راهکارهای طلایی برای کاهش استرس و مدیریت زمان

مجموعه : روانشناسی
راهکارهای طلایی برای کاهش استرس و مدیریت زمان

راهکارهای طلایی برای کاهش استرس و مدیریت زمان

 

اگر آدم مضطربی هستی و دائما به دنبال آرامشی،اگه تایم کم میاری و همش کارات میمونه و نمیدونی باید چیکار کنی،بهت پیشنهاد میکنم این مطلب رو بخونی.تفاوت در شیوه، ترتیب و نحوه ی مدیریت زمان است که سبب افزایش یا کاهش کارایی اشخاص می شود.

 

مدیریت زمان یا همان یکی از مهمترین اصولی است که انسانهای موفق به آن اهمیت میدهند و برنامه های زندگی خویش را طبق این اصول طرح و اجرا می کنند.

 

در ابتدای امر بدانیم که در کل مدیریت زمان چیست؟

خب ممکن است بدانید که مدیریت زمان نحوه ی سامان بخشیدن و برنامه ریزی شما برای هنگامی است که به انجام فعالیت های خاص اختصاص می دهید.

 راهکارهای طلایی برای کاهش استرس و مدیریت زمان

عواملی که در مدیریت زمان مؤثر هستند را بشناسید:

1- تعيين اهداف

2- اولویت بندی این هدف ها

3- تصمیم گیری در خصوص زمان اختصاص دادن به وظیفه های خاص

4- تنظیمات برنامه را تغییر دادن

5- بازبینی هدف ها و اولویت ها بطور منظم

6- مشاهده نتیجه ها

7-اولویت بندی یکی از مهمترین قدم های مدیریت زمان است. این عمل کمک می کند که موارد زمان بر که نه اوقات خوشی را ترتیب میدهند و نه کمک می کنند که به هدف های خویش دست یابید را حذف کنید. این مرحله بيش ترین تغيير در جهت افزایش زمان را به دنبال دارد. با تصمیم گیری در مورد فعالیت هایی که باید انجام دهید و فعالیتهایی را که باید حذف کنید اولویت بندی را شروع کنید.

8-برای تصمیم گیری در مورد فعالیت هایی که باید انجام دهید، فعالیت هایی را تعيين کنید که از آن ها لذت می برید و آن ها را خوب انجام می دهید. خيلي مهم است که هم از نظر حرفه ای و هم از نظر شخصی از کاری که انجام می دهید لذت ببرید. در گزارش خود کارهایی که از آن ها لذت می برید و کارهایی که برای شما خوش آیند نیستند را معلوم کنید. اکثریت روز شما باید صرف کارهایی شود که از انجام آن ها لذت می برید.

در حالی که مهم است از انجام یک کار لذت ببرید، هم مهم است که آنرا خوب انجام دهید. در تعيين این که چه کارهایی را انجام دهید و چه کارهایی را تفویض کنید، آشنایی نقاط قوت و ضعف شما حیاتی است. سعی نکنید مسوولیت هایی بیش از آنچه میتوانید به صورت معقول انجام دهید را به عهده گیرید.

پس از تعيين کارهایی که از آن ها لذت می برید و آن ها را خوب انجام می دهید، شما آماده هستید که فعالیت های غیرضروری در زندگی خویش را دور بریزید. تمام منبع های موجود خود را پیدا کنید و فعالیت هایی را که بیش از توان خویش می دانید تفویض کنید. پس از این که لیست کارهای روزانه را به ميزان قابل قبولی از مسوولیت ها کاهش دادید، زمان برنامه ریزی فرا می رسد.

*سعی کنید نه گفتن را یاد بگیرید

انجام تعهدات زمانی زیاد، میتواند به ما بیاموزد که چطور از پس درگیری های گوناگون و فشرده ی کاری بر آییم و مدیریت زمان را یاد بگیریم. چنين دستاوردی میتواند تحولی بزرگ در زندگی بوجود آورد.

 

شیوه کار به اینصورت است که شما باید در صورت امکان بعضی امور را به تعویق بیاندازید و حتی به بعضی فرصت ها و درخواست ها پاسخ منفی دهید.

 

هدف اصلی این است که شما تنها تعهداتی را بپذیرید که از عهده ی انجام آن بر می آیید و در مدت زمان مقرر میتوانید آنرا به نحو احسن به انجام برسانید.

برای هر کاری تاریخ سررسید تعيين کنید.

تاریخ های واقع بینانه تعيين کنید و به آن پایبند باشید. این مسئله، از روش های مدیریت زمان اسان و در عین حال کاربردی است.

 

*بسياري از کارها را می توان برون سپاری کرد، با این کار زمان بیشتری برای انجام کارهای ضروری تر دارید.اگر همۀ کارها را خودتان انجام می دهید یعنی کار مهمی برای انجام ندارید. معمولآ 80% کارهای لیستی که برای نخستین بار تهیه می کنید را میتوانید به افراد دیگر بسپارید، پس در تهیه فهرست بیشتر توجه کنید و کارهایی را که تنها خودتان میتوانید انجام دهید و کسی جز شما نمی تواند آنها را انجام دهد را در فهرست بیاورید. البته به این مسئله توجه کنید که کارهایی که برون سپاری می کنید برای افراد دیگر ایجاد مشکل نکند.

 راهکارهای طلایی برای کاهش استرس و مدیریت زمان

 

راه حل:

با یه دست چند تا هندونه برندار دو تاشو بسپار به بغل دستیت.

 

*افزایش مهارت های مدیریت زمان با شناسایی وظیفه ها

در آغاز معلوم کردن زمان هایی برای انجام کارهای چندتکلیفی و کارهای تکی بسیار پر اهمیت است.

مثلا انجام تکمیل چک لیست ها در محل کار از کارهایی است که باید به صورت چند کاره باشد تا در وقت صرفه جویی شود ولی انجام پروژه های ویژه و خاص باید به صورت تکی باشد تا در بالاترین سطح انجام شود و حواس و زمان ویژه ای به آن اختصاص داده شود.

*حتما ارزش های خودتان را معلوم کنید.

مهم ترین ارزش های خویش را معلوم کنید و بعد زندگی خویش را به شکلی سازمان دهی کنید که مطابق با این ارزش ها زندگی نمایید.

 

*سعی کنید تمرکز داشته باشید

یکی از دشمنان اصلی مدیریت زمان، عدم تمرکز است. برای همه ی ما بارها پیش آمده است.

که در حال انجام یک کار مهم، ناگهان با اعلان گوشی و یا تماس یکی از دوستان مان، .به کل از آن کار فاصله گرفته باشیم و یک زمان زيادي رو بر سر کاری مهم از دست داده باشیم.این یک نمونه ساده از عدم تمرکز و تأثير منفی آن بر روی مدیریت زمان است.

 

بهترین تکنیکی که برای تمرکز و مدیریت زمان می توانیم به شما پیشنهاد کنیم این است.که قبل از انجام هر کار مهم، تمام مزاحمین و چیزهایی که حواس شما رو پرت می کنند رو به کل از بین ببرید.

 

چنانچه مشغول یک کار مهم هستید و یا در یک جلسه ی کاری هستید، .گوشی خودتان رو خاموش کنید..دقت کنید که گفتیم خاموش، نگفتیم سایلنت.

این کار سبب می شود که شما در زمان معلوم، .بدون هیچ بر هم زننده ی تمرکزی، به کارتان برسید و یا لزومی ندارد که وقتی در حال یادگیری و مطالعه هستید .

یک گوشتان هم به خبرهای تلویزیون باشد. تلاش کنید، .کاری که انجام میدهید رو با تمرکز و با حذف عوامل مزاحم انجام دهید..نتیجه ی شگفت آور آن رو در مدیریت زمان خواهید دید.

 راهکارهای طلایی برای کاهش استرس و مدیریت زمان

 

*اصلا چند کار رو به طور همزمان انجام ندهید

یک ضرب المثل قدیمی ایرانی می گوید که:“انسان دو دست بیشتر ندارد.”.متاسفانه، این سرفصل، یکی از اسیب های جدّي بحث مدیریت زمان است.

اگر میخواید که از زمان به صورت بهینه استفاده کنید، .تحت هیچ شرایطی نباید دو کار رو به صورت هم زمان انجام دهید.

 

تنها بر روی یک کار تمرکز کنید و تلاش کنید آن رو به بهترین شکل ممکن انجام دهید.و بعد به سراغ کار بعدی بروید. اینکه شما چند کار رو به صورت هم زمان انجام بدهید.

باعث می شه که همزمان رو از دست بدهید.و هم این که در هیچ یک از کارها نتیجه ی مطلوبی دریافت نکنید.

 

 

*اگر در مدیریت زمان شکست بخورید….

1- به پایان نرساندن کارها در آخرین مهلت زمان

2- گردش کار بی نتیجه

3- کیفیت کار ضعیف

4- بدنامی حرفه ای و عدم پیشرفت کاری

5- استرس بالا

 

*چرا مدیریت زمان مهم است؟

1- منجر به بهره وری و کارایی بیشتر می شود.

2- وجهۀ حرفه ای بهتری به شما می دهد.

3- اضطراب کمتری را به شما تحمیل می کند.

4- سبب افزایش موقعیت ها برای پیشرفت می شود.

5- برار است با استفاده بیش از فرصت ها.

6- منجر به ایجاد حس رضایتمندی فردی می شود.

7- سبب کسب تعداد نتایج موفق بیش از قبل می گردد.

8- سبب تقویت اعتماد به نفس می شود.

9- موقعیت های بهتر برای دستیابی به هدف های مهم زندگی و هدف های شغلی را فراهم می آورد.

10- ناتوانی در مدیریت مؤثر زمان میتواند عواقب نامطلوبی داشته باشد:( عدم مدیریت زمان).

11- عدم تکمیل کار پیش از موعد از نتایج عدم مدیریت زمان است.

12- یکی ديگر از نتایج عدم مدیریت زمان جریان کاری کم بازده است.

13- تلف کردن زیاد وقت را بهمراه دارد.

14- کیفیت کاری را پائین می آورد.

15- وجهه حرفه ای ضعیف و رکود شغلی از نتایج عدم مدیریت زمان است.

16- سطح استرس بالاتر در پی عدم مدیریت زمان رخ می دهد.

17- نارضایتی فردی را به دنبال دارد.

18- حس اعتماد به نفس پائین تر هم از نتایج عدم مدیریت زمان است.

 

در ادامه چند راهکار برای کاهش استرس بخوانید.با ما در فراناز همراه باشید.

 راهکارهای طلایی برای کاهش استرس و مدیریت زمان

نوشیدن یک جرعه چای سبز

به جای عصبانی شدن و ایجاد خشم یک فنجان چای سبز بنوشید. چای سبز منبع غنی از ال تیانین (یک ماده شیمیایی که به کاهش و فروکش کردن خشم کمک می کند.)

 

خوردن شکلات

فقط حدود یک چهارم اونس از چیزهای شیرین می تواند به آرامش اعصاب کمک کند. شکلات تلخ، سطح هورمون استرس کورتیزول را تنظیم و متابولیسم بدن را تثبیت میکند.

 

مقداری عسل مصرف کنید

شیرینی جات را با استرس و اضطراب جایگزین کنید و یک قاشق پر از عسل را امتحان کنید. عسل علاوه بر یک مرطوب کننده پوستی طبیعی و آنتی بیوتیک، می تواند التهاب را در مغز کاهش دهد و یک مبارز حرفه ای برای افسردگی و اضطراب است.

 

یک انبه گاز بزنید

5 دقیقه زمان بگذارید، پوست انبه را بکنید، قطعه قطعه کنید و آن را گاز بزنید. که حاوی ماده ای بنام لینالول است، که به کاهش سطح استرس کمک می کند. از پاشیده شدن آب انبه به چانه و سر و صورت نگران نباشید، که درمان و کاهش اضطراب وافسردگی ارزش بیشتری دارد.

 

آدامس بجوید

طعم های نعنایی و میوه ای آدامس، نتیجه شگفت انگیز و سریعی برای مقابله با استرس و اضطراب دارد. قبلا هم در بخش سلامت نمناک گفته شد که فقط چند دقیقه جویدن آدامس می تواند اضطراب را کاهش دهد و سطح کورتیزول را نیز پایین بیاورد.

 

جویدن و یا خوردن یک میان وعده ترد و یا حتی شیرین

گاهی اوقات هیچ چیزی به اندازه خوردن یک آبنبات رضایت بخش نیست، که در پایین آوردن میزان استرس و اضطراب نیز تاثیر بسزایی دارد.

 

تفکر کردن و انجام مدیتیشن

بدون نیاز به رفتن به غار تنهایی و دور شدن از محیط، فقط 5 دقیقه با انجام مدیتیشن میتوانید به مزایای آن دست پیدا کنید.شواهدی وجود دارد، که فقط دو بار مدیتیشن در یک مکان آرام در طول روز می تواند استرس و افسردگی را از بین ببرد.

کافیست تا یک نقطه آرام را پیدا کنید و راحت تمرکزتان روی تنفس خود قرار دهید و احساس کنید که اضطراب و استرس شروع به ناپدید شدن می کنند.

 

سرتان را روی بالش یا کوسن بزارید

بسیاری از روزها پیش می آید که ما واقعا نیاز به یک چرت کوتاه مدت داریم. اما همیشه این اتفاق امکان پذیر نیست و نمیتوانیم که وسط دفتر شروع به خر و پف کردن کنیم. اگر یک بالش داشته باشید، به ریلکس کردن و آرامش تان کمک می کند.

این، یکی از بهترین تکنیک ها است که سرتان را روی بالش بگذارید و برای چند دقیقه تصور کنید که این بالش مانند یک اسفنج، نگرانی های شما را به خود جذب می کند.

 راهکارهای طلایی برای کاهش استرس و مدیریت زمان

 

 نفس عمیق بکشید

آهسته، نفس عمیق بکشید که می تواند فشار خون و ضربان قلب را پایین بیاورد. و برای جاهای پر سر و صدای بیرون از خانه تنفس پرانایاما را امتحان کنید که یک روش یوگا است و باید پشت هم نفس های آرام بکشید.

اضطراب و نگرانی را از بین می برد و این روش به شیوه طب سوزنی برای از بین بردن اضطراب و تعادل ذهن و بدن عمل می کند.

 

 

مطالب پربازدید هفته
دوستان ما
چگونه دختران و زنان را هات و شهوتی کنیم (جزئیات کامل)
چگونه دختران و زنان را هات و شهوتی کنیم (جزئیات کامل)
مشاهده بیشتر