دلیل علمی سکسکه کردن

دلیل علمی سکسکه کردن

سکسکه دو نوع می باشد.سکسکه کوتاه مدت و سکسکه بلند مدت اگه اگر از نوع دوم باشد باید به پزشک مراجعه شود.

 

به گزارش فراناز شاید یکی از رو اعصاب ترین مواردی که برای همه از همان کودکی برایمان پیش می آمد، سکسکه است. این عارضه که از قدیم به آن اصطلاح روده گشاد کردن میگویند، یکی از شایع ترین اتفاقاتی است که بعد از خوردن غذا برای فرد پیش می اید. امروز میخواهیم دلیل علمی این اتفاق را با هم بررسی کنیم.

 

مکانيسم سکسکه به خوبي درک نشده است. سکسکه هاي کوتاه مدت ياshort معولا به دنبال اتساع معده ايجاد مي شود و به صورت خود به خودي و يا با استفاده از درمان هاي محلي بهبود مي يابد و نياز به توجه پزشکي ندارند.

 

یکسري عوامل فيزيولوژيک مي تواند ايجاد کننده سکسکه باشد . از اين دسته، بلع هوا هنگام غذاخوردن و يا خوردن غذاي زياد و يا خوردن نوشابه هاي گازدار است. تغيير در دماي معده بدنبال خوردن نوشابه ها و مواد غذايي سرد يا گرم مي تواند عامل تحريک باشد.

 

بيماريهاي عصبي و رواني نيز مي تواند شروع کننده سکسکه باشد که از جمله مي توان به استرس و بيماري هاي شخصيتي، اشاره کرد.

 

بيماري هاي جسمي نيز مي تواند علت ايجاد کننده سکسکه باشد که از جمله مي توان به بيماري هاي دستگاه مغز و اعصاب مثل صدمات، عفونت ها و ضايعات مغزي اشاره کرد. تحريک اعصاب محيطي مغزي نيز از علل مهم سکسکه است. همچنين مي توان وجود جسم خارجي در گوش يا عفونت گلو ، گواتر، زخمهاي معده ، عفونتهاي داخل شکم، عفونت هاي ريوي را ذکر کرد که محرک سکسکه هستند. سکته هاي قلبي نيز گاهي عامل سکسکه هستند.

 

مصرف بعضي از داروها بخصوص داروهاي مصرفي در بيماريهاي عصبي رواني از علل سکسکه هستند.

 

برخلاف آن سکسکه هاي بلند مدت ياprolongeb نادرتر هستند اما باعث ازکارافتادگي، ايجاد افسردگي، پنوموني کاهش وزن و اختلال خواب در بيمار مي شود.

 

علت هاي ايجاد سکسکه هاي بلند مدت

در صورتي که سکسکه طولاني مدت باشد يا به طور مکرر رخ دهد، امکان دارد به علل زير ايجاد شده باشد:

 

خوردن يا آشاميدن غذا يا نوشيدني داغ يا مواد تحريک کننده

بيماري هاي پرده جنب (پرده نازکي که روي ريه ها را مي پوشاند)

ذات الريه

اورمي (جمع شدن مواد زايد سمي در اثر نارسايي کليه )

الکلي بودن

مصرف بعضي از داروها

اختلالات معده ، مري ، روده يا لوزالعمده

حاملگي

تحريک مثانه

هپاتيت

گسترش سرطان از يک قسمت از بدن به کبد يا قسمتي از پرده جنب

سابقه عمل جراحي اخير، خصوصا جراحي روي شکم

 

علل عاطفي

زخم معده و دوازدهه، گاستريت و ريفلاکس مري پديده هاي شايعي در بيماران داراي سکسکه مزمن هستند به همين دليل بررسي هاي دستگاه گوارش فوقاني مثل آندوسکوپي، مانومتري و… توصيه مي شود.

 

چنانچه گفته شد، معده خیلی پر و انباشته نیز می تواند باعث حمله های سکسکه شود که به شکل غیرارادی بروز می کند و در شرایط زیر پیش می آید: خوردن بیش از حد غذا و با سرعت، به درون کشیدن هوای بیش از اندازه، تغییر ناگهانی در دمای معده؛ مثل نوشیدن مایعات سرد بلافاصله بعد از نوشیدن یک نوشیدنی داغ.

مطالب پربازدید هفته
دوستان ما
دختری زیبا با بزرگترین سینه های جهان (تصاویر 18+)
دختری زیبا با بزرگترین سینه های جهان (تصاویر 18+)
مشاهده بیشتر