آلودگی هوا با ابتلا به چاقی نیز در ارتباط است!

آلودگی هوا با ابتلا به چاقی نیز در ارتباط است!

آلودگی هوا با ابتلا به چاقی نیز در ارتباط است.

مطالعات جدید محققان کالیفرنیا در امریکا نشان می دهد که آلودگی هوا می تواند ریسک اضافه وزن و چاقی را در کودکان افزایش دهد. در این مطالعه، تاثیر آلودگی هوا بر 11 هزار کودک مورد بررسی قرار گرفت.

 

تاثیر آلودگی هوا بر مکانیسم بدن
نتایج این تحقیقات نشان داد که قرار گرفتن در مناطقی که آلودگی بیشتری نسبت به سایر شهرها یا کشورها دارند، می تواند باعث افزایش شاخص توده بدنی در دوران کودکی شود. شاخص توده بدنی Body Mass Index سنجش آماری برای مقایسه بین وزن و قد یک فرد است. افزایش شاخص توده بدنی در دوران کودکی می تواند چاقی در دوران بزرگسالی را نیز به دنبال داشته باشد. “فرانک گیلیارد”، سرپرست این تیم تحقیقاتی می گوید:” در سال های اخیر، آلودگی هوا تبدیل به یکی از معضلات مهمی شده که کشورهای بسیار با آن دست به گریبان هستند اما تحقیقات جدید نشان می دهد که آلودگی هوا با ابتلا به چاقی نیز در ارتباط است. آلودگی هوا باعث تغییر در مکانیسم بدن و سوخت و ساز داخلی می شود تا بدن نسبت به ترشح انسولین مقاومت کرده و ترشح پی در پی انسولین افزایش وزن را به دنبال دارد.”
بنا به گزارشات منتشر شده در سازمان بهداشت جهانی World Health Organization ، آمارهای جهانی گویای افزایش قابل توجه چاقی در سراسر دنیا هستند و این موضوع در حالی است که بایستی برنامه های بلند مدتی را برای سلامتی و مقابله با این معضل اندیشید. بنا به آمارهای جهانی در سال 2013 میلادی، بیش از 2.1 میلیارد نفر در دنیا با اضافه وزن و چاقی روبرو بوده اند. علاوه بر آن، چاقی هر ساله قربانیان بسیاری را نیز به خود اختصاص می دهد.

 

گردآوری : فراناز

مطالب پربازدید هفته
دوستان ما
بیرون کشیدن جنین خرگوش از واژن زن باردار (+تصاویر)
بیرون کشیدن جنین خرگوش از واژن زن باردار (+تصاویر)
مشاهده بیشتر