کودکمان تلفن همراه لازم دارد یا نه؟

کودکمان تلفن همراه لازم دارد یا نه؟
پیش از آن‌كه صحبت كردن درباره تلفن همراه را با فرزندتان آغاز كنید، خوب است فهرستی درباره موارد استفاده تلفن همراه در محل‌های عمومی تهیه كنید. در نظر داشته باشید كه موردهایی كه در فهرست شما قرار می‌گیرند، ممكن است چندان به كار امروز فرزندتان نیایند، اما در آینده او تأثیرگذار باشند. بنابراین اگر امرور فرزند شما بداند كه نباید هنگام رانندگی، با تلفن همراهش حرف بزند، حتی اگر هنوز به سن رانندگی نرسیده باشد، مطمئن باشید در آینده كه گواهینامه رانندگی‌اش را گرفت، این درس شما را به یاد خواهد داشت. ما سعی كرده‌ایم برای تهیه این فهرست به شما كمك كنیم.
شاید برای بسیاری از شما این مشكل پیش آمده باشد كه فرزندتان از شما تلفن همراه خواسته باشد. در این موقعیت‌ها شاید با خودتان فكر كنید كه ممكن است فرزندتان از تلفن همراهش درست استفاده نكند یا این‌كه كار بدی با آن انجام دهد. بنابراین آن‌چه شما به آن نیاز دارید، این است كه در ابتدا، كودكتان را با تلفن همراه، فایده‌ها و ضررهای آن آشنا كنید. برای این كار، بد نیست ابتدا نگاهی به این مقاله بیندازید.
 
 
 
 
 
استفاده از تلفن همراه در مكان‌های عمومی
1 – در كتاب‌خانه مدرسه، سالن سینما، سالن تئاتر، موزه‌ها، اتاق انتظار دندانپزشك یا دكتر، مسجد، اورژانس بیمارستان‌ها، رستوران‌ها، مدرسه یا در وسائل حمل‌ونقل عمومی، از تلفن همراه استفاده نشود.
 
2 – زنگ تلفن همراه نباید برای دیگران، آزاردهنده باشد؛ چه از نظر نوع زنگی كه انتخاب می‌شود و چه از نظر بلندی صدای آن.
 
3 – هنگام خرید كردن یا مراجعه به بانك، هرگز از تلفن همراه استفاده نشود.
 
4 – هنگام رانندگی، هرگز از تلفن همراه استفاده نشود.
 
 
 
چگونگی استفاده از تلفن همراه در خانواده و اجتماع
1 – چه زمانی جواب دادن به تلفن همراه، با توجه به موقعیتی كه در آن هستیم، باید در اولویت قرار بگیرد؟
 
2 – چه می‌شد اگر همه، از تلفن همراهشان، بدون توجه به موقعیتی كه در آن هستند، استفاده می‌كردند؟
 
3 – آیا درست است كه اجازه دهیم زنگ تلفن همراه، هنگامی‌كه با شخص دیگری صحبت می‌كنیم، به صدا درآید؟
 
 
 
جواب بدهم یا جواب ندهم
به فرزندتان یاد بدهید كه وقتی کسی برای جواب دادن به تلفن همراهش، جمع همكارها یا خانواده‌اش را ترك می‌كند، در واقع خودش را از اتفاقی كه در آن جمع، در حال وقوع است، محروم می‌كند. فرزندتان باید بیاموزد كه تلفن همراه، گاهی می‌تواند حواسش را پرت یا او را از تجربه کردن یک اتفاق خوب، محروم كند.
او باید یاد بگیرد كه اگر می‌خواهد در جمع، از تلفن همراهش استفاده كند، حتما از دیگران عذرخواهی كند. اگر هم منتظر تماس خاصی است، حتما باید به دیگران بگوید كه آن تماس، تماس مهمی است.
مسئله‌ دیگری كه اهمیت دارد، این است كه ممكن است شما دوست داشته باشید در برخی از ساعت‌های روز یا در برخی از اتاق‌های خانه، از تلفن همراه استفاده نشود. در این صورت باید به فرزندتان این موردها را گوشزد كرده و خودتان نیز آن‌ها را رعایت كنید.
 
 
 
در مقابل فرزندتان، چگونه از تلفن همراه استفاده می‌كنید؟
بدیهی است كه شما باید الگوی فرزندتان در استفاده درست از تلفن همراه باشید. اگر می‌خواهید فرزندتان را برای تفریح و بازی به پارك یا گوشه‌ای از طبیعت ببرید، اصلا درست نیست كه تمام مدت، تلفن همراه به دست بگیرید و راه بروید و صحبت كنید. باید اوقاتتان را با فرزندتان بگذرانید. اگر شما چنین كاری را مقابل فرزندتان انجام دهید، نباید انتظار داشته باشید كه فرزندتان در مهمانی‌ها، تلفن همراهش را كنار بگذارد.
 
 
 
فایده‌های تلفن همراه
اگرچه خریدن تلفن همراه برای كودك، مسئله‌ای است كه گاه والدین را بسیار نگران می‌كند، اما به یاد داشته باشید كه این وسیله كوچك، فایده‌های بسیاری نیز دارد. به چند نمونه كوچك اشاره می‌كنیم:
 
1 – می‌توانید هر زمان كه بخواهید، از وضع فرزندتان باخبر شوید؛ به خصوص اگر فرزندتان آن‌قدر بزرگ شده است كه تنها به مدرسه برود.
 
2 – فرزندتان می‌تواند در زمان‌های اضطراری، به سرعت، با شما تماس بگیرد. این مسئله باعث می‌شود كه احساس كند همواره كسی را دارد كه به كمك او بشتابد و این به كودك، حس امنیت و آرامش می‌دهد.
 
3 – كودك می‌تواند از فناوری روز بهره‌مند باشد. با استفاده از تلفن همراه می‌تواند برقراری رابطه اجتماعی و برقراری ارتباط با دیگران را تمرین كند.
 
 
گردآوری : فراناز

جدیدترین مطالب

مطالب بیشتر
مطالب پربازدید هفته
جدیدترین عکس نوشته های خاص برای پروفایل
جدیدترین عکس نوشته های خاص برای پروفایل
مشاهده بیشتر