بهترین کانال خفن تلگرام باحال

دلیل پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین

دلیل پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین

چون بندناف به اندازه کافی بلند است، معمولا پیچیدن آن دور گردن جنین باعث فشار زیادی نمی‌شود و خطر جدی‌ای برای جنین بوجود نمی آورد.

در بارداری اولم وقتی نوزاد متولد شد گفتند بندناف بلند بوده و دور گردن جنین پیچیده و کبودش کرده است.چه کنم این‎بار این اتفاق نیافتد؟

پاسخ دكتر شیرین نيرومنش، متخصص زنان و زايمان  وعضو هیات علمی دانشگاه تهران:
در شرايط خاصي كه قابل‌ پيش‌بيني و پيشگيري نيست و به وضعيت قرارگيري مادر ارتباطی ندارد و تنها در اثر حركات خود جنين داخل مايع آمينوتيكي است بندناف به دور اندام‌ها يا دورگردن جنين مي‌پيچيد. پا روي پا انداختن یا بالا بردن دستها باعث پيچش بندناف دور گردن جنين نمي‌شود. اینکه می گویند خانم باردار بايد به پهلو بخواهد نیز ارتباطی به بند ناف ندارد و طاق‌باز خوابيدن باعث پيچش بندناف دور گردن جنين نمي‌شود. در واقع از نيمه دوم يعني از هفته 24-20 به بعد به دليل بزرگ‌شدن رحم، اگر خانم‌ باردار به پشت بخوابد به دليل فشار رحم روي عروق بزرگ شكمي، رگ آئورت و سياهرگ بزرگي كه خون را به طرف قلب مي‌برد، برگشت خون از اندام‌ها به قلب مختل شده و خونرساني به جنين تحت تاثير قرار مي‌گيرد. در بيشتر موارد چون بندناف بلندي كافي دارد حتی اگر دور گردن جنین بپیچد خطر جدي براي جنين ايجاد نمي‌كند اما اگر خيلي محكم دور گردن جنين پيچيده شود و در موارد نادر گره بخورد مانع از خونرساني به جنين مي‌شود و مرگ جنين را در رحم به دنبال دارد. پيچش بندناف در اواسط بارداري خيلي نگران‌كننده نيست و نيازي به بررسي ندارد اما در اواخر بارداري زماني كه مادر آماده زايمان است به‌خصوص اگر زايمان طبيعي باشد، در صورتي كه بندناف چند مرتبه دور گردن جنين پيچيده  و کوتاه شده باشد چون پيچيدگي محكم بندناف دور گردن باعث فشار روي بندناف، كم‌شدن و قطع جريان خون مادر به جنين و نامرتب‌شدن قلب جنين و در برخي موارد مرگ‌ جنين می شود خطرناک است. در مواردي كه بندناف چند مرتبه دور گردن جنين پيچيده شده باشد، در سونوگرافي قابل‌ملاحظه است .در این شرایط در تمام طول زايمان طبيعي يعني از زماني كه دردها شروع مي‌شود تا زمان تولد نوزاد به‌طور دقيق و با فواصل كوتاه ضربان قلب جنين كنترل شود و از دستگاه‌ مانيتورینگ براي ثبت ضربان قلب جنين استفاده شود. گاهي با خروج جنين از كانال زايماني بندناف تحت‌فشار قرار مي‌گيرد و لحظات آخر زايمان قبل از تولد نوزاد تعداد ضربان قلب جنين كاهش قابل‌ملاحظه‌اي پيدا مي‌كند . برخي جنين‌ها را در اين شرايط نمي‌توان با زايمان طبيعي متولد كرد و با نامرتب‌شدن تعداد ضربان قلب جنين نياز به سزارين فوري پيش مي‌آيد. اگر افت ضربان قلب شديد ايجاد نشود و بندناف دور گردن جنين باشد به محض خارج‌شدن جنين عامل زايمان بندناف را آزاد مي‌كند تا از فشار روي مجاري تنفسي جنين جلوگيري کند.

 

گردآوری : فراناز

پربیننده ترین مطالب سایت

جدیدترین عکس نوشته های خاص برای پروفایل بهترین روش ماساژ آلت تناسلی مرد (ویژه بانوان) عکس گرفتن از واژن و باسن دختران به عنوان وثیقه برای وام دختر زیبارویی که بدون مهبل (واژن) به دنیا آمد + عکس رابطه بی شرمانه این زن مست با حیوانات (عکس) زیباترین مدل لباس خواب عروس ویژه شب زفاف عکس مدل مانتوهای دخترانه در طرح های شیک و جدید عکس نوشته های زیبای عاشقانه و رمانتیک سال 96 وسوسه شدن پزشک جوان از کارهای زن صیغه ای وسوسه شدن راننده اتوبوس از آرایش غلیظ دختر 15 ساله (عکس) اندام خوشگل و دیدنی دختری با پاهای 130 سانتی متر + عکس چند برابر کردن لذت رابطه جنسی با این راهکارهای ساده شب زفاف یک زوج جوان که ماجرایی عجیب دارد (عکس) خواهر و برادری که 10 سال زن و شوهر بودند سقوط دختر و پسر از پنجره درهنگام رابطه جنسی! عکس اس ام اس تبریک عید فطر با معانی زیبا و خاص خانمی که با اندام جذابش مردان را تحریک می کند(عکس) آیا خودارضایی را می توان از روی ظاهر فرد تشخیص داد؟

مطالب پربازدید هفته