بیوگرافی و عکس های نیکی کریمی

بیوگرافی و عکس های نیکی کریمی

نیکی کریمی نخستین نقش سینمایی‌اش را در سال 1368 در فیلم وسوسه به کارگردانی جمشید حیدری به دست آورد.

نیکی کریمی در 19 آبان 1350 در تهران متولد شد.
نخستین نقش سینمایی‌اش را در سال 1368 در فیلم وسوسه به کارگردانی جمشید حیدری به دست آورد. اما نخستین حضور جدی‌ اش را می‌توان در فیلم عروس به کارگردانی بهروز افخمی در سال 1369 دانست. پس از آن نیکی در دو فیلم مهم از داریوش مهرجویی به نام‌های سارا و پری بازی کرد. در سال 1371 بازی در فیلم سارا توانست برایش جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره‌های سن سباستین و نانت را به ارمغان بیاورد.

در همان سال برای تحصیل در رشته طراحی لباس به آمریکا رفت و تا زمان بازی در فیلم پری اثر داریوش مهرجویی به ایران بازنگشت. بازی‌اش در این فیلم او را برای بار سوم در جشنواره فیلم فجر نامزد سیمرغ بلورین کرد.

پس از بازی در چند فیلم از کارگردانانی چون ابراهیم حاتمی‌کیا، بهروز افخمی و داریوش فرهنگ در سال 1377 در فیلم دو زن به کارگردانی تهمینه میلانی بازی کرد. نیکی کریمی با بازی در این فیلم، به بازیگر ثابت چند فیلم بعدی تهمینه میلانی تبدیل شد و این همکاری تا فیلم واکنش پنجم ادامه یافت. وی برای پنجمین بار برای فیلم دو زن نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر شد و جایزه بهترین بازیگر زن را به خاطر بازی در همین فیلم از جشنواره تائورمینا ایتالیا گرفت.

در سال 1380 فیلم کوتاه مستندی با عنوان داشتن یا نداشتن ساخت که به موضوع زوج‌های نابارور مراجعه‌ کننده به کلینیک رویان می‌پرداخت. این مستند برنده جایزه باران شد. در سال 1381 در دو فیلم دیوانه‌ای از قفس پرید به کارگردانی احمدرضا معتمدی و واکنش پنجم به کارگردانی تهمینه میلانی بازی کرد که به خاطر بازی در این دو فیلم جایزه سیمرغ بلورین جشنواره فجر را گرفت. وی برای اولین بار در فیلم باج خور اثر فرزاد موتمن در یک نقش خاکستری بازی کرد.

در سال 1383 اولین فیلم بلندش به نام یک شب را کارگردانی کرد. این فیلم به خاطر شرایط ممیزی در ایران اکران نشد ولی در جشنواره‌های معتبر خارجی درخشید از جمله در جشنواره فیلم کن مورد توجه قرار گرفت. نیکی کریمی فیلم بعدی خود به نام چند روز بعد را در سال 1385 و در شرایطی ساخت که هنوز تکلیف اکران یک شب در هاله‌ای از ابهام قرار داشت او در فیلم دوم خود بازی هم کرد و فیلمی قابل قبول و تحسین شده کارگردانی کرد ولی باز این فیلم هم به خاطر مسائل ممیزی در ایران هنوز اکران نشده است. سومین فیلم نیکی کریمی با نام سوت پایان در سال 1389 ساخته شد.
وی در تله تئاتر خرده جنایت‌های زن و شوهری برای اولین بار در یک کار تلویزیونی حاضر شد.
کریمی با کسب جوایز متعدد از جشنواره‌های گوناگون بین‌المللی یکی از موفق‌ترین هنرمندان سینمای ایران از لحاظ تعداد جوایز جهانی بوده است. وی همچنین تاکنون در چندین جشنواره جهانی فیلم به عنوان داور حضور داشته است.

 

بیوگرافی و عکس های نیکی کریمی

نیکی کریمی

دانستنی هایی از نیکی کریمی:

یک خواهر و یک برادر کوچک تر از خودش به نام های نازنین و خشایار دارد.

شاعر مورد علاقه ی او فروغ فرخزاد است.

 

بیوگرافی و عکس های نیکی کریمی
نیکی کریمی

گردآوری : فراناز

loading...

پربیننده ترین مطالب سایت

مطالب پربازدید هفته
دوستان ما
دختری زیبا با بزرگترین سینه های جهان (تصاویر 18+)
دختری زیبا با بزرگترین سینه های جهان (تصاویر 18+)
مشاهده بیشتر