بیوگرافی و زندگینامه خواندنی داستایفسکی نویسنده روسی

بیوگرافی و زندگینامه خواندنی داستایفسکی نویسنده روسی

بیوگرافی و زندگینامه خواندنی فیودور داستایفسکی نویسنده روسی را در این نوشته برای شما عزیزان گردآوری کرده ایم.

فئودرو داستایوفسکی در ۳۰ اکتبر ۱۸۲۱ درخانواده ای متوسط در مسکودیده به جهان گشود. پدرش پزشک ارتش بود. مادرش زنی مهربان بود که یاد گرفته بود چگونه با صرفه جویی یک خانواده ۹ نفره را اداره کند.

 

زایمان های متعدد، وضعیت نامناسب تغذیه و کار زیاد باعث شد او از پا درآید و به بیماری سل مبتلا شود. داستایوفسکی نوجوان بود که مادرش را از دست داد. پدر فئودرو  و پسر بزرش را به مدرسه نظام در سنت پترز بورگ فرستاد تا در آنجا به تحصیل در رشته مهندسی بپردازند.

 

پدر دز سال ۱۸۳۹ به دلیل نامعلومی توسط مستخدمش به قتل رسید و داستایوفسکی تنهاتر شد. تا سال ۱۸۴۳ در مدرسه مهندسی نظام ماند و تحصیل کرد. پس از فار غ التحصیل شدن تصمیم گرفت به مطالعه کتب روانشناسی و فلسفه بپردازد.

 

او توجه خاصی به عقاید زیگموند فروید داشت . همچنین زبان فرانسه را آموخت و به ترجمه رمان اوژنی گرانده ، نوشته بالزاک پرداخت . با چاپ اولین ترجمه اش شور و شوقی در وجودش به وجود آمد و تصمیم به نوشتن گرفت .

 

مدتی بعد برای کسب درآمد زندگی خود و خواهر و برادرانش ، نویسنده مجله سنت پترزبورگ ژورنال شد . در سال ۱۸۴۶ اولین رمانش را با نام مردم فقیر به چاپ رساند .

 

سایت فراناز:این نویسنده ۲۳ ساله از همان ابتدا تراژدی جامعه روسیه را لابلای داستان هایش بیان می کرد . در سال ۱۸۴۹ به دلیل شرکت در محافل انقلابی و فعالیت علیه تزار نیکلای اول دستگیر و زندانی شد . سپس به سیبری فرستاده شد تا به بیگاری و کارهای سخت در شرایط بد آب و هوایی وادار شود .

 

داستایوفسکی خاطراتش را به عنوان یک زندانی در کتابی به نام خانه مرگ ، در سال ۱۸۶۲ پس از آزادی از زندان نوشت . او در زندان به مطالعه تورات و انجیل پرداخت و تاثیر زیادی بر روحیه اش گذاشت .

 

در سال ۱۸۵۴ از کمپ زندانیان آزاد شد و در سال ۱۸۵۹ توانست به سنت پترزبورگ بیاید و نوشتن را از سر بگیرد . او سپس با ماریا دمیتو یوناکانسنت ازدواج کرد . اما در ۱۵ آوریل ۱۸۶۴ در گذشت . در همان سال کتاب معروف خود جنایات و مکافات ، و مکارباز را نوشت .

 

وی با آنکه در فقر به سر می برد ، یک منشی و تند نویس ۳۰ ساله به اسم آنا را استخدام کرد که بعدها این دختر شیفته وی شد و در ۱۵ فوریه ۱۸۶۷ با فئودور که ۴۶ ساله بود ازدواج کرد و صاحب ۴ فرزند شد .

 

آنا سر و سامانی در زندگی داستایوفسکی داد و با چاپ کتاب ها وضعیت مالی آنان بهتر شد .از سال ۱۸۷۳ تا ۱۸۸۱ برای چندین مجله داستان های کوتاه و دنباله دار می نوشت تا بتواند خرج خانواده را در بیاورد .

 

در آن دوران کتاب یادداشت هایی از زیر زمین را نوشت  و با سر و سامان گرفتن زندگیشان ، به همراه همسرش به اروپا رفت و رمان ابله را نوشت . پس از دو سال به روسیه بازگشت و نوشتن را ادامه داد . سال ۱۸۷۷ خاطرات یک نویسنده را بر اساس تجربیات و دیدگاهش نسبت به جامعه نوشت . در سال ۱۸۸۰ رمان برادران کارامازوف را نوشت .

 

در آن سال در سخنرانی پوشکین ، در مسکو شرکت کرد و برای او مقالاتی نوشت و در جهان به شهرت رسید . آنا همسرش نیز در سختی ها و دشواری ها همراهیش می کرد . داستایوفسکی همه موفقیتش را مدیون آنا بود .

 

فئودور داستایوفسکی در ۲۸ ژانویه سال ۱۸۸۱ در سن ۶۰ سالگی در خانه اش در سنت پترزبورگ چشم از جهان فرو بست . وی پس از مرگش به شهرت رسید و آوازه اش در ادبیات جهان همه گیر شد .

 

از کتابهای معروف داستایوفسکی : مردم فقیر ، اشعار پترزبورگ ، دهکده استفان چکوف ، خواب عمو جان ، زخم ها و توهین ها ، خانه مرگ ، جنایات و مکافات ، قمار باز ، جوانی ، ابله ، شیطان و برادران کارامازوف هستند .

مطالب پربازدید هفته
دوستان ما