سزارین یا طبیعی، کدام روش زایمان بهتر ومناسب تراست

سزارین یا طبیعی، کدام روش زایمان بهتر ومناسب تراست

انسان ها نیز همانند تمامی جانداران این پتانسیل را در درون خود احساس می‌كنند و هر زوجی معتقد است قطعاً پس از ازدواج بچه دار خواهند شد و هیچ گاه به بچه دار نشدن فكر نمی كنند اما همین زوج اگر یك سال از زمانی كه تلاش های خود برای تولید نسل را آغاز كرده، بگذرد و در این را موفق نشود دچار استرس و ناراحتی خواهد شد زیرا این امر نشان دهنده مشكلی است كه در زنان آن را نازایی و در مردان ناباروری می گویند.
 
این فوق تخصص نازایی كه بر اساس گفته های خود ریاست تنها بیمارستان زادگاهش دره گز نخستین شغل رسمی و دولتی او و عضویت در هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران آخرین آن بوده در ادامه و در پاسخ به این سؤال كه علت اصلی نازایی در ایران كدامیك از زوجین هستند، عنوان كرد: با مراجعه به آمار بیماران خودم در بیمارستان فوق تخصصی زنان و زایمان صارم باید بگویم كه ۶۰ درصد موارد مردان و در ۴۰ درصد باقی مانده مشكلات زنانه عامل جلوگیری از ازدیاد نسل است.
 
البته باید این را هم متذكر شوم كه بین خانم های ایرانی بیماری های عفونتی و مقاربتی تاكنون ندیده‌ام كه این ناشی از وضعیت مذهبی جامعه است. اما متأسفانه بیماری سل كه مخرب لوله های رحم است به ویژه در بین زنان مناطق غرب كشور به شدت رایج بوده و علت اصلی نازایی زنان این بخش از كشورمان است.
 
مؤسس بیمارستان فوق تخصصی زنان صارم كه برای نخستین بار از اصطلاح خط سوم درمان در كشور استفاده كرده در توضیح این اصطلاح نیز گفت : بهداشت و درمان جامعه معضلی است كه متاسفانه به درستی با آن برخورد نشده است. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، مسؤول بهداشت و درمان كشور است، اما تنها امكان این وزارتخانه بودجه ای است كه دولت به آن اختصاص می دهد و بیشتر از این كاری نمی تواند انجام دهد.
 
البته اداره بیمارستان های دانشگاهی و دولتی هم در همین مجموعه قرار می گیرد. ظرفیت این بیمارستان ها محدود بوده و به خاطر پایین بودن بودجه تمامی بیماران نمی توانند از سرویس آن استفاده كنند بر همین اساس برای رسیدگی به تعداد بیش تری از مراجعان یا سرویس دهی ناقص انجام می گیرد و یا بیمار برای جراحی ساده باید گاهی تا سه ماه در نوبت انتظار قرار گیرد و بر اساس گفته‌های مسؤولان وزارت بهداشت هزینه تخت های بیمارستان های دولتی از خصوصی بیش تر و بازدهی آن ها كمتر است.

من این نوع درمان كه از سوی بخش دولتی صورت می گیرد را خط یك می دانم. در خط دوم درمان، تعدادی پزشك دور هم جمع شده و سرمایه گذاری كرده و با نیت كسب سود و درآمد ایجاد یك شركت تجاری به ساخت بیمارستان اقدام می كنند.
 
در این نوع درمان حرمت پزشك كنار رفته و ارزش بیمار بر اساس پول وی سنجیده می شود كه البته در فرهنگ ما قابل قبول نیست. اما آن چه من راه سوم یا خط سوم یا خط سوم درمان عنوان می كنم امری است كه ۳۰ سال درباره آن فكر كرده ام. به نظر من سرمایه هر پزشك علم و مغزش است و نیازی به پول و ساختمان و تابع قانون تجارت شدن ندارد.
 
مردم پول خرج كرده اند تا یكی مانند من پزشك شود، پس تا پایان راه حضور دارند من این خط سوم را بر همین اساس خط مردمی نامگذاری كرده ام. اعتقاد دارم بیمارستان ها باید از طریق مردم و به ویژه خیرین حمایت شوند و میزان پولی كه از طریق این افراد به سیستم درمانی كشور تزریق می شود، باید از مالیات شان كسر شود.

دكتر صارمی كه مدرك خود را از اتریش اخذ كرده در ادامه دلیل دیگر تلاش برای ایجاد خط سوم درمان در كشور را این چنین عنوان كرد: من برای شما می توانم ثابت كنم كه خطر ناباروری از بیماری سرطان هم بدتر است. دلیل این ادعای من عوارض جانبی این امر است. در سرطان تنها یك خانواده، آن هم پس از مرگ فرد و در یك دوره زمانی خاص و نه همیشگی ضرر می بیند و البته بدلیل آمادگی خانواده برای فرارسیدن مصیبت، فاجعه كمتر است.
 
اما در ناباروری امكان نابودی كامل یك خانواده در حالی وجود دارد كه سایه سنگینی هم برای همیشه بر خانواده های هر دو زوج ایجاد شده و آنها هم با مشكلات گوناگون اجتماعی در حالی روبرو خواهند بود كه قصد دارند سال های سال زندگی كرده و از بطن آنها خانواده ها دیگری ایجاد شود. بر همین اساس تلاش دارم به مسؤولان بفهمانم كه ناباروی بیماری لوكس نیست بلكه یك عازضه جدی است كه جامعه را با مشكل مواجه می كند.

یك زوج، واحد اجتماعی هستند كه اگر دچار مشكل شوند جامعه ای دچار مشكل می‌شود. متأسفانه هزینه های درمان ناباروری بسیار بالا است و هیچ گونه كمكی به این بیماران ارایه نمی شود. بیمه های كشور نیز نازایی را به عنوان بیماری قبول ندارند و بیماران را تحت پوشش قرار نمی‌دهند و این در حالی است كه از نظر من این مسأله حتی از سرطان هم خطرش برای جامعه بیش تر است.
 
این فوق تخصص زنان كه بازسازی تنها بیمارستان زادگاهش دره گز، فعالیت در بین كپر نشین های بوشهر، خدمت رسانی به مصدومان انقلاب در بیمارستان شهدای تجریش و آموزش و درمان در بیمارستان شریعتی را از جمله افتخارات خود می داند در پاسخ به سؤالی درباره تاٌثیر زندگی شهری و آلودگی هوا بر گسترش نازایی گفت : تمدن و پیشرفت هرچند دارای اثرات مثبتی بوده، اما تأثیرات منفی بسیاری را هم بر جای گذاشته است كه خرابی طبیعت و تغییرات ژنتیكی موجودات زنده از آن جمله است.

بر همین اساس تمام معضلات مهم شهرنشینی همانند آلودگی هوا، آلودگی صوتی، غذاهایی كه كامل نیستند و ما آن ها را با نام غربی فست فود می‌شناسیم، همگی اختلالات هورمونی ایجاد كرده و باعث بروز مشكل در سیستم بدن می شوند.
 
میزان آلودگی هوا و تاثیرات آن بر گسترش ناباروری مورد بررسی قرار گرفته است و ثابت شده كه سرب هوا باعث مشكلاتی در توانایی بارور سازی مردان می گردد. از سوی دیگر آلودگی صوتی، امواج و استرس عامل مهمی در نازاییزنان است و تمدن كه خیلی‌ها به آن فخر فروخته و به آن می بالند باعث جلوگیری از تدوام نسل شده است. پس آلودگی هوا قدرت باروری را پایین می آورد. آلودگی صوتی استرس زا است و باعث كاهش زایمان می شود.
 
برای رفع این معضلات هم توصیه من به مادران باردار و البته مردانی كه می خواهند دارای فرزند شوند این است كه سعی كنند از آلودگی های صوتی، هوا، سرب و…. فاصله گرفته و پرهیز كنند زیرا از همان بدو ساخته شدن و تشكیل نطفه و تقسیم سلولی، نخست روح پرعظمت جنین به محیطی آرام و به دور از تشنج، نزاع و آلودگی نیاز دارد.

این فوق تخصص نازایی كه نخستین مركز نازایی ایران را در سال ۶۴ در بیمارستان شریعتی تهران دایر كرده بود و اكنون نیز مدیریت تخصصی‌ترین مركز نازایی ایران یعنی بیمارستان صارم را بر عهده دارد.
 
در پاسخ به سؤال كه كدام روش زایمان از دیدگاه شما برتر است، عنوان كرد : اگر قصد پرداختن به معایب و محاسن تمام روش ها و انواع زایمان را نداشته باشم، باید بگویم كه زایمان طبیعی بهترین راه است هر چند كه به دلایل گوناگون بیشتر زنان باردار خواهان سزارین هستند، كه در این باره باید بگوییم كه هرچند مشهور شده كه سزارین برای هر دو گروه پزشكان و مادران باردار راحت است اما در همین روش اگر مادر به هوش نیاید و یا دچار خونریزی شود و یا بچه با مشكل روبرو شود كل مسأله زیر سؤال می رود و به همین منظور باید تلاش شود تا مادران از خطرات سزارین آگاه شوند.

البته در حال حاضر روش های نوینی هم برای زایمان بدون درد در دنیا ابداع شده است. برای مثال روشی كه در آن با استفاده ازبی حسی نخاعی و گاز خنده، مادرباردار می تواند یك زایمان طبیعی بدون درد و حتی بدون جیغ زدن را تجربه كند.
 
اما باز هم می گویم بدان دلیل كه حاملگی یك جریان طبیعی و فیزیولوژیك در حیات و زیست یك زن است، بهتر است زایمان به روش طبیعی صورت گیرد. صارمی سپس بایدها و نبایدهای لازم برای یك زن باردار را، این گونه عنوان كرد : اگر خانمی قبل از باردار شدن چهار مشاوره را انجام دهد، بسیاری از مسایل روشن و قابل پیشگیری است.

این چهار مشاوره عبارتند از: مشاوره با یك روانشناس، یك متخصص اطفال، یك پزشك زنان و سرانجام در صورت داشتن نسبت خانوادگی زوجین مشاوره با متخصص ژنتیك.اما چنان كه زن بدون مشاوره باردار شد، نخستین قدم، مراجعه به متخصص است.
 
بعد از اجرای این مراحل نخستین توصیه به مادر این جمله است : زندگی طبیعی ات را ادامه بده! مادر نباید اصلاً نگران این باشد كه آیا غذا به اندازه كافی به جنین می رسد یا نه!خداوند به زن موهبتی را بخشیده كه جنین می تواند از طریق جفت، یون های لازم برای رشد را دریافت كند و در صورت نیاز، پزشك معالج چنانچه مادر باردار مثلاً به آهن نیاز داشته باشد، حتماً تجویز می كند.

اساساً طی سه ماهه نخست بارداری، تغذیه مادر به دلیل تهوع و گاه استفراغ چندان منظم نیست، وانگهی اندازه جنین در این زمان به ندرت از پنج سانتی متر تجاوز می كند، بنابراین كافی است مایعات به روال عادی خود به بدن مادر برسد. همچنین دیگر موردی كه بهتر است انجام شود معاینات دوره ای توسط پزشك است.
 
در تمام طول دوران بارداری یعنی ۹ ماه كار پزشك فقط نظارت كردن و نه دخالت كردن است. به عبارتی او مواظب است كه همه چیز قابل كنترل باشد. در مورد خوراك مادر باردار نیز صرف نظر از اینكه مادر باید رژیم متناسب با وضعیت خودداشته باشد، اما توصیه این است كه بگذارید مادر باردار هرچه می خواهد و دوست دارد بخورد! و در یك كلام باید گفت نباید حاملگی و بچه دار شدن را آنقدر پیچیده كرد.

این فوق تخصص نازایی در پایان این گفت و گو، درباره وضعیت وزنی مادران به هنگام بارداری گفت : داشتن اضافه وزن، زایمان را سخت می كند. حال اگر خانم باردار زیرنظر پزشك است، باید هر ماه یك كیلو و نه بیشتر اضافه كند.
 
پرهیز از خوردن غذاهای موسوم به فست فود كه فاقد یون ها و املاح لازم برای رشد جنین است و مصرف تمام گروه های غذایی در محیطی آرام بهترین توصیه به مادران باردار است.

راه تندرستی و تغذیه سالم، مستلزم بازگشت به غذای سنتی كشور است. موضوع دیگر هم عدم تحرك زنان باردار است كه توصیه می كنم مادران باردار دست كم روزی یك ساعت پیاده روی كنند. اصولاً ورزش در دوران بارداری سبب تقویت عضلات می شود و با این وجود، فعالیت های سخت و پرانرژی اصلاً توصیه نمی شود.

 

گردآوری : فراناز

پربیننده ترین مطالب سایت

مطالب پربازدید هفته
بهترین روش ماساژ آلت تناسلی مرد (ویژه بانوان)
بهترین روش ماساژ آلت تناسلی مرد (ویژه بانوان)
مشاهده بیشتر