عامل اصلی بیماری های عروقی جوانان ایرانی

عامل اصلی بیماری های عروقی جوانان ایرانی

بیماری آترواسکلروز که بیشتر دیابتی‌ها و سیگاری‌ها به آن مبتلا هستند عروق را تنگ می کند که اگر عروق مغزی را تنگ کند سکته مغزی را در پی دارد و اگر عروق دست و پا را تنگ کند در مرحله اول لنگی متناوب ایجاد می‌کند و در صورت درمان نشدن سیاه شدن و گانگاریا در پی دارد.

 

به گزارش فراناز، محمد رضا کلانتر معتمدی، متخصص قلب و عروق درباره بیماری عروق محیطی تصریح کرد: بیماری‌ عروق محیطی هم شامل شریان‌ها می‌شود و هم شامل وریدها که در اینجا به بیماری عروق محیطی شریانی می‌پردازیم چرا که این شریان‌ها مسئول رساندن خون به اعضای بدن هستند.
وی افزود: لازمه ادامه حیات و فعالیت عادی عضو این است که گردش خون کافی داشته باشد و اگر عروق به هر علتی تنگ شوند و خون رسانی به محیط یعنی دست و پا کافی نباشد این سبب دردهای عضلانی در هنگام راه رفتن می‌شود و اگر گرفتگی شدید و ناگهانی باشد منجر به سیاه شدن و از دست رفتن عضو می‌شود.
کلانتر معتمدی گفت:‌ علل زیادی این عارضه را در بدن ایجاد می کند که در ایران متاسفانه شایعترین علت مصرف سیگار است.
این متخصص قلب و عروق خاطرنشان کرد: سیگار دو بیماری مختلف ایجاد می کند یکی تصلب شرایین است که سبب می‌شود تا کلسترول و کلسیم روی جدار عروق رسوب کنند و رگ‌ها را تنگ کند و بیماری دیگر که در اثر مصرف سیگار، تریاک، هرویین و کوکایین ایجاد می‌شود بیماری است به نام برگر که مویرگ‌های مبتلایان به این بیماری مورد تهاجم قرار می‌گیرد و تنگ می‌شوند.
وی تصریح کرد: از آنجا که نمی‌توان به علت غیر قابل پیوند بودن مویرگ‌ها، عمل بای‌پس در مویرگ‌ها قابل انجام نیست و اندام این افراد قطع می‌شوند به طوریکه 50 درصد قطع عضوها به علت بیماری برگراست.
کلانتر معتمدی گفت: این بیماری بیشتر در بین ایرانیان به ویژه جوانان شیوع دارد چرا که این بیماری به شدت ایران در آمریکا دیده نمی‌شود.
این متخصص قلب و عروق افزود: متاسفانه این‌ها یک وابستگی شدیدی به سیگار دارند و سیگار را ترک نمی‌کنند و بیماریشان درمان نمی‌شود.
وی درباره عوارض این بیماری خاطرنشان کرد: بیماری آترواسکلروز که بیشتر دیابتی‌ها و سیگاری‌ها به آن مبتلا هستند عروق را تنگ می کند که اگر عروق مغزی را تنگ کند سکته مغزی را در پی دارد و اگر عروق دست و پا را تنگ کند در مرحله اول لنگی متناوب ایجاد می‌کند و در صورت درمان نشدن سیاه شدن و گانگاریا در پی دارد.
کلانتر معتمدی تصریح کرد: اگر تنگی عروق در عروق قلبی روی داده شده باشد سبب انفکتوس یا سکته قلبی می‌شود و اگر در کلیه صورت بگیرد افزایش ناگهانی فشار خون و در بدترین حالت با انسداد شدید سرخرگ کلیه منجر به از دست رفتن عملکرد کلیه یا نارسایی آن شود.
این متخصص قلب و عروق گفت: تشخیص عروق محیطی سرخرگی با شرح حال پزشکی و معاینه بالینی آغاز می‌شود و پس از آن سونوگرافی، سی تی اسکن و سایرروش‌ها صورت می‌گیرد.
وی افزود: درمان بیماری عروق محیطی سرخرگی توسط دارو و اصلاح شیوه زندگی صورت می‌گیرد که اهم این تغییر شامل قطع استعمال سیگار،‌ کنترل فشار خون، فعالیت جسمانی و استفاده از یک رژیم حاوی مقادیر پائین چربی اشباع وکلسترول است اما در برخی بیماران تغییرات شیوه زندگی به تنهایی کافی نیست، بنابراین جراحی یا آنژیوپلاستی ضروری می‌شود.

 

گردآوری : فراناز

loading...

پربیننده ترین مطالب سایت

مطالب پربازدید هفته
دوستان ما
زنان و دختران بدنساز روسی خوش اندام و زیبا (عکس)
زنان و دختران بدنساز روسی خوش اندام و زیبا (عکس)
مشاهده بیشتر