علت سفیدی زودرس موها چیست؟

علت سفیدی زودرس موها چیست؟

رنـگــــدانـــه‌هـــای مـــوجـــود در سلولهای ریشه ای موها، عامل طبیعی رنگ مو هستند. زمانی که سـاخـت ایـن رنـگدانه‌ها در سلول مـتوقف شود، مو رنگ خود را از دست می‌دهد و بــه اصـطـلاح سـفـیـد می‌شود.

گاهی فرآیند سفید یا خاکستری شدن در زمانی زودتر از حد معمول(قبل از ۲۰ سالگی) آغاز می‌شود و باعث می‌شود یک فرد جوان کمی‌ پیرتر به نظر برسد.

در حالت عادی، سفید شدن مو در مردان حدود ۳۰ سالگی و در زنان حدود ۳۵ سالگی اتفاق می‌افتد. سفیدی موی سر ابتدا از شقیقه شروع می‌شود، ولی پیش از موی سر، سبیل و ریش معمولاٌ شروع به سفید شدن می‌کند.

آشفتگی‌های ذهنی، بی خوابی واضطراب از عوامل مساعدکننده سفیدی زودرس مو هستند.

از دلایل اولیه دیگر سـفـیــدی زودرس مـوهـا مـی‌تـوان بـه به وراثت اشـاره کـرد.نژاد اروپایی , خاورمیانه و هند ؛ زودتر از چینی ها و ژاپنی ها به سفیدی مو دچار می شوند. رژیـم غــذایـی نـامناسب ((کمبود ویــتــامـیــن‌هــا از جـمـلــه ویتامین B12 فولات، آهن، مس، منگنز،زینک و ید))، سبب سفیدی مو ها شده و نیز بیماری تیروئید، کم‌خونی، رژیم‌های لاغری بسیار سخت و طولانی‌مدت، ضمناً استفاده از سیگار از دیگر عوامل سفیدی زودرس موها هستند(ثابت شده که افراد سیگاری ۴ برابر غیر سیگاری ها دچار سفیدی مو می شوند).

کـنــدن یــا قـیـچــی کــردن مــوهــای سـفـیـد به‌هیچ‌وجه باعث زیاد شدن آنها نمی‌شود. ولی به دلیل فشار وارد آمده بر پوست سر و مو، توصیه می‌کنیم این کار را انجام ندهید. با کندن موی سفید، مجدداً در همان مکان، موی سفید جدیدی رشد خواهد کرد ولی با این وجود، تعداد آن زیادتر نمی‌شود.

رنگ کردن هیچ تأثیری روی زودتر سفید شدن موها ندارد، بلکه عوامل دیگری که در بالا اشاره کردیم در این امر دخیل هستند. ولی رنگ کردن پیاپی هم مشکلاتی را برای مو ایجاد می‌کند و ممکن است باعث خشکی و تحریک‌پذیری مو شود، ولی باعث سفید شدن مو نمی‌شود. در واقع رنگ کردن مو، یکی از راه‌های خلاص شدن از شر سفیدی موهاست.

با رعایت یک رژیم خوب شاید بتوان ازسفیدی زودهنگام مو جلوگیری کرد. مصرف غـذاهـای سـرشـار از ویـتامینB مانند مصرف نان جو در رژیم غذایی، خوردن یک لیوان جوشانده سبوس گندم، جو و برنج در روز و یا خـوردن یـک قاشق مرباخوری پودر سـبـوس برنج در روز می‌تواند در جلوگیری و نیز درمان سفیدی مو مؤثر باشد. غذاهای دارای آهن ( گوشت ؛ جگر؛ تخم‌مرغ، عدس و سبزیجات ) نیز بسیار مؤثربوده و سفیدی مو را به تأخیر می‌اندازند.

عنصر مس از آن دسته عناصری است که نقش زیادی در جلوگیری از سفید شدن موها دارد. غذاهایی چون قارچ، سیب‌زمینی، عدس، نخودفرنگی، لوبیا، موز، هلو، گلابی و سیب غنی از مس هستند.

تمشک، سنبل الطیب و سیر با دارا بودن فلز منگنز در بازگشت موهای خاکستری به رنگ تیره تر موثر بوده اند. پس اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به موهای خود اهمیت می‌دهید و از سفید شدن آنها وحشت دارید، با رعایت نکاتی که گفته شد تا جایی که می‌توانید از ایجاد شـرایـط برای سفید شدن موهایتان جلوگیری کنید.

 

گردآوری : فراناز

مطالب پربازدید هفته
دوستان ما
نقاط حساس تحریک پذیر بدن عشقم در رابطه جنسی کجاست؟
نقاط حساس تحریک پذیر بدن عشقم در رابطه جنسی کجاست؟
مشاهده بیشتر