آیا می دانید پنومونی چیست؟مراقب آن باشید!

آیا می دانید پنومونی چیست؟مراقب آن باشید!

 میکروب این بیماری می‌تواند از راه‌های مختلفی از جمله از طریق استنشاق از طریق هوا یا بصورت مجاورت از طریق خون به نحوی که عضوی از بدن دچار عفونت میکروبی شده و میکروب‌های آن از طریق خون به ریه وارد شوند، موجب ابتلای فرد به پنومونی شود.

 

دکتر علی معینی در گفت‌وگو با فراناز، پنومونی را بیماری عفونت ریه عنوان کرد و افزود: این بیماری در اصطلاح عامیانه ذات‌الریه گفته می‌شود و در حال حاضر در بین پنج عامل اول مرگ و میر در جهان قرار دارد.
وی تصریح کرد: در این بیماری، عفونت راه‌های هوایی و کیسه‌های هوایی را درگیر کرده و عامل بوجود آورنده آن انواع میکروب از جمله باکتری و قارچ است.
به گفته معینی با ورود میکروب به درون راه‌های هوایی و ایجاد عفونت، پنومونی خود را با علائمی مانند سرفه خلط دار، تب و لرز و تنگی نفس نشان می‌دهد که در صورت بروز این علائم باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه شود.
این متخصص ریه به راه‌های ورود این بیماری به بدن اشاره و تصریح کرد: میکروب این بیماری می‌تواند از راه‌های مختلفی از جمله از طریق استنشاق از طریق هوا یا بصورت مجاورت از طریق خون به نحوی که عضوی از بدن دچار عفونت میکروبی شده و میکروب‌های آن از طریق خون به ریه وارد شوند، موجب ابتلای فرد به پنومونی شود.
معینی خاطر نشان کرد: همچنین در افرادی که دچار اختلالات هوشیاری بوده و دچار تشنج می‌شوند نیز ورود ترشحات دهانی به راه‌های هوایی و ریه می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به پنومونی شود.
وی با بیان اینکه به دنبال عطسه یا سرفه یک فرد مبتلا میکروب‌های این بیماری می‌تواند به بدن افراد سالم ورود یابد، اظهار کرد: اینکه این میکروب‌ها بتوانند پس از ورود در بدن فرد ایجاد بیماری کنند به میزان مقاومت بدن فرد بستگی دارد.
این متخصص ریه تصریح کرد: میکروب‌های این بیماری در کودکان زیر 10 سال، سالمندان بالای 65 سال و نیز افراد با بیماری‌های زمینه‌ای مانند نقص سیستم ایمنی یا بیماران دیابتی به دلیل ضعف در سیستم ایمنی بدن به راحتی می‌تواند ایجاد بیماری کند. در همین راستا توصیه می‌شود تا این افراد هر چه سریع‌تر در جهت پیشگیری از ابتلا به این بیماری واکسن ذات‌الریه را تزریق کنند.
معینی با بیان اینکه آنفلوآنزا زمینه‌ساز بیماری پنومونی است، توصیه کرد: افراد علاوه بر تزریق واکسن پنومونی، واکسن آنفلوآنزا را نیز تزریق کنند.
وی تصریح کرد: به طور معمول سرماخوردگی نیز در افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند و حتی در افراد سالم در صورت عدم مراقبت و درمان می‌تواند به پنومونی تبدیل شود.
این متخصص ریه با بیان اینکه در حال حاضر درمان‌های آنتی بیوتیکی مناسبی برای درمان پنومونی وجود دارد، توصیه کرد: افراد در صورت مشاهده هرگونه علائم پنومونی از مصرف خودسرانه دارو خودداری کرده و هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنند.

 

گردآوری : فراناز

مطالب پربازدید هفته
دوستان ما
دلیل علاقه مردان به سینه زنان
دلیل علاقه مردان به سینه زنان
مشاهده بیشتر