روش های جلوگیری از خراب شدن زود هنگام باتري لپ‌تاپ

روش های جلوگیری از خراب شدن زود هنگام باتري لپ‌تاپ

بسیاری از مردم زمانی که به فکر خرید لپ‌تاپ می‌افتند، ابتدا پیش از هر چیز برایشان این موضوع مهم است که باتری لپ‌تاپ‌شان مدت زمان بیشتری دوام بیاورد و شارژ بیشتری را نگهداری کند، به‌خاطر همین موضوع حاضر هستند حتی هزینه بیشتری هم بپردازند.

 اما پس از اينكه اين هزينه را پرداختند اغلب اطلاع ندارند كه چگونه از باتري لپ‌تاپ خود به‌درستي استفاده كنند تا طول عمر آن كاهش پيدا نكند. با پيشگيري و رعايت كردن برخي از موارد مي‌توان از اين اتفاق ناخوشايند (خراب شدن زود هنگام باتري لپ‌تاپ) جلوگيري كرد يا حداقل آن را به تعويق انداخت.

هميشه اول دوشاخه

هميشه اول دوشاخه را به پريز برق بزنيد، سپس فيش آداپتور برق را به لپ‌تاپ وصل كنيد. يك دليل ساده براي آن وجود دارد؛ وقتي دوشاخه را به پريز متصل مي‌كنيد، برقي كه به‌طور ناگهاني وارد مي‌شود داراي نوسان است اما وقتي اول دوشاخه به برق متصل شده باشد، بعد از چند لحظه كوتاه، برق توسط آداپتور از AC به DC تبديل و نوسان آن گرفته مي‌شود.

مدام شارژ نكنيد

در حال حاضر بيشتر كاربران حتي در محيط‌هاي كاري هم ترجيح مي‌دهند كه از لپ‌‌تاپ شخصي خودشان استفاده كنند اما شارژ باتري لپ‌تاپ يا شايد بتوان گفت نحوه درست شارژ كردن آن يك معضل اساسي در ميان كاربران شده است. بسياري از كاربران با شارژ مداوم به باتري ضربه مي‌زنند و برخي ديگر با مصرف تا حد آخر شارژ، به نوع ديگري باعث كاهش طول عمر باتري مي‌شوند.
نكته بسيار مهمي كه بايد هنگام خريد لپ‌تاپ به آن توجه داشته باشيد اين است كه بعد از خريد، بهتر است كه از لپ‌تاپ خود استفاده كنيد تا شارژ آن به‌صورت كامل به اتمام برسد، بعد از اينكه خاموش شد، لپ‌تاپ خود را به‌مدت ۱۲ ساعت بگذاريد شارژ شود و حين اين مدت از آن استفاده نكنيد. يادتان باشيد اگر باتري شما مدام در حال شارژ باشد، از طول عمر آن به سرعت كاسته خواهد شد. تصور عامه اين است كه باتري‌ها را تا زماني كه شارژ آنها به‌طور كامل تخليه نشده‌ است نبايد به شارژ زد يا اينكه هر چند وقت يك‌بار بايد اين باتري‌ها كاملا شارژ و دشارژ (تخليه) شوند، اما اين تصورات اشتباه است. حتي اين كار صدمه بيشتري به باتري وارد مي‌كند و از عمر آن كم مي‌كند. در واقع اين مسئله در مورد باتري‌هاي نيكل صدق مي‌كند ولي در مورد باتري‌هاي قابل شارژ ليتيوم يوني كه در لپ‌تاپ‌ها نيز استفاده مي‌شوند نبايد تا زمان اتمام شارژ صبر كرد و مي‌توان هر موقع آن را به شارژ متصل كرد. از باتري‌تان مراقبت كنيد. باتري را به‌كار واداريد. باتري شارژ شده را براي مدت طولاني بلااستفاده نگذاريد. هر بار كه باتري را شارژ مي‌كنيد، آن را حداكثر طي يك تا 2 هفته استفاده كنيد.

سيستم‌هاي بي‌سيم را غيرفعال كنيد

درصورتي كه به اتصال وايرلس و بلوتوث و يا هركدام از آنها نياز نداريد اين دستگاه‌ها را خاموش كنيد و در حالت غيرفعال قرار دهيد. بلوتوث و وايرلس هميشه در حال جست‌وجوي دستگاه‌هاي مربوط هستند كه اين كار باعث مصرف انرژي مي‌شود.

تنظيمات انرژي را بهينه‌سازي‌ كنيد

در كنترل پنل ويندوزتان از طريق گزينه Power Option ميزان مصرف انرژي را بهينه كنيد. براي نتايج مناسب گزينهMax battery را انتخاب كنيد.

هايبرنت‌به‌جاي آماده به‌كار(standby)

قرار دادن لپ‌تاپ در حالت آماده به‌كار موجب صرفه‌جويي در انرژي مي‌شود و شما مي‌توانيد كارتان را از همانجايي كه رها كرده بوده‌ايد از سر بگيريد. البته هايبرنت هم به شما اين امكان را مي‌دهد، منتها با اين تفاوت كه در حالت «خواب زمستاني» (Hibernate) سيستم كاملا خاموش مي‌شود و مصرف انرژي نخواهد داشت.

ارتباط صفحه نمايش و باتري

اين جزء ساده يك لپ‌تاپ، بيشترين ميزان مصرف انرژي را براي نور پس‌زمينه نوت‌بوك شما دارد. اين نكته به‌خصوص براي نوت‌بوك‌هايي با صفحه نمايشگر بزرگ (15اينچ و 17اينچ) بيشتر صادق است. معمولا صفحه نمايشگر وقتي نور پس‌زمينه خوب و درخشان دارد، زيباتر به‌نظر مي‌رسد اما وقتي كه شما به پريز برق دسترسي نداريد، نياز داريد بين داشتن يك صفحه نمايشگر پرنور و زيبا و نگه‌داشتن لپ‌تاپ در حال اجرا يكي را انتخاب كنيد يا حداقل بين اين دو خواسته تعادل ايجاد كنيد. براي تنظيم نور صفحه نمايشگر خود ابتدا آن را به پايين‌ترين سطح كاهش دهيد و اندك‌اندك آن را افزايش دهيد تا به وضوحي مناسب برسيد. البته نور صفحه نمايشگر به محيطي كه شما در آن قرار داريد بستگي دارد. اگر در فضاي باز و زير نور مستقيم خورشيد قرار داريد، مي‌توانيد نور پس‌زمينه خود را افزايش دهيد.
نرم‌افزارهايي را كه در پس‌زمينه سيستم‌عامل‌تان اجرا مي‌شوند خاموش كنيد. همه اين برنامه‌ها بر ميزان لود سي‌پي‌يو مي‌افزايند و به سرعت شارژ باتري‌تان را كاهش مي‌دهند. همچنين برنامه‌هاي غيرضروري را كه در نوار ابزار پايين دسك‌تاپ در حال اجرا هستند ببنديد. براي اين كار، به منوي Start برويد و گزينه Run را انتخاب كنيد. در پنجره بازشده كلمه msconfig را تايپ كنيد و اينتر را بزنيد. حال تب Startup را انتخاب كنيد. در اينجا تيك كنار برنامه‌هايي را كه به لود شدن دائم آنها نيازي نداريد برداريد. مثلا برنامه آنتي‌ويروس شما بايد دائما در حافظه لود شود اما برنامه Quick Time نيازي به باز بودن دائم ندارد.

تميز باشيد

اتصالات باتري را تميز نگه داريد. هر 2ماه يك‌بار پارچه‌اي را به الكل آغشته كرده و اتصالات فلزي باتري را تميز كنيد. اين كار راندمان جابه‌جايي انرژي بين باتري و لپ‌تاپ را بالا مي‌برد.

ارتباط هارد با باتري

شايد تا به حال به اين موضوع فكر نكرده باشيد كه منظم يا نامنظم بودن هارد مي‌تواند باعث صدمه‌خوردن باتري لپ‌تاپ‌تان شود. در اين مورد بايد بگوييم هر چه هارد شما كارش را به‌صورت سريع‌تري انجام دهد، تقاضاي كمتري براي باتري ارسال خواهد شد. به اين ترتيب اگر يك هارد مرتب داشته باشيد، كارايي باتري لپ‌تاپ‌تان تا بيشترين حد ممكن افزايش پيدا خواهد كرد. براي اين منظور بهتر است هر چند وقت يك‌بار عمليات ديفراگ را انجام دهيد؛ حتما حين انجام آن لپ‌تاپ خود را به برق وصل كنيد. اگر مصرف برق هارد كمتر شود، باتري شما مدت زمان بيشتري شارژ نگهداري خواهد كرد.
هيچ‌گاه از شارژرهاي ديگر مدل‌ها و برندهاي لپ‌تاپ استفاده نكنيد زيرا مقدار ولتاژ و شدت جريان آنها متفاوت است و به باتري و لپ‌تاپ شما صدمات جبران‌نا‌پذيري وارد مي‌كند.

روش های جلوگیری از خراب شدن زود هنگام باتري لپ‌تاپ

عملكرد ذخيره خودكار را خاموش كنيد. قابليت ذخيره خودكار مايكروسافت ورد و اكسل بسيار به درد بخور هستند، اما براي انجام منظم اين كار هارد بايد بيشتر كار كند و در نتيجه مصرف انرژي آن بالا مي‌رود. البته بهتر است هنگامي كه باتري ضعيف است اين قابليت را دوباره روشن كنيد تا قبل از اينكه سيستم‌تان بيهوش شود كارهايتان ذخيره شود. ضمنا درخصوص استفاده از اين نكته دقت بيشتري به خرج دهيد تا اطلاعات‌تان را از دست ندهيد.
اگر مي‌خواهيد براي مدت خيلي طولاني (مثلا چند هفته) از باتري استفاده نكنيد، آن را از لپ‌تاپ خود جدا كنيد. البته بايد شارژ آن ۴۰ درصد باشد و سپس آن را جدا كنيد. همچنين توجه داشته باشيد كه بايد باتري را در مكاني به دور از رطوبت قرار دهيد. در كل دماي بسيار مناسب براي نگهداري آن بين صفر تا ۱۰ درجه سانتي‌گراد است.
يكي از غلط‌ترين روش‌هاي استفاده از باتري لپ‌تاپ، استفاده از آن به‌عنوان برق شهري براي شارژ كردن ساير دستگاه‌هاي USBدار از قبيل iPod و انواع و اقسام موبايل‌هاست. لطفا لپ‌تاپ را با پريز برق اشتباه نگيريد!

جدیدترین مطالب

مطالب بیشتر
مطالب پربازدید هفته
شورت و سوتین و لباس زیر زنانه و دخترانه جذاب و زیبا مخصوص شب زفاف
شورت و سوتین و لباس زیر زنانه و دخترانه جذاب و زیبا مخصوص شب زفاف
مشاهده بیشتر