چگونگی آماده کردن فرزند اول برای تولد فرزند دوم

چگونگی آماده کردن فرزند اول برای تولد فرزند دوم

معمولا کودکی که داشته ​های پیشین خود را از دست می دهد ناراحتی خود را با گریه، داد و بیداد و پرخاشگری نشان می دهد و این مساله ارتباط مستقیم با سن او دارد و در سنین مختلف متغیر است، اما مسلم این است، چون فرزند اول همواره مورد توجه والدین و حتی پدربزرگ و مادربزرگ بوده، انتظار دارد توجه خاص و زیادی به او بشود.
والدین محترم باید از هر کاری که این احساس را در فرزند ایجاد می کند، اجتناب کنند، بنابراین قبل از این که فرزند دوم به دنیا بیاید و از همان زمان بارداری باید با فرزند خود صادق و روراست باشند.
همچنین در قالب بازی و صحبت، کودک خود را برای ورود فرزند جدید آماده کنند. پس از تولد نیز توصیه می شود توجه به فرزند اول کاهش نیابد.
همچنین با توجه به سن فرزند اول می توان مسئولیت های مختلفی را در زمینه نگهداری و مراقبت از نوزاد به او داد تا حس مراقبت از خواهر یا برادر در او رشد کند.
یکی از نکاتی که حساسیت فرزند اول را تشدید می کند این است که یکباره تمام لوازم و حتی اتاق او نصف و با فرزند جدید تقسیم می شود.
گاهی لوازم قدیمی فرزند اول به فرزند دوم داده می شود، در این گونه موارد لازم است توجه کنید، آیا کودک به آن لوازم دلبستگی دارد یا خیر؛ اگر دلبستگی وجود داشته باشد باید او را آماده کرد نه این که با زور و استفاده از جملات سرزنشی با او برخورد کرد.
لازم است از همان ابتدای بارداری، فرزند را برای تولد نوزاد آماده کرد و زمان تولد فرزند دوم نیز توجه کافی به فرزند اول داشت.
گاهی دیده می شود والدین به فرزند بزرگ تر می گویند که تو چون بزرگ تری، باید کوتاه بیایی! این مساله اگر به صورت سرزنشی و دستوری بیان شود، باعث می شود فرزند اول احساس خشم و ناراحتی کند و در زمان نبود مراقبت والدین رفتارهای خصمانه از خود بروز دهد.
فراموش نکنید که این تذکرات نیز باید به شیوه مطلوب به فرزند اول داده شود.

 

گردآوری : فراناز

مطالب پربازدید هفته
دوستان ما
جدیدترین عکس نوشته های خاص برای پروفایل
جدیدترین عکس نوشته های خاص برای پروفایل
مشاهده بیشتر