لقی دندان مصنوعی را چگونه درمان کنیم؟

لقی دندان مصنوعی را چگونه درمان کنیم؟

برای برخی از بیمارانی که تعداد زیادی از دندان های خود را از دست داده اند، از دندان های متحرک استفاده می شود اما یکی از مشکلات مهم این بیماران، لقی دندان های مصنوعی متحرک است؛ یعنی موقع تکلم یا خوردن و… یکباره دندان مصنوعی از جای خود خارج می شود و بیرون می پرد.
دکتر پویا اصلانی، می گوید: ایمپلنت های دندانی، این مشکل بیماران را حل می کند.

 

چرا دندان مصنوعی یا دست دندان متحرک در دهان جابجا می شود؟
بعد از کشیدن دندان ها، استخوان فک تحلیل می رود و در حالی که اندازه دندان مصنوعی ثابت می ماند، فک کوچک تر می شود. در نتیجه دست دندان متحرک به خوبی روی فک چفت نمی شود. این تحلیل در فک پایین ۴-۲ برابر بیشتر از فک بالاست. با توجه به کوچک تر بودن فک پایین و تماس بیشتر زبان با این ناحیه از دهان، شکایت بیماران از لقی و ناراحتی در فک پایین بسیار بیشتر از فک بالاست. تحلیل استخوان های فک ممکن است تا جایی پیش رود که با یک ضربه بسیار خفیف، استخوان آن بشکند.

 

برای درمان بیماران با دندان های مصنوعی لق و استخوان فک تحلیل رفته چه راه حل هایی وجود دارد؟
تا قبل از معرفی ایمپلنت های دندانی، استفاده از آستر نرم یا چسب دست دندان در زیر دندان مصنوعی تنها راه برطرف کردن درد و ناراحتی ناشی از لقی دندان های مصنوعی بود. چسب دندان روشی موقتی است و فقط مدت کوتاهی باعث از بین رفتن لقی دست دندان می شود و با گذشت زمان و با تحلیل بیشتر استخوان های فک، به تدریج اثر خود را از دست می دهد. از طرفی این چسب ها حاوی موادی هستند که ممکن است در قسمت مخاط بدون دندان بیمار واکنش های حساسیتی ایجاد کنند. آستر نرم به دندان ژله ای هم معروف است و طوری ساخته شده که به طور موقت باعث گیر کردن محکم دندان مصنوعی در لثه می شود ولی مواد موجود در آستر نرم به تدریج اثر خود را از دست می دهند. آسترهای نرم در بیمارانی که استخوان فکشان نازک و تیز باشد تا حدی باعث کاهش فشار وارده از طرف دست دندان می شود اما تاثیر زیادی روی گیر دندان مصنوعی به خصوص در طولانی مدت ندارد.

 

بهترین روش حل مشکل دندان مصنوعی لق چیست؟
امروزه برای بیمارانی که دچار تحلیل پیشرفته استخوان فک شده اند، از ایمپلنت های دندانی استفاده می کنند. ایمپلنت های دندانی تاثیری شگرف در بهبود کیفیت درمان های دندان پزشکی به وجود آورده اند.

 

ایمپلنت چیست و چگونه از آن در درمان بیماران بی دندان استفاده می شود؟
ایمپلنت ها پیچ هایی از جنس تیتانیوم هستند که در استخوان فک ها قرار داده می شوند. روی این پیچ ها پروتزی مناسب (براساس تعداد و نحوه توزیع ایمپلنت ها) کار گذاشته می شود. برای بهبود لقی دندان مصنوعی، ۲ تا ۴ ایمپلنت در فک پایین و حداقل ۴ ایمپلنت در فک بالا قرار داده می شود. بر اساس نوع طرح درمان انتخابی به وسیله دندان پزشک، روی این ایمپلنت ها قطعه های پروتزی تعبیه می شود. دندان مصنوعی هم روی این قطعات سوار می شود و گیر کردن این قطعات پروتز مانع لقی و حرکت بیش از حد دست دندان خواهد شد. به دندان مصنوعی سوار شده روی ایمپلنت ها، اوردنچر گفته می شود.

 

چه نکته هایی را در مورد استفاده از اوردنچر باید مدنظر داشت؟
دست دندان های قرار داده شده روی ایمپلنت (اوردنچرها)، متحرک هستند و همانند دندان مصنوعی باید شب ها از دهان خارج و در محیطی مرطوب و تمیز قرار داده شوند. برخی از اجزایی که داخل اوردنچر کار گذاشته می شوند، بعد از مدتی باید به وسیله دندان پزشک تنظیم شوند بنابراین همه بیمارانی که اوردنچر دارند، حداقل سالانه باید به دندان پزشک مراجعه کنند تا در صورت نیاز با تعویض قطعات پروتزی، از لقی مجدد دندان ها جلوگیری شود.

 

گردآوری : فراناز

پربیننده ترین مطالب سایت

عکسهای زیباترین دختران خوشگل کمرباریک باحجاب اسلامی عروس تهرانی بازیگر فیلم پورن از آب درآمد + عکس ماجرای بازداشت دختر دوجنسه تهرانی با لباس پسرانه + عکس فیلم رابطه جنسی لو رفته مادربزرگی با نوه اش (18+) دختر زیبارویی که بدون مهبل (واژن) به دنیا آمد + عکس آموزش استفاده از کاندوم زنانه و مردانه در روابط جنسی رابطه جنسی پسری با زن عمو و مرگ عمویش اندام خوشگل و دیدنی دختری با پاهای 130 سانتی متر + عکس شب زفاف یک زوج جوان که ماجرایی عجیب دارد (عکس) سقوط دختر و پسر از پنجره درهنگام رابطه جنسی! عکس عفونت های وحشتناک تزریق ژل بزرگ کننده باسن! عکس خانمی که با اندام جذابش مردان را تحریک می کند(عکس) مردی که رکورد دار بزرگترین بیضه جهان است (تصاویر) داعش ها روزی 30 بار به این زنان تجاوز می کنند! دختر 21 ساله ای که سه تا سینه (پستان) دارد! عکس اندام عجیب و غریب زن تایلندی!+(عکس) در دوران عقد چگونه رابطه جنسی داشته باشیم؟ این خانم با 100 هزار مرد رابطه جنسی داشته!
پربازدید هفته
پربازدید ماه