چگونه در انجام تکالیف درسی کودکم را یاری کنم؟

چگونه در انجام تکالیف درسی کودکم را یاری کنم؟

از نظر شما بهترین نوع کمک به کودکان در مورد انجام تکالیف چه نوع کمکی است. چگونه می‌توانیم به فرزندانمان بدون آنکه به جای او تکالیفش را انجام دهیم، یاری برسانیم؟

 

چگونه در انجام تکالیف درسی به کودکم کمک کنم؟
وقتی بعد از ظهر کودکتان به خانه می‌آید کول‌پشتی‌اش را به گوشه‌ای پرت می‌کند و تنها به یک چیز فکر می‌کند: جلوی تلویزیون دراز بکشد و برنامه مورد علاقه‌اش را ببیند. اجازه بدهید او این کار را انجام دهد. به هر حال او پیش از آغاز انجام تکالیفش و پس از برگشتن از مدرسه نیاز به یک زنگ تفریح دارد. بی‌فایده است که به او زور کنید تلویزیون را خاموش کند یا صدای موزیکش را پایین بیاورد.
به او اجازه بدهید همان‌طور که دوست دارد شروع به انجام تکالیفش کند. برخی از کودکان علاقه‌ای به انجام تکالیف در اتاق دربسته و پشت میز خود ندارند. اگر در اتاق نشیمن راحت‌تر است به او اجازه این کار را بدهید. اما مراقب مواردی که ممکن است تمرکز او را برهم بزنند مثل تلویزیون و… باشید.

 

اجازه بدهید تنها کار کند
از همان سال اول دبستان کودکان تکالیفی برای انجام دادن دارند. گرچه ممکن است از نظر شما رنگ کردن یک گل یا نوشتن حروف الفبا راحت باشد ولی او نیاز به کسی دارد که همراه او باشد و هیجان او برای انجام تکالیفش را ببیند. وقتی کودک‌تان از مدرسه به خانه بازمی‌‌گردد از او بپرسید: تکلیفی برای انجام دادن دارد.
 بعد مدتی را همراه او باشید و به تکالیفش نگاهی بیندازید اما به تدریج از او فاصله بگیرید. بهتر است قبل از تنها گذاشتن او از کودک‌تان بپرسید که می‌خواهد شما نزد او بمانید یا خیر.
اگر از او دور شدید هر چند دقیقه یک بار سری به او بزنید تا او در حل مساله‌ای دچار مشکل نشود. اگر در برخی از دروس مثلا ریاضی یا شیمی و فیزیک نمی‌توانید به فرزندتان کمک کنید از او بخواهید تکالیفش را به همراه یکی از همکلاسی‌هایش انجام دهد.
کمک‌تان را دریغ نکنید
گاهی پیش می‌آید که کودکان از درس خسته شده و حوصله‌شان سر می‌رود. در این صورت وجود شما برای به هیجان درآوردن آنها ضروری است. می‌توانید از تشویق و دادن هدیه به او کمک بگیرید. بهتر است دلیل بی‌حوصله‌گی فرزندتان را نیز جویا شوید و تا مشکل بیش از حد بزرگ نشده است آن را ریشه‌یابی کنید.
اجازه بدهید او به تنهایی تکالیفش را انجام دهد و با مشکلات برخورد کند اما حین برخورد با مشکلات در دانش خود به او یاری برسانید. به جای او تکالیفش را انجام ندهید بلکه دستش را بگیرید و نوشتن را به او بیاموزید.

 

اگر فرزندتان در آموختن مشکل دارد
گاهی پیش می‌آید که فرزندانمان در درسی دچار مشکل می‌شوند و نمی‌توانند آن را به راحتی درک کنند در این صورت بهتر است درس را به او به روش تفریح و بازی بیاموزانید. مثلا از فرزندتان بخواهید به شما درس بدهد و بعد با پرسیدن چند سوال از او بفهمید چه‌قدر درس را درک کرده است. این کار نه تنها به شما کمک می‌کند میزان یادگیری فرزندتان را تخمین بزنید بلکه به فرزند شما حس اعتماد به نفس می‌دهد.

 

گردآوری : فراناز

loading...

پربیننده ترین مطالب سایت

مطالب پربازدید هفته
دوستان ما
روش های ارضا کردن دختر
روش های ارضا کردن دختر
مشاهده بیشتر