روغن زیتون سلاحی برای مقابله با سرطان

روغن زیتون سلاحی برای مقابله با سرطان

روغن زیتون به عنوان جزء مهمی از رژیم غذایی مدیترانه ای، نقش مهمی در پیشگیری از بعضی بیماری ها بویژه سرطان دارد.

 

 

سرطان یکی از علل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است، مطالعات تجربی و اپیدمیولوژیک، نوع چربی رژیم غذایی در بروز سرطانهای سینه، روده ی بزرگ و پروستات اهمیت دارد و بروز این سرطانها در کشورهای حوزه ی مدیترانه نسبت به سایر نقاط جهان کمتر است.

 

 

رژیم غذایی مدیترانه ای بعلت کاهش بروز بسیاری از بیماری ها، اهمیت خاصی دارد. این رژیم غذایی شامل مصرف بالای سبزیجات ، حبوبات، میوه ها، مغز دانه ها، غلات (به ویژه نوع سبوس دار)، دریافت بالای روغن زیتون در مقابل دریافت پایین چربی های اشباع (روغن های جامد)، دریافت بالا و متعادل ماهی ها، دریافت متعادل لبنیات و تخم مرغ و دریافت پایین گوشت قرمز می باشد.

 

فاکتورهای تغذیه نقش مهمی در ایجاد یا پیشرفت سرطان دارد. بر طبق یک مقاله مروری، می توان با رعایت الگوی رژیم غذایی مدیترانه ای در کشورهای غربی از بروز تقریبا 25 درصد از سرطان های روده بزرگ، 15 درصد از سرطان های سینه و 10 درصد از سرطان های پروستات، پانکراس و اندومتریال پیشگیری کرد.

 

روغن زیتون به عنوان جزء مهمی از رژیم غذایی مدیترانه ای، نقش مهمی در پیشگیری از بعضی بیماری ها بویژه سرطان دارد. خواص ضد سرطانی روغن زیتون به سطوح بالای MUFA (اسید چرب غیر اشباع با یک باند مضاعف)، اسکوآلن، توکوفرول ها و ترکیبات فنولی آن نسبت داده می شود. بطور کلی در بسیاری از مطالعات، مصرف روغن زیتون با کاهش خطر سرطان های ذکر شده در بالا، همراه است.

 

مطالعات اخیر نشان داده اند که بخش فنولی روغن زیتون، علاوه بر فعالیت آنتی اکسیدانی بالا، اثر ضد توموری هم دارد. اولئوروپئين و هیدروکسی تیروزول، پلی فنول های اصلی روغن زیتون هستند که دارای اثرات ضد تکثیری سلولهای سرطانی در شرایط آزمایشگاهی می باشد. در مطالعاتی نیز نقش محافظتی اسکوآلن در برابر سرطان پوست مشخص شده است.

 

سرطان پستان نیز از شایعترین سرطان ها در میان زنان سراسر جهان است که علاوه بر فاکتورهای ژنتیکی و هورمونی، محیط و بویژه عادات رژیم غذایی نقش مهمی در بروز این بیماری دارد. وجود چربی های اشباع (جامد) در رژیم غذایی با بروز سرطان سینه ارتباط دارد، این در حالیست که شیوع این سرطان در زنان ساکن کشورهای مدیترانه ای بعلت مصرف روغن زیتون کمتر است. بنابراین مصرف روغن زیتون، بویژه از نوع بکر (تصفیه نشده) برای پیشگیری از سرطان توصیه می شود.

 

گردآوری : فراناز

پربیننده ترین مطالب سایت

عکسهای زیباترین دختران خوشگل کمرباریک باحجاب اسلامی عروس تهرانی بازیگر فیلم پورن از آب درآمد + عکس ماجرای بازداشت دختر دوجنسه تهرانی با لباس پسرانه + عکس فیلم رابطه جنسی لو رفته مادربزرگی با نوه اش (18+) دختر زیبارویی که بدون مهبل (واژن) به دنیا آمد + عکس آموزش استفاده از کاندوم زنانه و مردانه در روابط جنسی رابطه جنسی پسری با زن عمو و مرگ عمویش اندام خوشگل و دیدنی دختری با پاهای 130 سانتی متر + عکس شب زفاف یک زوج جوان که ماجرایی عجیب دارد (عکس) سقوط دختر و پسر از پنجره درهنگام رابطه جنسی! عکس عفونت های وحشتناک تزریق ژل بزرگ کننده باسن! عکس خانمی که با اندام جذابش مردان را تحریک می کند(عکس) مردی که رکورد دار بزرگترین بیضه جهان است (تصاویر) داعش ها روزی 30 بار به این زنان تجاوز می کنند! دختر 21 ساله ای که سه تا سینه (پستان) دارد! عکس اندام عجیب و غریب زن تایلندی!+(عکس) در دوران عقد چگونه رابطه جنسی داشته باشیم؟ این خانم با 100 هزار مرد رابطه جنسی داشته!