پیشگیری از کوتاهی قد در کودکان و پیش بینی قد

پیشگیری از کوتاهی قد در کودکان و پیش بینی قد

مسائل هورمونی و موارد دیگری که در روند رشد کودکان موثر هستند، به وسیله متخصصان مورد بررسی قرار می‌گیرند. درصورتی که کودک دچار کمبود مواد مقوی باشد از طریق داروهای کمکی جایگزین می‌شود و اگر به‌طور ارثی ریسک کاهش قد داشته باشد، داروهای خاصی که باز هم با صلاحدید پزشک متخصص برایش تجویز می‌شود به پیشرفت رشد قدی او کمک می‌کند.

چنین داروهایی معمولا برای همه کودکان تجویز نمی‌شود،‌ درحقیقت چنین داروهایی مخصوص افرادی است که قدشان از حد طبیعی کوتاه‌تر است یا مشکلاتی در ترشح هورمون‌های رشد خود دارند. درمجموع بار دیگر خاطر نشان می‌کنم، رعایت تغذیه مناسب و فعالیت فیزیکی و خواب کافی در همه افراد به‌خصوص در دوره کودکی و نوجوانی که زمان اصلی برای رشد است تاثیر بسزایی در طول قد آن‌ها دارد. والدینی که فکر می‌کنند، فرزندشان تغذیه مناسب ندارد باید حتما در پی یک رژیم غذایی سالم و مقوی برای او باشند.

متاسفانه با تغییر سبک زندگی در جامعه امروز، کودکان و نوجوانان فعالیت فیزیکی کمتری نسبت به گذشته دارند و بیشتر وقت‌شان را پای بازی‌های کامپیوتری و تلویزیون می‌گذرانند که همین مسئله مانع مهمی برای رشد آن‌هاست. فعالیت فیزیکی و انجام ورزش روی ترشح هورمون رشد اثر بسیار خوبی می‌گذارد بنابراین بسیاری از افرادی که به صورت وراثتی قد کوتاهی دارند، می‌توانند از طریق انجام فعالیت‌های فیزیکی به رشد قدی معقولی دست پیدا کنند.

 

گردآوری : فراناز

مطالب پربازدید هفته
دوستان ما
حقایقی درباره افزایش سایز آلت تناسلی
حقایقی درباره افزایش سایز آلت تناسلی
مشاهده بیشتر