طولانی ترین رودخانه های زیبا و مشهور جهان

طولانی ترین رودخانه های زیبا و مشهور جهان

در اینجا شما را با طولانی ترین رودخانه های زیبا و مشهور جهان آشنا خواهیم کرد. آگاهی از این اطلاعات مفید باعث افزایش اطلاعات جغرافیایی شما می شود.

 

رودخانه های طولانی و طویل در جهان وجود دارند که برخی از این رودخانه ها در مسیر خود از چندین کشور عبور می کنند و سرانجام به آب های آزاد می ریزند. این رودها واقعا دیدنی هستند و شما در اینجا با بلندترین رودخانه ها آشنا می شوید. وجود آبراهه‌های مختلف در شهرها و کشورها، پررنگ‌ترین نشانه حیات است و وجودشان به هر منطقه‌ای سبزی و رونق می‌بخشد. با ما در این مطلب همراه شوید تا شما را با طویل‌ترین رودخانه‌های جهان که گاهی از چندین کشور عبور می‌کنند، آشنا کنیم.

 

 

رودخانه ینیسی (روسیه-مغولستان)
این رود آسیایی با 5 هزار و 539 کیلومتر طول، از شمال مغولستان سرچشمه می‌گیرد و با گذر از سیبری در روسیه به اقیانوس منجمد شمالی می‌ریزد. این رود زیبا که پنجمین رود جهان از نظر طول است، از شرق کوه‌های سایان آغاز می‌شود.

 

 

رودخانه یانگ تسه (چین)
این رود، عنوان طولانی‌ترین رودخانه آسیا و سومین رودخانه طولانی جهان را با 6 هزار و 300 کیلومتر طول، از آن خود کرده است. به طور سنتی این رودخانه را مرز شمال و جنوب چین می‌دانند و همچنین سد «سه دره»، بزرگ‌ترین سد جهان، روی این رودخانه ساخته شده است.

 

 

رودخانه نیل (شمال آفریقا)
این رود که عنوان طویل‌ترین رودخانه جهان را گرفته با 6 هزار و 650 کیلومتر طول، از یازده کشور مختلف عبور می‌کند؛ سودان، سودان جنوبی، بروندی، رواندا، کنگو کینشاسا، تانزانیا، کنیا، اتیوپی، اریتره، اوگاندا و مصر از جمله کشورهای میزبان این رود زیبا و طویل هستند.

 

 

رودخانه زرد (چین)
این رودخانه آسیایی از کوه‌های «بایان هار» چین شروع می‌شود و 5 هزار و 464 کیلومتر طول دارد و در پایان به دریای «بوهایی» می ریزد. همچنین این رودخانه بعد از یانگ تسه عنوان دومین رود طویل آسیا را نیز گرفته است.

 

 

رودخانه می‌سی‌سی‌پی (آمریکای شمالی)
این رود با 6 هزار و 275 کیلومتر طول، در رده چهارمین رودخانه های طویل جهان قرار گرفته است و سرچشمه آن از ایالت «مینه‌سوتا» آغاز می‌شود. 98.5 درصد از این رود بسیار عظیم قبل از این‌که راهش را به داخل خلیج مکزیک پیدا کند، در آمریکا واقع شده است.

 

 

رودخانه آمازون (آمریکای جنوبی)
پرآب‌ترین رودخانه دنیا که عنوان طویل‌ترین رود قاره آمریکا را گرفته است، 6 هزار و 400 کیلومتر طول دارد. این رودخانه طویل از هفت کشور برزیل، پرو، بولیوی، کلمبیا، اکوادور، ونزوئلا و گویان در آمریکای جنوبی عبور می‌کند و عرض آن در برخی نقاط به 10 کیلومتر می‌رسد.

 

مطالب مرتبط :

رودخانه رویایی و بسیار زیبای کانو کریستالز درکلمبیا (تصاویر)

 

کشف عجیب رودخانه ای در تیتان قمر سیاره زحل (تصاویر)

پربيننده ترين مطالب سايت

جدیدترین مطالب

مطالب بیشتر
مطالب پربازدید هفته
دوستان ما
نقاط حساس تحریک پذیر بدن عشقم در رابطه جنسی کجاست؟
نقاط حساس تحریک پذیر بدن عشقم در رابطه جنسی کجاست؟
مشاهده بیشتر