تجارت پر رونق خرید و فروش سوسک در چین

تجارت پر رونق خرید و فروش سوسک در چین

خرید و فروش سوسک در چین به تجارتی پررونق تبدیل شده است. بزرگترین پرورش‌دهنده سوسک در این کشور ادعا می‌کند، این حشرات موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شوند. او قصد دارد عرضه سوسک به بازار را در آینده متحول کند.

 

به گزارش دویچه وله، ساختمانی یک طبقه به رنگ خاکستری در منطقه صنعتی شهر جینان واقع در چین. اینجا محل کار وانگ فومینگ است که روت کیرشنر، خبرنگار آلمانی، به دیدنش رفته است.
 

 

از در و دیوار این محل سوسک‌ها بالا می‌روند؛ حشراتی که به طور معمول نامطبوع و آزاردهنده به شمار می‌روند اما در ساختمان قدیمی که قبلا مرغدانی بوده، مقدمشان گرامی شمرده می‌شود.
 

 

وانگ فومینگ می‌گوید که به بوی بد این سوسک‌ها و هوای گرم و مرطوب ساختمان که به یمن تعداد میلیونی آنها ایجاد شده، عادت دارد. او همچنین به بالا رفتن سوسک‌ها روی بدنش عادت کرده است: «من خیلی سوسک‌ها را دوست دارم. آنها موجودات زیبایی هستند. ما هیچ‌وقت به چشم حشرات مخرب به آنها نگاه نمی‌کنیم.»
 

کار اصلی وانگ فومینگ پرورش سوسک برای بازار مشتریان در چین است.
 

 

مردی با رؤیاهای بزرگ
روت کیرشنر در گزارش خود برای وبسایت “تاگس شاو” می‌نویسد، این مرد ۴۵ ساله به عنوان بزرگترین پرورش‌دهنده سوسک در کشورش شناخته می‌شود و احتمال می‌رود که در سراسر جهان نیز از این نظر بی‌رقیب باشد.
 

 

وی صاحب ۳۰ میلیون سوسک آمریکایی است که به نام علمی ” Periplaneta Americana” خوانده می‌شود. وانگ فومینگ در نظر دارد در سال ۲۰۱۵ به کسب و کارش رونق بیشتری داده و ۱۰۰ تن سوسک روانه بازار کند؛ دو برابر تولیدش در سال گذشته.
 

 

این بازرگان چینی در مورد روش کارش توضیح می‌دهد: «ما سوسک‌ها را در آبی با دمای ۵۰ درجه سانتی‌گراد فرو می‌بریم تا آنها را همزمان کشته و بشوئیم. سپس سوسک‌ها را فریز کرده و خشک می‌کنیم تا از این طریق پروتئین موجود در آنها از بین نرود. در آخر هم سوسک‌ها را پودر می‌کنیم.»
 

 

وی پس از ادای این جمله، پودر سوسکی که دست‌پرورده کارگاه خودش است را در دهانش خالی می‌کند و با یک لیوان چای پایین می‌دهد.
 

 

به گفته وانگ فومینگ، پودر سوسک برای سلامتی مفید و درمانگر بسیاری از دردهای “روده و بیماری‌های کبدی از جمله هپاتیت” است: «در طب سنتی چینی از پودر سوسک به عنوان یک ماده اولیه سری استفاده می‌شود.»
 

او سپس اضافه می‌کند که پودر سوسک حتی منجر به کاهش دردهای جانبی شیمی درمانی در بیماران مبتلا به سرطان می‌شود.
 

 

این‌که آیا واقعا پودر سوسک دارای خواص مورد ادعای وانگ فومینگ هست یا خیر، چیزی نمی‌توان گفت. تا کنون هیچ مدرک علمی برای اثبات این مدعا ارائه نشده است، اما با این حال آمار بالای فروش پودر سوسک در سال‌های گذشته نشان از آن دارد که وجود مدرک علمی چندان تأثیرگذار نخواهد بود.
 

 

یک کیلو پودر سوسک حدود ۶۰ یورو قیمت دارد؛ صنعتی پردرآمد که پای دیگر پرورش‌دهندگان را نیز به میدان باز کرده است. به گفته وانگ در حال حاضر ۵۰۰ پرورش‌دهنده سوسک در چین مشغول به کار هستند. به اعتقاد وی آینده این صنعت چشم‌انداز روشنی دارد. او به خبرنگار آلمانی می‌گوید، قصد دارد از این راه صدها میلیون یوآن سود بدست آورد و میلیونر شود.
 

 

عرضه سوسک خشک‌شده به عنوان میان‌وعده غذایی یا سوسک سرخ‌شده همراه با فلفل از جمله ایده‌های وانگ برای آینده است. هدف او تبدیل شدن به میلیونری خودساخته است؛ میلیونری که امپراتوری‌‌اش را به کمک سوسک‌ها بنا نهاده است. 

 

گردآوری : فراناز

مطالب پربازدید هفته
دوستان ما