راه های داشتن ذهن فعال و قوی در دوران سالمندی

مجموعه : روانشناسی
راه های داشتن ذهن فعال و قوی در دوران سالمندی

راه های داشتن ذهن فعال و قوی در دوران سالمندی را در این مطلب از سایت فراناز به شما آموزش می دهیم. با ما همراه باشید.

بسیاری از افراد سالمند به دلیل زوال عقل دیگر ذهنی فعال ندارند و مغزشان حالت سر زندگی خود را از دست داده است. اما شما سالمند عزیز می توانید با استفاده از ترفندهایی ساده از داشتن ذهن فعال در دوران سالمندی خود لذت ببرید.

 

دروغ نیست اگر بگوییم داشتن ذهنی پویا و شاداب آرزوی همه ماست، تصور نمی کنم فردی را پیدا کنید که دوست نداشته باشد حتی در سنین میانسالی و پیری قدرت ذهنش را حفظ کرده باشد. شما هم اگر دوست دارید خیلی زود این قابلیت خود را از دست ندهید و به زوال عقل مبتلا نشوید، این گزارش را دنبال کنید و با چند راهکار بسیار ساده ولی مؤثر برای حفظ توان ذهنی و سر زنده نگه داشتن مغز آشنا شوید:

 

 

برای خودتان نامه متشکرم بنویسید

زندگی، تلاش کنید حداقل هفته ای چند بار کاغذ و مدادتان را آماده کنید در یک نامه کاغذی از خودتان بابت هر آنچه انجام داده اید و به هر آنچه رسیده اید تشکر کنید. تصور نکنید، که نامه های این چنینی تنها باید از جانب دیگران برایتان نوشته شود یا اینکه خودتان برای قدر دانی از دیگران بنویسید. نوشتن روی کاغذ اعصاب مغز شما فعال و پر قدرت نگه می دارد و نوعی ورزش برای حافظه شما محسوب می شود.

 

 

مسواک زدن با دست مخالف

اگر چپ دست هستید با دست راست مسواک بزنید و اگر راست دست هستید عکس این عمل را انجام دهید. با این کار شما هر دو بخش مغز خود را فعال نگه می دارید و از بدون استفاده ماندن بخش مخالف مغزتان جلوگیری می کنید. علاوه بر این می توانید، موقع مسواک زدن روی یک پا بیاستید و تلاش کنید تعادلتان را حفظ کنید.

 

 

در برنامه های روزمره زندگیتان تغییر ایجاد کنید

هرچند برای اغلب ما ایجاد تغییر در آنچه هر روز انجام می دهیم با احساس ترس و نا امنی همراه است، ولی چنین تصمیمی برای مغز مثل ورزش است و موجب تقویت آن می شود. با کارهای خیلی ساده مانند: امتحان کردن یک غذای جدید، تمرین کردن برای کاهش احساس خودخواهی و لجاجت یا هر تغییر کوچک اما مثبت دیگری به شاداب و قوی ماندن ذهن کمک قابل توجهی می کند.

 

 

ورزش کنید

اگر می خواهید مطمئن شوید که مغزتان در بهترین شرایط به سر می برد، باید ورزش کنید. اما این بار یک ورزش جدید را تجربه کنید، به جای اینکه مثل قبل روی تردمیل راه بروید یا دوچرخه بزنید. لباس مناسب بپوشید، یک پارک مناسب انتخاب کنید و شروع به دویدن کنید. با همین کار ساده و کم خرج نه تنها به حفظ قوای ذهنتان کمک کرده اید بلکه استرس و ناراحتی را هم از خودتان دور می کنید.

 

 

شوق و ذوق یادگیری چیزهای جدید را داشته باشید

ممکن است شما علاقه مند پروپاقرص کتاب های جنایی باشید، اما این دلیل نمی شود کتاب های دیگر را امتحان نکنید. از امروز تلاش کنید، علاوه بر اینکه در مورد موضوعات یا کارهای مورد علاقه تان مطالعه می کنید به دیگر کتاب هایی که با موضوعاتی متفاوت نوشته شده اند هم توجه کنید. حوزه مطالعاتی و یادگیری خود را گسترش دهید تا ذهنتان با حیطه های جدیدی آشنا شود و آنها را تحلیل کند. در کنار این، یادگیری مهارت جدید را فراموش نکنید. لازم نیست حتماً سراغ زبان های خارجی یا فعالیت های سخت بروید کارهای ساده مثل حل روزانه جدول کلمات متقاطع یا هر فعالیت جدید دیگری به ترشح دوپامین در مغز کمک می کند و موجب افزایش اعتماد به نفس و بهبود عملکرد اجتماعی می شود.

 

 

زمانی را به تمرکز کردن اختصاص دهید

نیازی نیست شما به صورت حرفه ای با اصول یوگا، مدیتیشن و تمرکز ذهن آشنا باشید. کافی است چشمانتان را برای چند دقیقه ببندید و نفس عمیق بکشید و تلاش کنید به هیچ چیز فکر نکنید. اگر این تمرین چندین بار در هفته انجام دهید به مرور متوجه قدرت و آرامش ذهنتان می شوید، پس از مدتی می توانید هر زمان که خیلی خسته و آشفته هستید ذهنتان را به یک لوح سفید بدل کنید.

 

تهیه و تنظیم : فراناز

جدیدترین مطالب

مطالب بیشتر
مطالب پربازدید هفته
دوستان ما
دلیل علاقه مردان به سینه زنان
دلیل علاقه مردان به سینه زنان
مشاهده بیشتر