بستری شدن زایمان سزارین با طبیعی چه فرقی دارد؟

بستری شدن زایمان سزارین با طبیعی چه فرقی دارد؟

در سزارین به علت چسبندگی های داخلی و بالاتر بودن احتمال چسبندگی در محل ناحیه جفتی بیمار توانایی زایمان های مکرر ندارد.

 

متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: میزان بستری شدن مجدد در عرض 60 روز بعد از سزارین دو برابر زایمان طبیعی است.
دکترفاطمه سلیمانی در گفتگو با فراناز، با بیان اینکه میزان مرگ و میر مادران در سزارین اورژانسی، 9 برابر بیشتر از سزارین غیر اورژانسی و زایمان طبیعی است، افزود: بیشترین علت این امر، عفونت بعد از زایمان، خونریزی و آمبولی است.
وی تصریح کرد: بعد از سزارین در صورتی که فرد با فاصله زمانی کمتر از 18 ماه باردار شود احتمال پارگی رحم سه برابر افزایش می یابد درحالیکه  بعد از زایمان طبیعی (واژینال) این عارضه کمتر است.
متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی کاشان، با اشاره به اینکه در سزارین به علت چسبندگی های داخلی و بالاتر بودن احتمال چسبندگی در محل ناحیه جفتی بیمار توانایی زایمان های مکرر ندارد، اظهار داشت: عفونت رحمی در زایمان طبیعی نسبت به سزارین  نسبتا کمتر است.
وی، افزایش 18 برابری تشدید بیماری آسم به دنبال زایمان سزارین را از دیگر عوارض این نوع زایمان عنوان کرد و ادامه داد: بعد از زایمان طبیعی به علت درد کمتر، مادر شیردهی بهتری دارد. نوزاد و مادر زودتر به آغوش خانواده برمی گردند، هزینه  کمتر به مادر و بیمارستان وارد می شود.
دکتر سلیمانی، با بیان اینکه نظرات بسیار زیادی در مورد درمان بهینه زنانی که قبلاً تحت زایمان سزارین قرار گرفته اند، وجود دارد و  تلاش های بسیاری در مورد زایمان طبیعی بعد از سزارین شده است، یادآور شد: این امر به خصوص زمانی که حداکثر یک مورد سابقه زایمان سزارین با برش عرضی پایین رحمی وجود داشته باشد به اضافه فقدان سایر اسکارها (جای بخیه) یا پارگی های قبلی رحمی، دسترس بودن امکانات بیهوشی و پرسنل با تجربه و کارآزموده، دسترسی فوری به پزشک سرتاسر مرحله فعال زایمان، امکان پذیر می باشد.
وی، با تاکید بر ایجاد شرایط زایمان بی درد و زایمان طبیعی اظهار داشت: فرهنگ سازی، آموزش و اطلاع رسانی به مادران، فراهم نمودن امکانات بیشتر برای پزشکان و ایجاد قوانین حمایت از زایمان طبیعی در این راستا ضروری است.
گفتنی است به دنیا آوردن جنین از طریق ایجاد برش در دیواره شکم و دیواره رحم به عنوان زایمان سزارین تعریف می شود. ریشه واژه سزارین مبهم است، بر اساس افسانه ها ژولیوس سزار با این روش بدنیا آمده و این عمل نیز به همین دلیل سزارین نامیده شده است.

 

گردآوری : فراناز

مطالب پربازدید هفته
دوستان ما
بیرون کشیدن جنین خرگوش از واژن زن باردار (+تصاویر)
بیرون کشیدن جنین خرگوش از واژن زن باردار (+تصاویر)
مشاهده بیشتر