سرطان کلیه چیست؟علائم آن چیست؟

سرطان کلیه چیست؟علائم آن چیست؟

کلیه ها مسئول دفع مواد زائد از بدن هستند. سرطان کلیه جزو سرطانهای با مشی بد محسوب می شود. سرطان کلیه ۲ درصد سرطانهای بدن را شامل می شود. در آمریکای شمالی بیشترین میزان شیوع و در آسیا و آفریقا کمترین میزان شیوع را دارد. در انگلستان سرطان کلیه هشتمین سرطان شایع در مردان و نهمین سرطان شایع در زنان می باشد.
در سالهای اخیر به میزان شیوع سرطان کلیه در تمامی جوامع افزوده شده است. میزان بروز سرطان کلیه در ۳۰ سال گذشته در انگلستان ۲ برابر شده است. مقداری از این افزایش، مربوط به پیشرفت در تکنیکهای تشخیصی می باشد.  تعدادی از سرطانها به آهستگی پیشرفت می کنند و تعدادی دیگر رشد سریع داشته و غیر قابل درمان هستند. هنوز شیمی درمانی موثر برای سرطان کلیه ابداع نشده است. سرطان کلیه اکثرا در افراد بالای ۴۰ سال دیده می شود. هنوز علت این بیماری بخوبی مشخص نشده است، ‌ولی یک عده عوامل خطر وجود دارند که فرد را مستعد ایجاد سرطان کلیه می کنند.

 

عوامل خطر این بیماری عبارتند از:

کشیدن سیگار:
کشیدن سیگار خطر ایجاد سرطان کلیه را دو برابر می کند.

 

چاقی:
 افراد چاق بیشتر از افراد عادی مبتلا به سرطان کلیه می شوند.فشارخون بالادیالیز طولانی مدتشغل: افرادیکه با آسبستوز (لنت ترمز) و کادمیوم (صنایع تلویزیون سازی) سروکار دارند، خطر ابتلا به سرطان کلیه در آنها زیاد می شود. ذرات پراکنده آسبستوز در فضا ناشی از خوردگی لنت ترمز سرطانزا است.

 

جنس:
 مردان بیبشتر از زنان مبتلا به سرطان کلیه می شوند.

 

سابقه فامیلی:
کسانیکه در یکی از افراد خانواده سابقه سرطان کلیه دارند، شانس ایجاد سرطان کلیه در آنها بیشتر از افراد عادی است. اینکه تمامی افراد مبتلا به سرطان کلیه دارای عوامل خطر فوق باشند، اینطور نیست، بسیاری از افراد مبتلا به سرطان کلیه، دارای هیچیک از فاکتورهای خطر فوق نیستند.

 

علائم و نشانه های سرطان کلیه کدامها هستند:
شایعترین علامت وجود ادرار خونی است.درد مبهم در پهلوها که مداوم است و از بین نمی رود.وجود توده در پهلوها ،کاهش وزن،تب،خستگی، ضعف و بیحالی ممکن است یک عفونت، کیست کلیه و سایر موارد نیز سبب علائم فوق شوند، ولی بیمار باید هوشیار باشد، که به موقع به پزشک مراجعه و بررسی شود.

 

تشخیص:
پزشک ابتدا بیمار را معاینه می کند، اگر مشکوک به سرطان کلیه باشد، بهترین تست تشخیصی، CT اسکن است. برای مشخص ساختن روش درمانی هر سرطانی باید ابتدا مشخص کرد که سرطان در کدام مرحله است (مراحل ابتدائی یا پیشرفته).

 

سرطان کلیه دارای ۴ مرحله است:

مرحله ۱: اندازه توده سرطانی کوچکتر از ۷ سانتی متر و محدود به کلیه است.

مرحله ۲:اندازه توده سرطانی بزرگتر از ۷ سانتی متر و محدود به کلیه است.

مرحله ۳: توده سرطانی از کلیه عبور کرده و نواحی اطراف کلیه را گرفتار کرده است، ولی دست اندازی دور دست ندارد.

مرحله ۴: سرطان به نقاط دور دست مثل کبد و ریه دست اندازی کرده است.

متاسفانه سرطان کلیه شیمی درمانی موثر ندارد و در مقابل پرتودرمانی نیز مقاوم است، بنابراین درمان در هر مرحله ای جراحی است. باید حداکثر سعی را کرد که تمام سرطان از بدن بیمار با جراحی خارج گردد. در جراحی برای سرطان کلیه هر آنچه که در داخل فاسیای کلیه وجود دارد که شامل غده آدرنال نیز می شود، درآورده می شود . پس از جراحی بیمار باید بطور دقیق تحت نظر باشد و دستورات پزشک را اجرا کند. معمولا در ابتدا هر شش ماه CT اسکن، عکس سینه و آزمایشات خون انجام می شوند. شانس عود سرطان پس از جراحی بخصوص در مراحل ۳ و ۴ زیاد است. اگر سرطان کلیه عود کرد باید مجددا جراحی شود. شایعترین محل عود، همان محل درآوردن کلیه می باشد. ۷۰ درصد بیماران مبتلا به سرطان کلیه ۵ سال زنده می مانند ولی متاسفانه در مراحل پیشرفته از این میزان به مقدار زیادی کاسته می شود.

 

گردآوری : فراناز

مطالب پربازدید هفته
دوستان ما
دختری زیبا با بزرگترین سینه های جهان (تصاویر 18+)
دختری زیبا با بزرگترین سینه های جهان (تصاویر 18+)
مشاهده بیشتر