با فکر مثبت به به قله‌های موفقیت دست یابید!

مجموعه : روانشناسی
با فکر مثبت به به قله‌های موفقیت دست یابید!

یک ذهن مثبت از هر موقعیت و عملی انتظار شادی، لذت، سلامت و موفقیت دارد و هر آنچه را که ذهن پیش‌بینی می‌کند، به دست می‌آورد. همه انسان‌ها فکر مثبت را باور ندارند.
برخی آن را به هیچ‌وجه نمی‌پذیرند و کسانی که فکر مثبت را باور دارند، مسخره می‌کنند. در میان آنهایی که به فکر مثبت اعتقاد دارند، تعداد زیادی نمی‌دانند چگونه باید از آن برای رسیدن به نتیجه دلخواه بهره بگیرند و در این میان افراد زیادی هم هستند که جذب این موضوع شده‌اند، کتاب‌های مثبت‌اندیشی را مطالعه می‌کنند، به سخنرانی‌ها گوش می‌دهند و در جلسات مخصوص آن شرکت می‌کنند. این روزها کاربرد جمله «مثبت فکر کن»، خیلی عادی شده است. بیشتر مردم این جمله را بدون آنکه متوجه معنی واقعی آن باشند، مورد استفاده قرار می‌دهند و نمی‌دانند که این جمله چقدر می‌تواند مفید و مؤثر باشد. به راستی شما چند نفر را می‌شناسید که به قدرت فکر مثبت واقف هستند؟

 

فکر مثبت و منفی واگیردار است
همه ما از یک راه می‌توانیم روی افرادی که ملاقات‌شان می‌کنیم، تأثیر بگذاریم. این مسأله به طور غیرارادی از طریق افکار و احساسات و حرکات فیزیکی به دیگران منتقل می‌شود. مردم رایحه خوشبوی آن را حس می‌‌کنند و تحت تأثیر افکار مثبت قرار می‌گیرند. بدیهی است که همه ما ترجیح می‌دهیم اطرافیانمان افراد مثبت‌اندیشی باشند و از افراد منفی‌نگر دوری می‌کنیم. وقتی که مثبت هستیم، افراد بیشتری جذب‌مان می‌شوند و برعکس مردم از کسانی که افکار منفی پخش می‌کنند، گریزانند. افکار، حرف‌ها و نگرش منفی، رفتارها و حالات منفی را شکل می‌دهند. وقتی که ذهن منفی باشد، مواد سمی وارد خون شده و شادی‌ها کمتر و حالت منفی بودن تشدید می‌شود و از همین‌جا شکست، ناکامی و ناامیدی آغاز می‌گردد.

 

نتایج افکار مثبت و خوش‌بینانه:
افزایش میزان سلامت و در صورت بیماری کمک به روند بهبودی تسهیل دوران بارداری در زنان باردار پیدا کردن راه‌حل‌های بهتر در هنگام سختی‌ها
کاهش استرس کاهش ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی کاهش ابتلا به سرماخوردگی رسیدن به آرامش ذهنی بیشتر و رهایی از تنش‌ها و افکار نگران‌کننده

 

آموزش‌های عملی
برای آنکه ذهن و فکر را به سمت یقین و مثبت‌اندیشی سوق دهیم، نیاز به آموزش درونی داریم. افکار و عقاید یکشبه تغییر نمی‌کنند. راجع به این موضوع مطالعه کنید، به مزایای آن بیندیشید و تا می‌توانید آن را تمرین کنید. نیروی فکر، نیروی بسیار قدرتمندی است که همواره زندگی ما را شکل می‌دهد. این شکل‌دهی معمولا به طور غیرهوشیارانه اتفاق می‌افتد، اما می‌تواند طی یک فرایند کاملا هوشیارانه نیز به وجود آید. اگر این مسأله به نظرتان عجیب و باور نکردنی است، می‌توانید یک بار امتحانش کنید. مطمئنا چیزی را از دست نخواهید داد. به حرف‌هایی که ممکن است دیگران راجع به شما بگویند، هیچ توجهی نکنید. همواره موقعیت‌های مورد علاقه و مفید را برای خود مجسم کنید. در دیالوگ‌هایی که با خود درونی‌تان دارید، از حرف‌های مثبت استفاده کنید. کمی بیشتر از قبل لبخند بزنید، زیرا این مسأله کمک می‌کند تا مثبت‌تر فکر کنید. هرگونه احساس منفی تنبلی، سستی و میلی که باعث متوقف شدن شما می‌شود، باید نادیده گرفته شود. وقتی که یک فکر منفی وارد ذهن شما می‌شود، باید از آن آگاه باشید و تلاش کنید تا یک فکر مثبت و مفید را جایگزین آن نمایید. فکر منفی بار دیگر تلاش می‌کند تا وارد ذهن شما شود و شما باید مجددا همان کار قبلی را تکرار کنید. گویی دو تصویر در مقابل شما وجود دارد و شما باید یکی از آنها را انتخاب و از دیگری صرف‌نظر کنید. اصرار و سماجت شما نهایتا به ذهن‌تان می‌آموزد که مثبت فکر کند و از افکار منفی بپرهیزد. هر چقدر مقاومت درونی‌تان بیشتر شود، به هیچ‌وجه تسلیم نشوید و فقط به چیزهای خوب، شاد و مفید در ذهن‌تان بیندیشید. مهم نیست که در حال حاضر شرایط شما چگونه است. مثبت بیندیشید و فقط توقع موقعیت‌ها و نتایج دلخواه خود را داشته باشید؛ به زودی شرایط‌تان نیز مطابق با افکار‌تان تغییر می‌کند. شاید این مسأله کمی زمان‌بر باشد اما این اتفاق حتما روزی برای شما پیش خواهد آمد.

 

برخی نکات مهم که قدرت فکر مثبت را افزایش می‌دهد:
به هنگام فکر کردن و حتی حرف زدن فقط از کلمات مثبت استفاده کنید. احساس شادی، قدرت و موفقیت را وارد آگاهی خود کنید. افکار منفی را نادیده بگیرید و افکار شاد و سازنده مثبت را جایگزین آنها کنید. در مکالمات خود از کلماتی استفاده کنید که احساسات و تصاویر ذهنی شما را از قدرت، شادی و موفقیت نشان می‌دهند. قبل از انجام هر کاری و یا پیاده کردن هر برنامه‌ای، آن را به طور کامل در ذهن خود مجسم کرده و نتایج موفقیت‌آمیزش را به تصویر بکشید. اگر این کار را با تمرکز زیاد و ایمان و باور کامل انجام دهید، به نتیجه شگفت‌انگیزش دست خواهید یافت. هر روز دست کم یک صفحه مطلب در مورد تلقین کردن فکر مثبت مطالعه کنید. فیلم‌هایی را تماشا کنید که به شما احساس شادی می‌دهند. زمان مخصوص شنیدن اخبار و روزنامه خواندن را به حداقل برسانید. خود را با مردمی که مثبت فکر می‌کنند، همراه کنید. همیشه با پشت صاف بنشینید و راه بروید. این کار باعث می‌شود تا قدرت درونی و اعتماد به نفس‌تان افزایش یابد. راه بروید، شنا کنید و سایر فعالیت‌های جسمی را انجام دهید. این مسأله به شما کمک می‌کند تا نگرش مثبت‌تری داشته باشید. قسمت اعظم استرس و بدبختی زندگی انسان‌ها به خاطر منفی‌نگری و منفی‌بافی آنهاست. بیشتر افراد هنگامی که شرایط بر وفق مرادشان نیست، دچار منفی بافی می‌شوند. منفی‌گرایی مسری است و نظرات منفی دیگران بسیار بیشتر از نظرات مثبت آنها روی افراد تأثیر می‌گذارد. در نتیجه خیلی مواقع احساس می‌کنیم دورو برمان پر از امواج منفی است. افراد منفی‌گرا همیشه در انتظار شکست و وقوع اتفاق‌های ناگوار هستند. آنها اعتماد به نفس کمی دارند و فکر می‌کنند که دیگران دوست‌شان ندارند. معاشرت با افراد منفی‌باف روحیه را خراب می‌کند و فرد را به سمت بدبینی سوق می‌دهد. افراد منفی‌باف یکدیگر را جذب و تمام افکار مثبت را از خود دور می‌کنند، بنابراین بهترین راه برای نجات آنها دور کردن‌شان از چنین جمع‌هایی است. خوشبینی یک نوع مهارت است و هر انسانی می‌تواند آن را بیاموزد. فقط کافی است روی چیزهای خوب تمرکز کنید. زندگی فرصت‌ها، امکانات و نعمت‌های زیادی دارد که می‌توانیم از آنها استفاده کنیم و شاد باشیم و به موفقیت برسیم. اگر از پیش فکر کنیم که شکست می‌خوریم، موفق نخواهیم شد. انسان‌ها ساخته افکار خودشان هستند. راه‌های زیادی برای ایجاد مثبت‌اندیشی وجود دارد. یکی از این راه‌ها، تجسم فکری است. یعنی موقعیت‌ها و موفقیت‌هایی را که دوست دارید در آینده داشته باشید، مرتبا در ذهن خود مجسم کنید و روی چیزهایی که تجسم کرده‌اید، خوب تمرکز کنید تا به عمق ناخودآگاه شما نفوذ کنند.

ویژگی‌های کلی افراد مثبت‌نگر:
کنترل زیادی روی افکار خود دارند.
مشکلات را کوچک می‌شمارند و برای حل آنها از دیگران نیز راهنمایی می‌گیرند.
بشاش، پرانرژی و خوش مشرب هستند.
به نظر آنها همه چیز خوب، زیبا و لذت‌بخش است.
به هنگام صحبت کردن راجع به موضوعی، به موارد مثبت آن اشاره می‌کنند.
از آنچه دارند، راضی و خشنودند.
کمتر با نظر دیگران مخالفت می‌کنند.
مثبت‌اندیشی صلح، آرامش، موفقیت، بهبود در روابط و سلامت جسمی را به دنبال دارد. با اتکا به تفکرات مثبت کارهای روزمره را راحت‌تر می‌توان به پایان رساند، زندگی روشنی در انتظار‌تان خواهد بود و نهایتا شادی و رضایت بیشتری خواهید داشت. به منظور بهره‌گیری تمام و کمال از انرژی مثبت درونی، باید تغییراتی در خود ایجاد و با دیدی مثبت به زندگی نگاه کنید. ترس را کنار بگذارید و سست ارادگی و بی‌عقیدگی را از خود برانید. اندیشه خود را تغییر دهید و به یاد داشته باشید که زندگی سرشار از شادمانی و نشاط است و برای دستیابی به آن باید تلاش بیشتری کرد. موفقیت شما فقط به خود شما بستگی دارد؛ اجازه ندهید غم‌ها و شکست‌ها بر شما چیره شوند.

 

گردآوری : فراناز

مطالب پربازدید هفته
دوستان ما
چگونه دختران و زنان را هات و شهوتی کنیم (جزئیات کامل)
چگونه دختران و زنان را هات و شهوتی کنیم (جزئیات کامل)
مشاهده بیشتر