افراد حسود را بهتر بشناسید + راه برخورد با آنها

مجموعه : روانشناسی
افراد حسود را بهتر بشناسید + راه برخورد با آنها

افراد حسود را بهتر بشناسید + راه برخورد با آنها

 

حسادت، یک خصوصیت فردی ناپسند و به شدت خطرناک است که میتواند سبب آزار خود فرد و اطرافیان وی شود. حسادت یکی از رفتارهایی است که فرد حسود نمی تواند مخفی کند.

 

وجود حسادت در آدمی علامت هایی دارد که هر کس میتواند با بررسی خود پی ببرد که آیا به بیماري حسادت مبتلا است یا نه.

 

علامت هایی که یادآوری ميشود هرکدام به تنهاییعلامت قطعی حسد نیست و مردمانی که حسود نیستند هم دارای برخی از این صفات ميباشند پس اگر نمونه ای از آنها در کسی دیده شد نباید حکم کرد که وی حسود است. بلکه یادآوری این علائم براي خود انسان است که هر موقع یکی از آن ها را درخود یافت خویش را تحت مطالعه قرار دهد که آیا بدین بیماري دچار شده است یا نه.

 

افراد حسود این نشانه ها را دارند:

1-از ناراحتی دیگران شاد میشه

2-اگر کار اشتباهی انجام بدیم ما رو بسیار سرزنش می کنند

3-اگر در مسیر موفقیت باشیم همش به ما میگه که تو نمی تونی

4-از دیگران حُسن جویی و تعریف نمی کنند

5-با ما خيلي پرخاشگرانه صحبت ميکنند

6-پشت سر ما غیبت ميکنند

7-به ما بی توجهی نشون میدند و خودشون رو میگیرند

8-…

 

چگونه باید با افراد حسود برخورد کرد؟

-ارتباط مؤثر

حس تان را به آدم حسود بگویید. هنگامی که با دوستی صحبت می کنید که رفتارهای حسادت آمیز نسبت به شما دارد، برای این که احساسات تان را به وی منتقل کنید، از جمله های اول شخص استفاده کنید. یعنی اینطور آغاز کنید:« من حس می کنم…» و بعد احساسات تان را در خصوص موضوعی خاص که وی گفته یا انجام داده، توضیح دهید.

 

– اگه به جاش بودم:

از روش اگه جایش بودم استفاده کنید.در این روش هنگامی که یک فرد حسود را می بینید که چه طور با یک فرد ديگر برخورد ميکند ، خوب توجه کنید که نفر دوم چطور برخورد ميکندو در دل خود بگویید اگه من جایش بودم فلان کار را می کردم.خوب فکر کنید که اگر جای وی بودید چه کار می کردید.

 

این رفتارها را که در یک دفتر بنویسید. پس از چند ماه کلی تجربه به دست آورده اید و کلی پیشرفت نموده اید .اگر آدمی بوده اید که تا با حال با بی تجربگی مورد سواستفاده آدم های پلید دور و برتان واقع می شده اید،باید بگویم که اصولا مغز انعطاف خاص خود را دارد، طوری که میتوانید کم کم تجربه کسب کنید و بهتر با این اشخاص مبارزه کنید.شما کم کم یاد می گیرید که در در برابر هر عکس العمل این اشخاص، اتخاذ چه تکنیکی سودمندتر و عقلایی تر است.

 

به عنوان مثال یاد می گیرید که بجاي این که یک جمله و طعنه آن ها ارامش شما را به هم بزند، نشان بدهید که عین خیالتان نیست و با نشان دادن خونسردی و یک تبسم، نشان بدهید که حمله آن ها چه قدر سست و بیهوده بوده است. و در پایان بجاي این که شما دچار تنش شوید، تنش را در خود آن ها ایجاد می کنید.

 

افراد حسود نباید انگیزه شما باشند

احتمالا بعضی اشخاص به شما بگویند کسب و کار تان هیچوقت به موفقیت نمی رسد یا شما به اهدافتان دست پیدا نمی کنید. در این مواقع میتوانید از عکس العمل های منفی بعنوان انگيزه ای براي موفقیت استفاده کنید. باید بدانید هیچ نیازی نیست چیزی را به کسی اثبات کنید.

 

اما اگر فکر می کنید با رسيدن به موفقیت میتوانید حسودان را کور کنید، از این مهلت استفاده کنید و از آن بعنوان انگيزه ای براي سخت تر تلاش کردن بهره ببرید.متفاوت از رفتار و اخلاق آنها عمل کنید

 

مواجهه با رفتارهای زشت دیگران، به شما یاد ميدهد نسبت به اطرافیانتان پذیراتر باشید. بجاي تکرار رفتارهایی که حسودها در در برابر دیگران انجام می‌دهند ، رفتار برعکس آنها را در پیش بگیرید. با چنين نگرشی، اگاهی و همدلی تان نسبت به احساسی که دریافت بازخوردِ منفی در اطرافیان ایجاد ميکند ، ارتقاء پیدا ميکند .

 

پس هنگامی که با افرادی برخورد می کنید که شبیه خودتان هستند، از آنها حمایت کنید و برایشان انگيزه بخش باشید. بدین ترتیب هم به سایرین کمک می کنید و هم رابطه معناداری با ديگر اشخاص موفق خواهید داشت.احساسات خودمان را کنترل کنیم.

 

عصبی شدن و دشنام دادن خيلي ساده است.ولی فکر می کنید که به دنبال آن، اشخاص بدذات چه می کنند؟آن ها دقیقا دوست دارند شما کنترل خود را از دست بدهید.پس به یاد داشته باشید که همیشه در یک دعوا، شخصی که کنترل خود را از دست ميدهد ، همیشه بازنده است.برای مثال اگر یکی از همکاران شما، مدام سبب کندی کار ميشود یا کاری را خراب ميکند ، تلاش کنید که با ارامش دلایلی قاطع براي ناکارایی وی پیدا کنیدو وقتی پرونده فرد کامل شد، نخست به وی تذکر دهید و بعد تلاش کنید که به وی حمله خونسردانه ای کنید!

 

افراد حسود را بهتر بشناسید + راه برخورد با آنهاافراد حسود را بهتر بشناسید + راه برخورد با آنها

 

متواضع و فروتن باشید

هنگام برخورد با انتقادهای اشخاص حسود مسیر سخت ولی سازنده ای در پیش خواهید داشت. در این مواقع یا باید شبیه فرد حسود برخورد کنید یا کاری انجام دهید که درست است. بی تردید شما موفقیت بیشتری از آدم های حسود دارید که سعی ميکنند وضعیت را برایتان دشوار کنند.

 

در هر صورت باید در واکنشی که دارید متواضع تر باشید. احتیاج نیست خودستایی کنید یا تلاش کنید اعتبار خود را به تأیید برسانید. بلکه عکس العمل خود را متواضع و محترمانه نشان دهید.رفتار آن ها را پيش بيني کنیم.اگر به قدر کافی با یک فرد حسود برخورد کرده باشید.و اگر به میزان کافی باهوش باشید، میتوانید تمامی رفتارها و عکس‌العمل ها وی را پيش بيني کنید و خودتان را براي مبارزه با وی آماده کنید.اگر هم تجربه ندارید از” روش اگه جاش بودم” که در قسمت 1 گفته شد استفاده کنید.

 

به جای توجه به مشکلات به راهکار ها توجه داشته باشید

آدم های حسود اطراف شما، کاری جز فهرست کردن مشکلات بلد نیستند، ولی این شما هستید که میتوانید با چند کار کوچک، یک تغيير واقعی در شرکت و محل کارتان ایجاد کنید.شما ممکن است نتوانید، کل مشکل را حل کنید، ولی میتوانید شرایط را قابل تحمل تر کنید.

 

توجهی به برخوردهای منفی نداشته باشید

هر کسی در زندگی خود با اشخاص منفی باف و حسود روبرو خواهد شد. ما نمی توانیم تمام اطرافیانمان را راضی کنیم که دوستمان داشته باشند. به همین خاطر میتوان از اشخاص حسود بعنوان افرادی ارزشمند براي یادگیری این درس استفاده کرد.

 

قبول این مسأله که قرار نیست همه ما را دوست داشته باشند، به شما این قابلیت را ميدهد تا توجهتان را روی مسائلی بگذارید که اهمیت بیشتری دارند؛ به عنوان مثال، حضور داشتن در لحظه، چالش هایی که با آنها روبرو هستید و سعی براي تبدیل شدن به انساني بهتر.

مطالب داغ هفته اخیر
تبلیغات متنی
برانگیختگی جنسی و هات کردن زنان + جزئیات کامل
برانگیختگی جنسی و هات کردن زنان + جزئیات کامل
مشاهده بیشتر