بهترین کلینیک گفتاردرمانی در شهر قدس

بهترین کلینیک گفتاردرمانی در شهر قدس

با پیشرفت علم و بروز شدن روش های تحقیقات و بررسی های مختلف برای رفع مشکلات گفتاری، بسیاری از مردم نیاز به دریافت خدمات از بهترین مرکز گفتاردرمانی در شهر قدس دارند. چرا که بسیاری از مشکلات گفتاری مانند نوک زبانی حرف زدن، تاخیر گفتار، لکنت کودکان و … نیاز به بررسی دقیق دارند. اما در نهایت با روش های بروز و علم موجود می توان این مشکلات را تا حد زیادی برطرف کرد. مراجعه به یک کلینیک تخصصی برای درمان مشکلات مختلف کودکان و بزرگسالان به ویژه در حوزه گفتار و تمرکز اهمیت بسیار زیادی دارد. از این رو لازم است که حتما با توجه به مشکل خود یا کودکتان، بهترین مرکز گفتاردرمانی شهر قدس را انتخاب نمایید.

 

گفتاردرمانی چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم در مورد بهترین مرکز گفتاردرمانی شهر قدس و خدمات ارائه شده آن صحبت کنیم، باید تعریفی کلی در مورد گفتاردرمانی داشته باشیم. گفتاردرمانی در واقع ارزیابی و درمان مشکلات ارتباطی و اختلالات مربوط به گفتار است که توسط آسیب شناسان گفتار زبان انجام می شود. تکنیک های گفتاردرمانی برای بهبود ارتباطات مختلف انجام می شود. تکنیک های مختلفی برای گفتاردرمانی وجود دارند که شامل حرکت دهانی، فعالیت های مداخله ای زبان و روش های دیگر هستند.

 

گفتاردرمانی می تواند برای بزرگسالان و کودکان در هر بازه سنی انجام شود. معمولا مشکلات ناشی از گفتار در کودکان به دلیل عدم یادگیری مناسب و یا مشکلات بدو تولد است. اما بزرگسالان در اکثر مواقع به دلیل آسیب یا بیماری های خاصی مانند سکته مغزی نیاز به دریافت خدمات از گفتاردرمان خواهند داشت.

 

در بهترین مرکز گفتاردرمانی در شهر قدس چه خدماتی ارائه می شود؟

بهترین مرکز گفتاردرمانی شهر قدس باید متشکل از متخصصین حرفه ای در حوزه های مختلف به ویژه گفتاردرمانی و توانبخشی باشد (می توانید مرکز فوق تخصصی گفتاردرمانی شهر قدس دکتر رحمتی را مشاهده نمایید). افرادی که به این مراکز مراجعه می کنند، معمولا با مشکلات گفتاری، بلع، یادگیری و … مواجه اند. می توان با کمک تجهیزات مخصوص، تکنیک های بروز و همچنین روش های یادگیری حرفه ای، بهترین خدمات را در حوزه گفتاردرمانی به افراد ارائه کرد. در ادامه به برخی از امکانات و خدمات ارائه شده در بهترین مرکز گفتاردرمانی شهر قدس اشاره می کنیم.

بهترین کلینیک گفتاردرمانی در شهر قدس

بهترین مرکز گفتاردرمانی شهر قدس

 

گفتاردرمانی در کودکان

کودکان می توانند به دلیل کم توجهی و مشکل توجه و تمرکز با مشکلات گفتاری مواجه شوند. این مشکلات در اکثر مواقع از سوی پدر و مادرها پای شیرین زبانی کودکان گذاشته می شوند. اما به مرور زمان، به ویژه زمانی که کودک به مدرسه می رود والدین متوجه مشکلات گفتاری او خواهند شد. لکنت کودکان، دیر حرف زدن آن ها و نوک زبانی حرف زدن همگی می توانند مشکلاتی باشند که در اثر عدم یادگیری مناسب و یا کاهش تمرکز در کودکان رخ می دهند.

 

درمان لکنت شهر قدس برای کودکان باید با کمک تیم متخصص انجام شود. لکنت زبان به گرفتگی زبان گفته می شود که در آن کودک قادر به صحبت کردن نیست. تلفظ اشتباه صداها نیز می تواند مشکل دیگری باشد که بسیاری از کودکان با آن مواجه هستند. برای درمان دیر حرف زدن کودکان و درمان مشکلات جویدن کودکان نیز باید از گفتاردرمانی اطفال و کودکان کمک گرفت.

 

در کلینیک گفتاردرمانی دکتر رحمتی مجموعه ای از خدمات زیر به عنوان گفتاردرمانی اطفال و کودکان در شهر قدس ارائه می شوند.

لکنت کودکان: لکنت زبان یکی از مشکلات گفتاری است که در آن کودک بدون هیچ اراده ای برخی از کلمات و حروف را طولانی ادا می کند یا برخی از کلمات را ناقص بیان خواهد کرد. درمان لکنت کودکان نیاز به بررسی علت و شرایط کودکان دارد.

 • تلفظ اشتباه صداها: هر حرف و صدایی دارای تلفظ خاصی است. ممکن است برخی از کودکان به دلایل مختلفی صداها را اشتباه تلفظ کنند. در این صورت بهتر است که تا قبل از فرا رسیدن زمان مدرسه، این مشکل کودکان برطرف شود.
 • مشکلات جویدن کودکان: مشکلات جویدن کودکان معمولا به دلیل ناآگاهی آن ها است. می توان با کمک بهترین مرکز گفتاردرمانی شهر قدس این مشکلات را شناسایی و درمان کرد.
 • تلفظ غلط کلمات: کودکان باید تا قبل از یادگیری فنون نوشتن و خواندن بتوانند کلمات را به درستی تلفظ کنند. اشتباه تلفظ کردن کلمات باعث سخت تر شدن یادگیری خواندن و نوشتن آن ها می شود. در کلینیک گفتاردرمانی می توان اقدام به درمان تلفظ غلط کلمات کرد تا کودکان به درستی کلمات را ادا کنند.
 • نوک زبانی حرف زدن کودکان: نوک زبانی حرف زدن کودکان یکی از اختلالات شایع در کودکان است. در این اختلال کودک قادر به بیان یک کلمه است، ولی ممکن است برخی از حروف را به صورت اشتباه بیان کند. معمولا نوک زبانی حرف زدن کودکان به دلیل عدم امکان کنترل حرکت زبان رخ می دهد. اما در موارد نادری مشکلات شنوایی کودکان نیز باعث بروز این مشکل می شود.
 • دیر حرف زدن کودکان: متاسفانه امروزه به دلایل نامعلومی دیر حرف زدن کودکان شایع شده است. اولین قدم برای درمان دیر حرف زدن کودکان این است که مشکل شناسایی شود و مطابق با آن مراحل درمان آغاز گردد. ممکن است تاخیر گفتار کودکان به دلیل مشکلات شنوایی، گفتاری و اختلالات شناختی مانند اوتیسم باشد. همه این موارد نیاز به بررسی دقیق فرد گفتاردرمان دارند.
 • گرفتگی صدای کودکان: صدای خشن و غیر طبیعی کودکان می تواند برای خودشان و دیگران آزاردهنده باشد. گرفتگی صدای کودکان معمولا مشکلات زیادی را به همراه دارد که مهم ترین آن ها کاهش اعتماد به نفس کودکان است. خوشبختانه با گفتاردرمانی تا حد زیادی می توان مشکل گرفتگی صدا را برطرف کرد. فقط باید ابتدا علت مشخص شود و سپس برای درمان گرفتگی صدا اقدام کرد.
 • جمله بندی نامناسب کودکان: برخی از کودکان قادر به ادای دقیق کلمات و حروف مختلف هستند، اما نمی توانند جمله بندی مناسبی داشته باشند. به کار نبردن فعل و فاعل در جای مناسب و یا عدم امکان رساندن مفهوم به دیگران، از جمله مشکلاتی است که باید حتما توسط گفتاردرمان بررسی شوند. برای درمان جمله بندی کودکان نیاز به توجه و دقت زیادی است.

 

گفتاردرمانی در بزرگسالان

بروز اختلالات گفتاری در بزرگسالان معمولا به دلایل ثانویه رخ می دهد. به طور مثال، سکته مغزی، فلج بل، ضربه مغزی و بسیاری از این موارد می توانند باعث آسیب به مغز و محلی که مسئول گفتار است، شوند. در چنین شرایطی ممکن است فرد بزرگسال با مشکلات مختلفی مانند مشکل ترس از بلع، گرفتگی صدا، لکنت زبان، عدم امکان تلفظ صحیح کلمات، صحبت کردن نوک زبانی و … مواجه شود.

 

درمان مشکلات مرتبط با گفتار

گاهی اوقات مشکلات و اختلالات گفتاری مستقیما روی گفتار تاثیر نمی گذارند؛ بلکه ممکن است باعث ایجاد اختلالات دیگری مانند مشکل در بلع و جویدن شوند. دلایل زیادی نیز وجود دارند که باعث بروز این مشکل می شوند. به طور کلی، بسیاری از مشکلات کلامی می توانند به دلیل اوتیسم یا اختلال یادگیری رخ دهند که هر کدام زیر مجموعه های مختلفی دارند.

 

· گفتاردرمانی برای کودکان اوتیسم در شهر قدس

بهترین مرکز گفتاردرمانی شهر قدس با تیم متخصص و باتجربه خود، می تواند به درمان مشکلات گفتاری کودکان اوتیسم کمک کند. اوتیسم یکی از بیماری های مادرزادی است که به دلیل اختلال عصبی رخ می دهد. کودکان اوتیسمی کاملا متفاوت از سایر افراد برخورد می کنند و ممکن است با مشکلات کلامی و غیر کلامی زیادی مواجه شوند.

 

گفتاردرمانی برای کودکان دارای اوتیسم اهمیت بسیار زیادی دارد. می توان از روش های مختلفی مانند داستان های اجتماعی، تئوری های ذهنی، پی آر تی و سایر روش ها برای درمان مشکلات گفتاری کودکان اوتیسم کمک گرفت. خوشبختانه اگر کودکان اوتیسم ارتباط کلامی خوبی پیدا کنند، می توانند ارتباطات اجتماعی مناسبی نیز داشته باشند.

 

· گفتاردرمانی برای کودکان با اختلال یادگیری

اختلال یادگیری می تواند در اثر عوامل بسیار زیادی رخ دهد. بیش فعالی (ADHD) کودکان، مشکل حافظه، مشکل توجه و تمرکز، نقص توجه در کودکان و همچنین مشکلات پردازش شنیداری و … می توانند باعث ایجاد اختلال یادگیری در کودکان شوند. در مرکز گفتاردرمانی ابتدا باید علت بروز این مشکلات شناسایی شود. سپس مهارت های شنیداری برای رفع مشکل اختلال یادگیری تقویت شوند تا مشکلات کلامی و نوشتاری بهبود پیدا کنند.

بهترین کلینیک گفتاردرمانی در شهر قدس

گفتاردرمانی برای کودکان

 

روش های گفتاردرمانی برای کودکان

متاسفانه با تغییر سبک زندگی و عدم آموزش مناسب به کودکان، روز به روز شاهد افزایش اختلالات گفتاری در کودکان هستیم. هیچ راه نجاتی به غیر از کمک گرفتن از روش های گفتاردرمانی برای رفع مشکلات مختلفی گفتاری کودکان نیست. کودکانی که به دلیل اختلال خاصی با این مشکلات مواجه نشده اند، راحت تر می توانند به درمان پاسخ دهند. اما کودکانی که دارای اختلالات دیگری مانند کم شنوایی، اوتیسم و اختلال یادگیری هستند، سخت تر به درمان پاسخ می دهند.

 

برای درمان مشکلات گفتاری، ابتدا باید نوع اختلال گفتاری بررسی شود. سپس بر اساس آن معمولا کودکان به صورت گروهی یک تک نفره درمان می شوند. تمریناتی که برای گفتاردرمانی کودکان استفاده می شوند، بسته به سن، اختلال و نیاز کودکان متفاوت اند. اما به طور کلی، روش های گفتاردرمانی برای کودکان را می توان به شرح زیر بیان کرد:

 

 • صحبت کردن با کودکان: گفتاردرمانی کودکان با صحبت کردن با آن ها انجام می شود. کتاب ها، تصاویر و اشیاء مختلف می توانند همزمان با ارتباط مربی با کودک استفاده شوند. در این صورت با مداخله زبانی، مشکلات گفتاری به مرور زمان برطرف خواهند شد.
 • بازی کردن با کودکان: بازی کردن با کودکان بهترین روش برای یادگیری آن ها است. در هنگام بازی متناسب با سن، صداها و هجاهای صحیح برای کودک در نظر گرفته می شوند تا کودکان نحوه تولید صداهای مختلف را با بازی یاد بگیرند.
 • دادن تکلیف به کودکان: یک سری آموزش ها نیز باید در منزل انجام شوند. گفتاردرمانی برای کودکان با دادن تکالیف درسی به کودکان و ارائه یک سری استراتژی ها برای انجام در منزل، انجام خواهد شد.

 

روش های گفتاردرمانی برای بزرگسالان

گفتاردرمانی برای بزرگسالان نیز باید با توجه به نیاز بزرگسالان و دلیل بروز مشکل انجام شود. مشکلات بلع، مشکلات صحبت کردن، نوک زبانی حرف زدن و عدم امکان بیان برخی از کلمات از جمله مشکلات گفتاری در بزرگسالان هستند. تمریناتی که برای درمان مشکلات گفتاری استفاده می شوند برای بازیابی عملکرد گفتار و عضلات حنجره هستند.

 

در صورتی که مشکل بلع در بزرگسالان به دلیل بیماری های خاصی مانند پارکینسون، سرطان دهان و … باشد، می توان با بازآموزی عملکرد بلع مشکل را تا حد زیادی برطرف کرد. سایر روش هایی که در بهترین مرکز گفتاردرمانی شهر قدس برای درمان مشکلات گفتاری انجام می شوند، شامل موارد زیر هستند:

 • تمرینات تنفسی
 • تمرینات تقویت عضلات دهان
 • تمرینات مناسب برای تقویت تارهای عضلانی
 • تکنیک های مکالمه برای بهبود عملکرد و ارتباط اجتماعی
 • تکنیک های حل مسئله، تقویت حافظه و نظم دهی به گفتار

بهترین کلینیک گفتاردرمانی در شهر قدس

بهترین مرکز گفتاردرمانی شهر قدس برای تمامی بازه های سنی

 

بهترین مرکز گفتاردرمانی شهر قدس کجاست؟

کلینیک گفتاردرمانی دکتر رحمتی در شهر قدس  یکی از بهترین کلینیک هایی است که با تیم متخصص و مجرب با تحصیلات مقاطع دکتری تخصصصی (PhD) و کارشناسی ارشد گفتاردرمانی بسیاری از مشکلات و بیماری های مربوط به گفتار، یادگیری و حافظه را درمان می کند. در این کلینیک خدمات تخصصی گفتاردرمانی، نوروفیدبک، بازی درمانی، رفتاردرمانی و عکسبرداری حنجره یا استروبوسکوپی حنجره ارائه می شود. تیم متخصص و باتجربه این کلینیک به عنوان بهترین مرکز گفتاردرمانی در شهر قدس به بیماران برای درمان و کنترل مشکلات خود کمک می کنند.

 

علاوه بر این افرادی که با مشکلات بلع مواجه هستند و نیاز به شناسایی مشکل و رفع آن دارند، می توانند با مراجعه به مطب دکتر علی اکبر دشتله که متخصص درمان اختلال بلع در تهران و ارزیابی مشکل بلع با استفاده از آندوسکوپی بلع و استروبوسکوپی حنجره هستند مشکل خود را برطرف نمایند.

مطالب داغ هفته اخیر