ترک پاشنه پا و درمان های خانگی آن

مجموعه : گوناگون
ترک پاشنه پا و درمان های خانگی آن

ترک پاشنه پا و درمان های خانگی آن

 

پی بردن به مشکلات پوستی در لحظات اول و پیشگیری از بیماری های پوستی بطور کلی، و ترک خوردن پاشنه، بطور اخص، همیشه یک امر حیاتی است. در اینجا به چند نکته در این رابطه اشاره می کنیم :

 

در مورد لوسیون‌، مرطوب کننده‌ها و کرمهایی که برای رفع خشکی پا از آنها استفاده می کنید، با پزشک مشورت کنید.

 

از مالیدن و خاراندن قسمت‌های آسیب دیده خودداری کنید. بجای اینکار، با قرار دادن بسته های یخی یا پارچه های فشرده سرد روی قسمتهای مورد نظر خارش را تسکین دهید.

 

از شستن های زیاد، صابون های معطر، خوابیدن د روان، و همچنین دیگر محصولات زیبایی که ممکن است پوست را خشک کند، اجتناب کنید. سعی کنید بعد از استحمام، بجای اینکه حوله را به بدن بمالید، بگذارید پوست خودش خشک شود. علاوه براین، از آب ولرم، و نه آب داغ، برای استحمام استفاده کنید. گرمای آب داغ ممکن است باعث خشکی پوست شود.

 

از حمام بخار و سونا در صورت امکان خودداری کنید.

 

بعد از دوش گرفتن و یا هر بار که پا با آب تماس پیدا می‌کند، از کرم مرطوب کننده مخصوص پا استفاده کنید.

 

کفشهایی را بپوشید که پا در آنها به راحتی نفس بکشد. همچنین، از عرق کردن های بیش از حد خودداری کنید.

 

از زیاد کردن وسایل گرمایشی در داخل خانه پرهیز کنید و از مرطوب کننده برای حفظ رطوبت هوا در دفتر کار یا داخل خانه استفاده کنید. واحدهای گرمایشی می‌توانند برای خشک کردن هوا بسیار خطرناک باشند.

 

از کافئین و الکل که باعث تشدید حالت قرمزی و خارش می‌شوند، دوری کنید.

 

در اینجا به مؤثرترین داروهای طبیعی خانگی برای ترک پاشنه اشاره خواهیم کرد که به راحتی می توانید آنها را در آشپزخانه خود و یا فروشگاههای محلی بیابید.

 

۱ ) روغن نباتی

روغن نباتی یکی از قابل استفاده‌ترین داروی خانگی برای پاشنه‌های ترک خورده است که هرکسی می تواند آن را امتحان کند. انواع مختلفی از روغن‌های نباتی مانند روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن کنجد، دیگر روغن‌های نباتی هیدروژنه وجود دارند که می‌توانند از طریق فراهم کردن رطوبت لازم بعنوان دارویی برای پیشگیری از ترک خوردن پاشنه‌ها مورد استفاده قرار گیرند.

قبل از خواب، می‌توانید پاهای خود را با استفاده از سنگ پا مالش دهید و سپس آنها را بطور کامل بشویید.

سپس، مقدار کمی روغن نباتی را به پاشنه مالیده وجوراب بپوشید و بگذارید تمام شب روی آن بماند.

صبح روز بعد، متوجه خواهید شد پاشنه‌های شما نرم‌تر از قبل شده‌اند.

این فرایند را ۳تا ۴ روز پشت سر هم تکرار کنید تا ترکهای پاشنه ناپدید شوند.

 

۲ ) آرد برنج

آرد برنج مانند یک درمان خانگی فوق‌العاده عمل می‌کند که می‌تواند برای لایه‌برداری پوست پاشنه پا یا پا مورد استفاده قرار گیرد و سلولهای مرده پوست را که در اثر خشکی و ترک ایجاد شده‌اند، از پوست جدا می‌کند.

می‌توانید یک مشت برنج آسیاب شده را با مقدار مناسب ( چند قاشق چای‌خوری) سرکه سیب و عسل ترکیب کنید.

سپس، آن را به خوبی هم بزنید و یک خمیر بسازید. یک قاشق غذاخوری روغن زیتون یا روغن بادام ( اگر ترکهای پاشنه شماجدی هستند) به آن اضافه کنید.

اکنون، قبل از گذاشتن خمیر روی پاشنه، پاها را در یک تشت پر شده با آب ولرم به مدت ۱۵ دقیقه فرو ببرید.

پاشنه‌ها را با خمیر مالش داده تا سلولهای مرده از آنها جدا شود.

به خاطر داشته باشید که بعد از تمیز کردن و شستن پاها، از مرطوب کننده استفاده کنید.

این فرایند را بطور منظم تکرار کنید تا نتیجه بگیرید.

 

۳ ) لیمو

لیمو حاوی اسیدهای طبیعی و یک ضد باکتری قوی است که نقش مهمی را در نرم کردن و پیشگیری از ترک خوردن پاشنه پا دارد. دو بار در هفته، پای خود را در تشت آب گرم قرار دهید.‌ نصف لیمو را به آب تشت اضافه کرده و سپس با استفاده از سنگ پا به آرامی پاشنه‌ها را مالش دهید. با اینکار سلولهای مرده از پوست جدا شده و پوست نرم و لطیف می‌شود.

یکی دیگر از گزینه‌ها، گرفتن آب لیمو است. آب لیمو را مستقیما به پوست زبر و خشن بزنید. و یا، آب لیمو را به مقداری آب گرم اضافه کرده و به مدت ۱۰ دقیقه پا را در آن فرور ببرید. از آب داغ برای اینکار استفاده نکنید، چراکه ممکن است مشکل را تشدید کند. پاها را با صابون شسته و با یک حوله نرم خشک کنید. اینکار را مرتبا تکرار کنید تا زمانیکه ترک پاهای شما از بین می‌روند.

 

۴ ) روغن زیتون، روغن اسطوخدوس، و روغن لیمو

برای درمان ترک پاشنه‌های خود می توانید از چندین نوع روغن بهره بگیرید. کرم بدست آمده از این روغن‌ها می‌تواند نتایج خوبی برای شما به همراه داشته باشد.

چند قطره روغن اسطوخدوس (Lavender ) و روغن لیمو را به یک قاشق غذاخوری روغن زیتون اضافه کنید.

سپس، به خوبی آن را هم بزنید، به مقدار مساوی آب به آن اضافه کرده و مخلوط روغن را در یک بطری کوچک بریزید.

به خوبی آن را تکان دهید تا آب و روغن تبدیل به یک محلول شیری غلیظ شوند.

از این کرم طبیعی خانگی هر زمان که نیاز داشتید استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که قبل از استفاده، مخلوط را به خوبی تکان دهید.

 

۵ ) گلیسیرین و گلاب

از آنجاکه گلیسیرین می‌تواند پوست انسان را نرم کند، و گلاب نیز حاوی ویتامین‌های A, C, B3, D, E است و رطوبت لازم برای پوست را تامین می‌کند. بنابراین، ترکیب گلیسیرین و گلاب یکی از تاثیرگذارترین داروهای خانگی برای پاشنه های ترک خورده به شمار می‌آید. از طرفی دیگر، این ترکیب به دلیل دارا بودن خواص ضد عفونی و ضد باکتریایی، پوست پاشنه‌ها را نرم کرده و بطور طبیعی آنها را در برابر عفونت محافظت می‌کند.

گلیسیرین و گلاب را می‌توانید به مقدار مساوی با هم ترکیب کنید و آن را روی ترک پاشنه‌ها و پاهای خود استعمال کنید. از این روش قبل از خواب استفاده کنید تا تاثیرگذاری آن ماندگارتر شود. صبح روز بعد، پاها را با آب تمیز بشویید. این کار را روازنه و به مدت چند روز ادامه دهید تا پاشنه های شما التیام پیدا کنند.

به خاطر داشته باشید اگر مشکل شما همراه با خونریزی و درد بود حتما از پزشک متخصص قبل از به کارگیری درمانهای خانگی برای پاشنه های ترک خورده، سوال بپرسید.

مطالب داغ هفته اخیر
تبلیغات متنی
بیرون کشیدن جنین خرگوش از واژن زن باردار (+تصاویر)
بیرون کشیدن جنین خرگوش از واژن زن باردار (+تصاویر)
مشاهده بیشتر