داعش دوباره جان گرفت – استقرار مجدد داعش در سوریه

مجموعه : مجله خبری
داعش دوباره جان گرفت – استقرار مجدد داعش در سوریه

داعش دوباره جان گرفت – استقرار مجدد داعش در سوریه

 

به گزارش فراناز نهاد بازرسی کل رهبری عملیات Inherent، کمپین ایالات متحده در عراق و سوریه برای مقابله با داعش، در گزارشی روز سه شنبه مورخ 15مرداد 1398 گفته که این گروه تروریستی در بهار و تابستان امسال شورشیان خود را در عراق گرد هم آورده و در سوریه مجددا قیام کرده است.

۱۱۶ صفحه از یافته‌های دیده بان این نهاد توسط بازرسی کل وزارت دفاع آمریکا و با هماهنگی بازرسان عمومی وزارت امور خارجه و آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده تهیه شده است. این گزارش هشدار داده، هرچند خلافت سرزمینی داعش از بین رفته است، هزاران مبارز فعال داعش در عراق و سوریه مانده و در حال انجام حملات و تلاش برای بازسازی قابلیت‌های خود هستند.

همچنین گفته داعش تا حدودی قادر است به عنوان یک ماهیت شورشی عملیاتی در عراق و سوریه زنده بماند، زیرا نیرو‌های امنیتی عراقی تحت آموزش نیرو‌های آمریکایی و نیرو‌های دموکراتیک سوریه با هماهنگی ایالات متحده هنوز قادر به انجام اقدامات گسترده علیه مبارزان آن نیستند.

داعش در سال ۲۰۱۴ هنگامی که از سوریه به غرب عراق حمله ور شد و ارتش عراق را به عقب رانده و شهر‌های بزرگی مانند موصل را به تصرف خود درآورد، سرخط اخبار جهانی را به خود اختصاص داد. آن‌ها تقریباً در نزدیکی‌های بغداد، ایجاد خلافت را اعلام کردند که در اوج خود، در یک زمان کوتاه مدت بیش از ده میلیون تن را در خود داشت. سلطنت داعش با ضرب و شتم، تجاوز، شکنجه، برده داری و تلاش برای نسل کشی بنا شد. در نهایت این گروه از سال ۲۰۱۷ شروع به از دست دادن قلمرو‌های خود کرد و در سال گذشته سردار قاسم سلیمانی پایان خلافت داعش در عراق و سوریه را اعلام کرد.

به شکلی جالب توجه ترامپ در سال ۲۰۱۸ در توییتی از این گروه به عنوان تنها دلیل آمریکا برای ماندن در خاورمیانه یاد کرده و پایان آن را به مثابه پایان حضور آمریکا در این منطقه دانسته بود.

گزارش بازرسی کل آمریکا گفته که شبه نظامیان داعش در عراق و سوریه در حال حاضر از تاکتیک‌های مشابه قبل استفاده می‌کنند، از جمله ترور‌ها، کمین‌ها، بمب گذاری‌های انتحاری و سوزاندن محصولات زراعی، اما از حملات گسترده‌تر خودداری و سعی کردند از تصرف قلمرو برای مدت زمان طولانی پرهیز کنند. این تحقیق همچنین به این نتیجه رسیده است که داعش احتمالاً بین ۱۴۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ مبارز از جمله ۳۰۰۰ جنگجوی خارجی را در دل خود دارد.

بنا بر این گزارش در عراق، داعش “در تلاش است تا نفوذ خود را ” بر جمعیت استان‌های اهل سنت که شمال و غرب بغداد هستند” گسترش دهد و “از تنش بین جوامع شیعه و سنی، و همچنین نارضایتی گسترده درباره دولت عراق” سوءاستفاده می‌کنند. داعش همچنین در مناطقی که هم توسط دولت مرکزی عراق و هم پیشمرگه‌های کرد مورد ادعاست، خلأ را پر می‌کند.

در سوریه، نیرو‌های آمریکایی از سوریه در حالی خارج شدند که فرماندهان آمریکا معتقد بودند، نیرو‌های دموکراتیک سوریه یا SDF به آموزش و تجهیزات بیشتری برای عملیات ضد شورش نیاز دارد. در حال حاضر، SDF قادر به مقابله مؤثر با داعش در سرتاسر منطقه نیست.

همچنین در این گزارش اینگونه نوشته شده که داعش سلول‌های بازحیات را در منطقه تحت کنترل SDF فعال کرده است و از این سلول‌ها برای انجام حملات در شمال شرقی سوریه و سایر مناطق دره رود فرات میانه استفاده می کند. اهداف این حملات همچنین شامل نیرو‌های طرفدار اسد نیز بوده است.

گزارش بازرس کل همچنین هشدار داده که داعش در اردوگاه گسترده پناهندگان الجول در شمال شرقی سوریه که تحت حمایت و نظارت SDF است، جایی که هزاران تن از اعضای خانواده داعش در آن ساکن هستند، فعال است. این گزارش همچنین اظهار داشت که داعش” به احتمال زیاد در تلاش است تا از اعضای بخش بزرگی از اردوگاه‌های آوارگان داخلی، عضوگیری کند.

مطالب داغ هفته اخیر
تبلیغات متنی
رازهای نهفته و جالب درباره نوک سینه (پستان) خانم ها
رازهای نهفته و جالب درباره نوک سینه (پستان) خانم ها
مشاهده بیشتر