چرا هر کاری میکنم ولی بازم چاقم؟

چرا هر کاری میکنم ولی بازم چاقم؟

چرا هر کاری میکنم ولی بازم چاقم؟

خیلی از روزش ها ما را به بن بست میرساند.یک فرد معمولی هر سال، نیم تا یک کیلوگرم وزن اضافه می‌کند. هر چند این عدد ممکن است کوچک به نظر برسد، اما می‌تواند چیزی معادل چهار و نیم تا 9 کیلوگرم در یک دهه‌ زندگی باشد. داشتن تغذیه‌ سالم و ورزش منظم می‌تواند از این افزایش وزن جلوگیری کند، اما در این بین عادت های ساده ای وجود دارد که می تواند به راحتی شما را چاق کند.

 

تند غذا خوردن

متاسفانه سریع غذا خوردن می‌تواند چربی‌های بدن را زیاد کند. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که غذای خود را تند می‌خورند بیشتر مستعد چاقی و اضافه وزن هستند. دلیلش هم این است که بدن برای این که به مغزتان پیام سیری را ارسال کند زمان نیاز دارد.

 

به اندازه‌ کافی آب نمی‌نوشید

ننوشیدن آب کافی می‌تواند شما را تشنه کند و جالب است بدانید بدن ممکن است به اشتباه، تشنگی را به عنوان علامتی از گرسنگی تلقی کند. در مطالعه‌ای دانشمندان دریافتند افرادی که قبل از صبحانه، دو فنجان آب می‌نوشند، نسبت به آن هایی که آب نمی‌نوشند، ۲۲ درصد کالری ِ کمتری می‌خورند.

 

زیادی اجتماعی هستید

داشتن زندگی اجتماعی برای حفظ شادابی و تعادل بین کار و زندگی مهم است، اما زیادی اجتماعی بودن هم می‌تواند چاق‌تان کند. دورهمی‌ها و اجتماعات معمولا شامل غذا‌ها و خوراکی‌ها نیز می‌شوند که به راحتی می‌توانند کالری‌های اضافی را ناخواسته وارد بدن‌تان کنند.تحقیقات نشان می‌دهد ما معمولا مانند کسانی که با آن‌ها هستیم غذا می‌خوریم؛ اگر دوستان شما زیاد می‌خورند و غذاهای ناسالم را معمولا ترجیح می‌دهد پس احتمال این که شما هم از آن‌ها تقلید کنید و زیاد بخورید بیشتر است.

 

زیاد می‌نشینید

امروزه یک فرد بزرگ سال معمولی، ۹ تا ۱۱ ساعت در روز می‌نشیند! شاید به نظرتان بی‌ضرر باشد، اما مطالعات نشان داده افرادی که بیشتر می‌نشینند، احتمال این که دچار اضافه وزن شوند خیلی بیشتر است. طبق آمار، افرادی که از همه بیشتر می‌نشینند، تمایلی به جبران زمان‌های طولانی نشسن با ورزش و تحرک ندارند.

 

برای آرام کردن خود وقت ندارید

متاسفانه وقت نداشتن برای آرام سازی می‌تواند موجب احساس استرس مداوم و افزایش چربی بدن شود.

 

مقابل تلویزیون غذا می‌خورید

خیلی‌ها عادت دارند هنگام تماشای تلویزیون یا خواندن روزنامه و یا گشت زنی در اینترنت غذا بخورند، اما واقعیت این است که بدون تمرکز غذا خوردن می‌تواند سبب پُرخوری شود.

 

نوشیدنی زیاد می‌خورید

نوشیدن آب میوه‌ها و نوشابه‌های گازدار می‌تواند چاق‌تان کند. مغز شما، دریافت کالری از طریق نوشیدن را مانند دریافت کالری از طریق خوردن، ثبت نمی‌کند، یعنی احتمال این که بخواهید بعد از نوشیدن، غذای بیشتری بخورید زیاد است.

 

فیبر کافی نمی‌خورید

کمبود فیبر در رژیم غذایی می‌تواند شما را چاق کند. چون فیبر کمک می‌کند اشتهای‌تان را کنترل کنید و بیشتر سیر بمانید. مطالعه‌ای نشان داده خوردن ۱۴ گرم فیبر بیشتر در روز می‌تواند دریافت کالری را تا ۱۰ درصد کاهش بدهد.به گزارش بهداشت نیوز، شما می‌توانید با خوردن سبزیجات بیشتر، دریافت فیبرتان را افزایش بدهید، به ویژه بنشن و حبوبات.

 

زیاد قهوه با خامه و… می‌نوشید

بیشتر از ۶۰ درصد آمریکایی‌ها هر روز قهوه می‌نوشند. این نوشیدنی محبوب فقط انرژی‌زا نیست، بلکه سرشار از آنتی اکسیدان‌ها و مواد مغذی مفید نیز هست، اما تحقیقات نشان داده بیش از دو سوم افراد به قهوه‌شان، خامه و شیر و دیگر افزودنی‌ها را اضافه می‌کنند که می‌تواند این نوشیدنی را غیر مفید کند. یعنی عادت شما به نوشیدن قهوه می‌تواند چاق‌تان کند.

جدیدترین مطالب

مطالب بیشتر
مطالب پربازدید هفته
دوستان ما