حقایق جالب درباره دوقلوهای همسان

حقایق جالب درباره دوقلوهای همسان

حقایق جالب درباره دوقلوهای همسان

دوقلوهاي همسان کاملا شبیه یک دیگر هستند و درمورد زندگی آنها و نحوه شکل‌گیری تخمک در زمان لقاح آنها مطالعات زیادی صورت گرفته است. دوقلوهای همسان به دنیایی دیگر تعلق دارند و اگر باور ندارید کمی به افرادی که کپی ژنتیکی هم بوده، دریک زمان شکل گرفته و حتی دی ان اي مشابهی دارند فکر کنید.

 

دوقلوهای همسان دنیای پیچیده اي دارند حتی بعضی از انها حس مشابهی داشته و اوضاع روحی هم دیگر را درک می‌کنند. اما باید بدانید که دنیای دوقلوها تنها به شباهت ظاهری و اخلاقیات یکسان و دیگر شباهت هاي خیره کننده خلاصه نمی‌شود. در ادامه این مطلب می‌خواهیم شما رابا خصوصیت هایي باورنکردنی در مورد دوقلوها آشنا کنیم که بی شک تا کنون اطلاعات زیادی در مورد آنها نداشته اید.

 

1-دوقلوهای همسان اثر انگشت متفاوتی دارند

وقتی می‌گوییم دوقلوهای همسان یعنی این‌که از هر نظر که فکر کنید نسخه کپی شده هم هستند. اما به رغم این شباهت باورنکردنی و غیر قابل تشخیص ظاهری باید بدانید که اثر انگشت انها کاملاً متمایز است. اما چطور چنین اتفاقی با دقت به این همه ی شباهت ممکن است؟ پاسخ شما این است.

 

که این برجستگی هاي کج و معوج روی انگشتان ما که به انها اثر انگشت می‌گوییم در درون رحم مادر شکل میگیرند. در واقع این برجستگی هاي ریز و پرپیچ و خم در اثر تماس دست جنین با دیواره رحم که اطرافش را فرا گرفته ایجاد میشود.

 

بر اساس مطالعات این اثرات پرپیچ و خم بر اساس موقعیت جنین و محل قرار گرفتن آن در درون رحم ایجاد میشوند و علاوه بر این به تراکم ماده آمنیوتی که در زمان هاي مختلف در اطراف دستان جنین در حرکت است نیز وابستگی دارد. دوقلوهای همسان نیز در رحم مادر جایگاه هاي متفاوتی را اشغال کرده اند و دستهایشان مسلماً نقاط متفاوتی را روی دیواره رحم فشار داده و با آن در تماس خواهند بود.

 

2- دوقلوهای همسان با دوقلوهای دو تخمکی کاملاً متمایز هستند

شاید شما هم تا کنون با خانواده ها و دوستانی که دوقلو بوده و یا دارای دوقلو هستند روبه‌رو شده باشید اما چیزی که بسیاری آنرا نمی‌دانند این است که دو نوع دوقلو در درون رحم مادر به دو روش کاملاً متمایز شکل می‌گیرند. از ترکیب اسپرم و تخمک یک زیگوت شکل می‌گیرد که بعد ها به جنین مبدل می‌شود.

 

اما گاهی این زیگوت به دو جنین تقسیم میشود که در انتها دوقلوهای همسان را ساخت خواهد کرد. بهمین علت است که این دوقلوهای تک زیگوتی دی ان اي یکسانی دارند.

 

در مورد دوقلوهای دو تخمکی زمانی شکل میگیرند که مادر دو تخمک دارد و هردو این تخمک ها توسط دو اسپرم مجزا بارور میشوند. از این رو دوقلوهای دو تخمکی ظاهر متفاوتی دارند و دی ان اي انها نیز کاملاً متمایز است. در واقع آنها دو خواهر یا برادر هستند که یک رحم مشترک رابه مدت نه ماه اجاره کرده اند.

 

3- گاهی اوقات یک از دوقلوها در رحم مادر غیب میشود

یکی از وحشتناک ترین چیزها در مورد دوقلوها این است که گاهی اوقات در زمان بارداری پدیده اي به نام بازجذب جنین رخ می‌دهد که به عبارت ساده به سندروم غیب شدن دوقلوها سرشناس است. این حالت زمانی رخ میدهد که مادری حامله به دکتر مراجعه کرده و بعد از سونوگرافی مشخص می‌شود.

 

که دوقلویی در شکم دارد اما پس از مدتی در مییابد که یکی از این دوقلوها غیب شده است، انگار که اصلاً از همان ابتدا وجود نداشته است و بدین ترتیب او تنها باید به داشتن یک فرزند قانع باشد.

 

چه اتفاقی رخ میدهد که یکی از دوقلوها ناگهان غیب میشود؟ بر اساس مطالعات صورت گرفته یکی از این دوقلوها در هفته هاي ابتدایی بارداری می میرد و علت این مرگ نیز غالباً به علت نابهنجاری هاي کروموزومی است. بافت هایي که از این جنین مرده باقی میماند توسط جنین دیگر جذب شده و باعث میشود که همه ی فکر کنند یکی از دوقلوها غیب شده است.

 

بر اساس محاسبات در 21 تا 30 درصد موارد چند جنینی این رخداد رخ میدهد. طبق معمولً نفر دومی که دراین نوع از بارداری به جهان می‌آید کاملاً سالم است هر چند در شرایط بسیار عجیبی رشدکرده است. اینچنین جنینی دارای قدرت هاي شگفت انگيز یا شخصیت هاي متمایز و متنوع نیست اما گاهی جنین زنده دارای دو دسته دی ان اي است.

 

4- دوقلوهایی که هنگام تولد از هم جدا میشوند زندگی هاي مشابهی دارند

دعوای بین طبیعت و ذات انسان و نوع تربیت و پرورش همیشه وجود داشته است اما همه ی می‌دانیم که هم فاکتورهای ژنتیکی و هم فاکتورهای محیطی نقش مهمی در رشد انسان دارند. اما در مورد دوقلوها مشخص شده که طبیعت نقش بسیار مهم تر و بیشتری دارد.

 

دوقلوهایی که در هنگام تولد از هم جدا می‌شوند و از وجود هم دیگر کاملاً بی خبر هستند، در کمال ناباوری زندگی بزرگسالی به شدت مشابهی دارند. در دهه ي 1960 و 1970 تحقیقاتی دراین زمینه انجام گرفت و دوقلوهایی به نم پائولا و الیس از همان بدو تولد از هم جدا شدند.

 

این دو در دهه چهارم زندگیشان به هم معرفی شدند. علاوه بر عجیب بودن دیدار با کسیکه ظاهر و صدای مشابهی دارد این دو دریافتند که هردو نویسنده بوده و شخصیت هاي تحلیلی، دیدگاه هاي سیاسی و حتی سلیقه ي یکسانی در انتخاب فیلم دارند.

 

هر دوی انها در زمان نوجوانی از مشکلات خوراکی و گوارشی رنج می بردند ودر زمینه ي ساخت روزنامه دیواری مدارسشان فعالیت داشتند و از همه ی جالب تر این‌که در رشته ي فیلم در دانشگاه درس خوانده بودند. در مطالعه اي دیگر دوقلوهایی که برای هردو نام جیم انتخاب شده بود.

 

در بدو تولد از هم جدا شده و وقتی در بزرگسالی به هم پیوستند نام نخستین زن آنها لیندا بودو زن دومشان نیز بتی نام داشت. هر دوی انها در اوهایو بزر شده و هردو سیگار می کشیدند و البته اتومبیل مورد علاقه آنها نیز یکسان بود.

 

5- دوقلوها حتی قبل از به دنیا آمدن نیز باهم تعامل دارند

رحم مادر مثل نخستین آپارتمانی است که برای سکونت اجاره میکنیم. بسیار کوچک، بهم ریخته و شلوغ است و باید مدت زمان زیادی را در آن مشغول مکیدن یک نوشیدنی عجیب‌وغریب از یک نی عجیب‌وغریب تر که به نافمان وصل شده باشیم. اما این آپارتمان کوچک متعلق به ماست و میتوانیم ازآن لذت ببریم.

 

از همه ی بهتر این است که یک هم اتاقی دوست داشتنی هم داشته باشیم که کاملاً شبیه خود ما باشد. و این همان حسی است که دوقلوها دارند و از هر دوقلویی بپرسید بشما خواهد گفت که با جفتش تماس نزدیک و عمیقی دارد.

 

حقایق باورنکردنی درباره دوقلوهای همسانبعضی از انها طاقت یک لحظه دوری از هم را ندارند. مطالعات اخیر نشان داده که دوقلوها از همان روزهای اقامت در آپارتمان کوچک مشترکشان باهم دوست صمیمی میشوند. در هفته چهاردهم بارداری انها دست زدن به همسایه خودرا شروع می‌کنند. 18 هفته پس از بارداری آنها خیلی بیشتر از این‌که به دیواره هاي رحم یا خودشان دست بزنند، بدن هم اتاقی شان را لمس میکنند و البته اینکار رابه عمد و با صبر و تمرکز بیشتری انجام میدهند.

 

آنها حتی هنگام لمس کردن قسمت مربوط به چشم هاي جفت خود با مراقبت بیشتری عمل میکنند. از همان مراحل ابتدایی این دوقلوها نزدیک بودن و علاقه به هم دیگر، مراقبت کردن از هم و مراوده و تعامل باهم را یاد میگیرند.

 

6- دوقلوهای آینه اي دارای خصوصیت هاي متضادی هستند

در واقع دوقلوهای آینه اي نوعی از دوقلوها هستند که دارای تفاوت هاي خاصی هستند که دوقلوهایی همسان ندارند. این دوقلوها از نظر ظاهری شبیه هم هستند اما خصوصیت هاي متفاوتی دارند. ژن هاي آنها صد در صد یکسان است اما خصوصیت هاي شخصیتی انها درست در نقطه مقابل هم قرار دارد.

 

برای مثال یکی از انها چپ دست و دیگری راست دست است. یکی از آنها نشانه اي روی پای چپش دارد و دیگری دقیقاً همان نشانه را در همان محل اما روی پای راستش دارد.

 

گاهی این تفاوت هاي شکلی باورنکردنی تر گرفته است. برای مثال دیده شده که یکی از این دوقلوهای همسان آینه اي به سرطان ریه چپ مبتلا شده و دیگری دقیقا به همان نوع سرطان اما در ریه راست مبتلا شده است. چنین شرایطی طبق معمولً در 25 درصد از دوقلوهای همسان رخ می‌دهد و نمیتوان این شرایط را نادر و کمیاب دانست.

 

7- دوقلوهای بهم چسبیده ممکن است مغز و ذهن مشترکی داشته باشند

بررسی ها نشان داده که تعداد زیادی از دوقلوهای بهم چسبیده نه تنها بدن و سر به هم چسبیده اي دارند بلکه تفکرات و احساساتشان نیز یکسان و مشترک است. دو دختر جوان به نام هاي تاتیانا و کریستا هوگان دوقلوهایی بهم چسبیده هستند که جمجمه مشترکی نیز دارند. زنده ماندن آنها خود یک معجزه است زیرا تعداد زیادی از دوقلوهایی که شرایط مشابهی دارند حتی برای زنده ماندن نیز نیاز به مراقبت هاي مخصوصاً دارند.

 

اما مورد مهم تر و عجیب تر در مورد آنها که هیچکس تا کنون ندیده این است که بین ذهن این دو یک تماس فیزیکی وجوددارد که به آنها اجازه داده احساسات نفر مقابل را درک کنند.

 

بین مغزهای جدای این دو یک تماس فیزیکی وجوددارد که به هر کدام از آنها این امکان را می‌دهد که احساس خواهرش درمواجهه با یک محرک را درک نماید. برای مثال اگر یکی از این دختران یک بستنی سرد را خیلی سریع قورت دهد مغز دختر دیگر احساس سرما خواهد کرد.

 

هر جیزی که یکی از انها بخورد دیگری نیز طعم آنرا درک خواهد کرد. هر کدام از آنها دردی داشته باشد دیگری نیز کاملاً آنرا حس میکند. حتی گفته شده که هر کدام تصویری که از دریچه چشم دیگری دیده می‌شود را نیز میبیند.

 

8- دوقلوهای میتوانند زبان ناب خودرا داشته باشند

همه ی میدانیم که نوزدان از همان ابتدا به صدای اطراف خود گوش میدهند و رفته رفته این صداها و اصوات برایشان معنی دار شده ودر انتها سخن گفتن را می آموزند اما در مورد دوقلوها یک برتری فوق العاده وجوددارد. در حالیکه آنها صداهای نامفهوم اطرافشان را شنیده و سعی در فهمیدن انها دارند به علت این‌که یک نوزاد آشنا درکنار آن هاست سعی میکنند باهم تماس برقرار نمایند. بدین ترتیب زبانی ناب بین انها شکل می‌گیرد که تنها خودشان معنای آنرا می فهمند.

 

به همین علت آنها برخلاف تصور ما معنای اصوات در هم و برهم و بی معنی که ادا میکنند رابه خوبی درک می نمایند. وقتی که این دو بزرگ شده و زمان والدینشان را یاد می‌گیرند دیگر آن زبان ساختگی مشترک فراموش میشود. اما این رخداد همیشه رخ نمیدهد زیرا مایکل و متیو یولدن دوقلوهایی بزرگسال هستند.

 

که زبان زمان نوزادی خودرا فراموش نکرده و تا سن هفت سالگی به استفاده ازآن ادامه دادند و رفته رفته آن رابه یک زبان ساختار یافته مبدل کردند که الفبا و قوانین گرامری ناب خودرا دارد. آنها این زبان را «اومری» نامیده اند و کسی جز خودشان معنای آنرا نمی‌داند.

 

9- ژن دوقلو بودن در بدن مادر است نه پدر

شاید تا کنون متوجه شده اید که مردان یا زنانی که دوقلو بوده اند ضرورتا خود صاحب فرزندان دوقلو نمیشوند. علت این است که دوقلو شدن نوزدان به یک ژن ناب وابسته است که تنها در بدن زنان وجوددارد. وقتی زنی دو تخمک ساخت می‌کند این موضوع علتی ژنتیکی دارد. بر اساس مطالعات انجام گرفته غالباً زنان چنین توانایی ندارند و دوقلوهای دو تخمکی تنها در زنانی دیده میشود که ژن مربوط به ساخت دو تخمک را دارند.

 

حقایق باورنکردنی درباره دوقلوهای همسانپس اگر زن هستید و مادر یا مادربزرگتان دوقلوهای دو تخمکی به جهان آورده است، شما نیز شانس زیادی برای به دنیا آوردن فرزندان دو قلو دارید. ژن دو قلویی تنها در مادران وجوددارد بهمین علت اگر مردی به دنبال دوقلو داشتن است باید زنی را پیدا کند که این ژن در بدن او وجود داشته باشد.

 

10- دوقلوها در حال زیاد شدن هستند

مطالعات نشان می‌دهد که امروزه بیشتر از هر زمان دیگری دوقلو وجوددارد. بر اساس مطالعاتی که درسال 2014 انجام گرفت میزان دوقلو بودن نوزادان با 33 مورد در هر 1.000 مورد تولد دراین سال از هر سالی از سه دهه پیش بیشتر بودو مشخص شد که درصد دوقلوها نسبت به سال 1980 بیش از 76 درصد افزایش یافته است.

 

بنابر این شاید جهان به زودی به تسخیر دوقلوها درآید. اما علت این طغیان دوقلوها چیست؟ علت اول این است که زنان امروزی برای بچه دار شدن صبر بیشتری داشته ودر سنین بالاتر بچه دار می‌شوند.

 

مطالعات نیز نشان می‌دهد که زنانی که در دهه چهارم زندگی خود به سر میبرند به علت تغییرات هورمونی و بالا رفتن شانس ساخت دو تخمک، احتمال دوقلوآوری بیشتری دارند. فاکتور موثر دیگر علم است که با روشهای لقاح مصنوعی شانس بارور شدن رابه زوج هاي نازا داده و این موضوع با دقت به استفاده از بیش از یک تخمک منجر به به دنیا آمدن دوقلوها و یا حتی چند قلوها شده است.

مطالب داغ هفته اخیر
تبلیغات متنی
حقایقی درباره افزایش سایز آلت تناسلی
حقایقی درباره افزایش سایز آلت تناسلی
مشاهده بیشتر