ساخت پیست هاکی: دماهای سرد، آب و علم

ساخت پیست هاکی: دماهای سرد، آب و علم

ساخت پیست هاکی: دماهای سرد، آب و علم

در حالی که کارولینا هاریکنز برای میزبانی از واشنگتن کپیتالز در یک بازی سری استادیوم NHL در استادیوم کارتر-فینلی ایالت NC در رالی آماده می شود، فکر کردیم زمان آن رسیده که در مورد علم یخ صحبت کنیم.

یا بهتر است بگوییم علم پیست روی یخ.

 

یخ سریع در مقابل یخ آهسته

اگرچه یخ به سادگی آب یخ زده است، اما معلوم می شود که همه یخ ها یکسان نیستند. دمای یخ تفاوت زیادی ایجاد می کند.

 

بازیکنان هاکی چیزی که به عنوان “یخ سریع” شناخته می شود را ترجیح می دهند، که سخت تر و سردتر با سطح صاف و لغزنده است. “یخ آهسته” نرم تر است و اغلب دارای سطح ناصافی است. در حالی که بازیکنان هاکی می‌خواهند با سرعت روی یخ حرکت کنند، اسکیت بازان اغلب یخ کندتر را ترجیح می‌دهند، زیرا یخ در پرش‌ها و فرودهای زیباشان بهتر است.

 

در آب چیست؟

خلوص آب نقش مهمی در ساختن یخ عالی برای هاکی دارد. یخ ساخته شده با آب حاوی نمک های قلیایی محلول ممکن است حس چسبندگی به آن داشته باشد. این نمک ها همچنین تیغه های اسکیت بازیکنان را کدر می کند. به همین دلیل است که بسیاری از پیست های یخ در حال حاضر از دستگاه های تصفیه آب برای فیلتر کردن آب مورد استفاده برای یخ استفاده می کنند.

 

فناوری مورد استفاده در پیست های یخ داخلی از همان نوع موجود در یخچال ها و تهویه مطبوع است. آب شور که محلول نمک و آب است، از طریق سیستم لوله های زیر یخ پمپ می شود. این لوله ها در بتن ساخته شده که کف عرصه را تشکیل می دهد. آب نمک در دمای پایین تری نسبت به آب معمولی یخ می زند، بنابراین به آن اجازه می دهد در حین حرکت در لوله ها به صورت مایع باقی بماند اما همچنان به اندازه کافی سرد باشد تا آب ریخته شده روی کف بتنی را منجمد کند.

 

لایه بندی یخ

یخ روی زمین بازی به صورت لایه لایه ساخته شده است. ممکن است 12 لایه یا بیشتر وجود داشته باشد و ضخامت آن لایه ها بین 1/32 و 1/16 اینچ متفاوت است. لایه اول مستقیماً روی کف بتنی اسپری می شود و تقریباً بلافاصله یخ می زند. لایه دوم سپس اعمال می شود و به رنگ سفید برای تضاد با پوک سیاه رنگ می شود. لایه سوم دو لایه پایینی را مهر و موم می کند. خطوط و آرم ها مستقیماً روی لایه چهارم یخ نقاشی می شوند. پس از آن هشت تا ده لایه اضافی برای پایان دادن به رینک اعمال می شود. کل فرآیند می تواند تقریبا 48 ساعت طول بکشد. وقتی همه چیز تمام شد، یخ فقط یک اینچ ضخامت دارد.

 

اندازه رسمی پیست NHL 200 فوت طول و 85 فوت عرض است. برای ساخت ورقه یخی با این سطح بزرگ به حدود 10600 گالن آب نیاز است. این تقریباً نصف حجم یک گاراژ یک ماشین است.

 

در PNC Arena در رالی، جایی که کارولینای هاریکنز بازی می‌کند، یخ در تمام فصل هاکی در جای خود باقی می‌ماند. برای بازی‌های بسکتبال ایالت NC و رویدادهای دیگر، کف‌پوش ویژه‌ای روی یخ گذاشته شده است.

 

نقش زامبونی

هنگامی که ورقه یخ ساخته شد، وظیفه تکنسین یخ است که از سطح آن مراقبت کند. در آن زمان است که دستگاه یخ‌ساز مورد علاقه همه، زامبونی، وارد می‌شود. زامبونی سطح یخ را می‌خراشد و برفی را که جمع می‌شود جمع‌آوری می‌کند.

 

این دستگاه همچنین یک لایه نازک از آب گرم شده (حدود 140 تا 145 درجه فارنهایت) را روی زمین می گذارد. یخ را آب نمی کند زیرا به سرعت یخ می زند. هر چه آب گرمتر باشد، سطح آن صاف تر می شود.

مطالب داغ هفته اخیر