علت بوی بد شرمگاه و روش های از بین بردن سریع آن

علت بوی بد شرمگاه و روش های از بین بردن سریع آن

علت بوی بد شرمگاه و روش های از بین بردن سریع آن

 

شرمگاه یا همان ناحیه واژن بانوان حساس ترین اندام در بدن آنهاست که رسیدگی بسیار زیادی میخواهد و گاهی دچار بوهایی میشود که تحملش سخت است.بوی واژن معمولاً نشأت گرفته ازباکتریها غذاهایی که می خورید سطح بهداشت مقدار تعرقی که می کنید است که همه ی خانم ها با آن درگیر هستند از صابون ها و رایحه ها برای خوشبو کردن واژینال استفاده نکنید زیرا ph طبیعی بدن راتغییر میدهد و مطمئنا عوارضی را به همراه خواهد داشت.

واژینال به خودی خود بوی مطبوعی ندارد و مثلابوی نامطبوع را در انتهای عادت ماهانه یا نوار بهداشتی یا بر اثر بیماری واژینال می توان تجربه کرد.

 

علل انواع بوهای واژن

واژینوز باکتریایی (رشد بیش از حد باکتری هایی که به طور طبیعی در واژن زندگی می کنند)، شایع ترین نوع عفونت واژن است که باعث بوی نامطبوع آن می شود.

تریکومونیاز (عفونت منتقله از راه تماس جنسی) نیز باعث بوی واژن می شود.

عفونت های کلامیدیا و سوزاک معمولا باعث بوی واژن نمی شوند. عفونت های قارچی واژن نیز بو ندارند.

به طور کلی اگر بوی واژن با سایر علائم آن مانند سوزش و خارش همراه نباشد، غیرطبیعی نیست.

به منظور کسب آگاهی بیشتر ما در این متن به شما بوهای واژینال را معرفی می کنیم بو هایی که معمولا با درد تورم ترشح و خارش هنگام ادرار همراه است

 

بوی مشکوک واژن

اگر متوجه بوی مشکوکی از واژینال شدید ممکن است بر اثر عدم تعادل باکتری های واژن باشد بوی مشکوک معمولابا ترشحات سفید و خاکستری همراه است.

علت بوی فلز از واژن

این بو در دوره عادت ماهانه یا بعد از انزال معمول است این بو موقتی و با مراجعه به پزشک قابل درمان است.

بوی بد واژن همراه با برفک

این عفونت فقط به بوختم نمی شود و معمولاً با نشانه های دیگری مثل سفتی ترشحات سفید خارش همراه است

بوی ماهی از واژن

بوی ماهی گندیده یکی دیگر از بوهای بد واژینال است .در این مورد بوی واژینال چیز دیگری را نشان نمی دهد بلکه عفونت تنها دلیل آن است در حقیقت این بوی واژینال بوی سنگینی است که در اثر پوشیدن شلوار تنگ و تعریق ایجاد می شود سعی کنید لباس گشاد و از صابون های مخصوص برای مرطوب کردن استفاده کنید ولی اگر بو ادامه دار شد حتما به متخصص مراجعه کنید.

بوی زنگ زدگی از واژن

اگر متوجه بوی زنگ زدگی ناحیه واژینال شدیدسر یعا به پزشک مراجعه کنید چون نشان دهنده از دست دادن رطوبت است در واقع رطوبت در بخشی از واژینال ثابت مانده که نمی تواند به بخش دیگر حرکت کند

علاوه بر اینها که گفته شد دلایل زیادی برای تغییر بوی واژن وجود دارد که برای جلوگیری و رفع آنها رعایت تمیزی و سلامت واژن بسیار مهم است .

شلوار های پلاستیکی نپوشید زیرا تعریق را بالا میبرد و در پی آن موجب بودر واژن می شود .

زنان شاغل سعی کنندلباس زیر و شلوار نخی گشاد بپوشند چون انتقال هوا در این نوع لباس ها بهتراتفاق می افتد و از بروز عفونت ها جلوگیری می شود.

برای واژن داشتن مقدار اندکی بو طبیعی است اما اگر احساس می کنید که واژن شما بوی بسیار بدی دارد ممکن است نشانه یک مشکل سلامتی دیگر باشد. این بوی بد ممکن است همراه با نشانه های دیگری همچون خارش، سوزش، التهاب یا ترشحات واژن باشد. به طور کلی اگر بوی واژن بدون سایر نشانه های ذکر شده باشد، این بو ممکن است غیر عادی نباشد. عفونت های مختلفی در واژن یافت می شود که می تواند باعث ایجاد اینگونه بوها شود. در اینگونه موارد شما می توانید با درمان های خانگی یا محصولات تخصصی به سرعت از شر این بوها خلاص شوید.

روش اول: سعی کنید بهداشت واژن را همیشه حفظ کنید

1.دوش واژینال نگیرید:

دوش واژینال که در آن از آب یا مایع تمیز کننده استفاده می شود، می تواند باکتری های مفید این ناحیه را به طور کلی از بین ببرد. در این صورت واژن دچار عفونت می شود و شرایط بدتر خواهد شد.

همچنین از به کار بردن اسپری های مخصوص زنانه که برای این ناحیه استفاده می شود خودداری کنید. این اسپری ها نیز شکل دیگری از دوش واژینال هستند که می توانند باعث خارش آن گردند.

به یاد داشته باشید که واژن به طور طبیعی خود را پاکسازی می کند. زمانی که بهداشت این ناحیه را حفظ می کنید، نیازی به استفاده از تمیز کننده های مختلف نخواهید داشت. استفاده از اینگونه موارد می تواند در فرآیند طبیعی پاکسازی تداخل ایجاد کند.

 

واژن خود را به هنگام دوش گرفتن یا حمام کردن بشویید:

مطمئن شوید که به هنگام دوش گرفتن این ناحیه را با آب و یک صابون ملایم بدون بو شستشو می دهید.

از به کار گیری صابون های تند خودداری کنید. صابون هایی که دارای بوی تند و شدید هستند می توانند پوست حساس این ناحیه را دچار خارش و التهاب کنند.

 

3-از لباس های گشاد و زیر پوش نخی استفاده کنید:

اینکار باعث می شود جریان هوا به کشاله ران افزایش پیدا کند به خصوص زمانی که در حال انجام تمرینات ورزشی یا عرق کردن هستید. در این حالت از تجمع رطوبت ونیز ایجاد بوی بد در ناحیه واژن جلوگیری می شود.

به محض اینکه تمرینات ورزشی خود را به پایان رساندید باید لباس های خود را عوض کنید.

هر روز لباس های زیر را عوض کنید تا از رشد باکتری و ایجاد بوی بد جلوگیری شود.

 

 

4-پس از رفتن به حمام سعی کنید جلو تا عقب بدن خود را پاک کنید:

برای اینکه از انتشار باکتری ها جلوگیری کنید بعد از اجابت مزاج باید ناحیه جلو تا عقب خود را به خوبی پاک کنید. اینکار باعث می شود واژن شما از وجود باکتری های مضر عاری شود و از ایجاد بوی بد نیز جلوگیری خواهد شد.

 

5-هر چهار الی شش ساعت تامپون یا پد خود را عوض کنید:

زمانی که عادت ماهیانه هستید سعی کنید بهداشت واژن را به خوبی حفظ کنید. نوار بهداشتی یا تامپون خود را هر چهار الی شش ساعت عوض کنید. اینکار از تجمع بوی بد در ناحیه واژن جلوگیری می کند.

اگر تامپون خود را به طور مکرر عوض کنید مطمئن خواهید شد که در ناحیه واژن چیزی باقی نمانده است. در برخی از مواقع، تامپون در ناحیه واژن باقی می ماند و باعث ایجاد بوی بد و مشکلات حاد و جدی برای سلامت بدن می کند.

روش دوم: استفاده از درمان‌های طبیعی و رژیم غذایی

 

6-برای ترویج و تحریک رشد باکتری های مفید ماست بخورید:

ماست حاوی پروبیوتیک های طبیعی است که می تواند به تعادل ترشحات باکتریایی مهبل (واژن) کمک کند.اگر شما به طور مکرر دچار عفونت می شوید، خوردن ماست می تواند گزینه خوبی برای مبارزه با این عفونت ها باشد.

به هنگام خرید ماست مطمئن شوید که حاوی پروبیوتیک های طبیعی و فعال است و می تواند به بدن شما کمک کند.

 

7-از خوردن غذاهایی که باعث ایجاد بوی بد می شوند خودداری کنید:

خوردن غذاها و نوشیدنی های خاص می تواند باعث تغییر بوی واژن شود. مصرف برخی از غذاها باعث می شود بدن برخی از بوهای خاص را آزاد کند. اگر در مورد بوی واژن خود نگران هستید، از خوردن قهوه و الکل خودداری کنید. همچنین مصرف پیاز، مواد غذایی ادویه دار، گوشت قرمز و مواد لبنی را کمتر کنید.

به یاد داشته باشید که مصرف مقدار زیاد برخی از غذاها می تواند ترشحات واژینال را تغییر دهد. شما می توانید با حذف این غذاها و نوشیدنی ها ، بوی واژن را کمتر کنید.

 

8-حمام نمک و سرکه گرم بگیرید:

یک درمان طبیعی برای خلاص شدن از شر بوی واژن ، اضافه کردن یک پیمانه سرکه سفید و نصف پیمانه نمک در آب گرم حمام است. شما می توانید در داخل این حمام فرو بروید. این حمام باعث حذف بوی بد واژن و ایجاد تعادل در PH این ناحیه خواهد شد.

با اینحال این روش تنها یک درمان کوتاه مدت است و نمی توان به طور کامل از شر آن خلاص شد.

 

9-از مکمل های گیاهی استفاده کنید:

مکمل های گیاهی می تواند به خانم ها کمک کند از شر بوی بد واژن خلاص شوند. این مکمل ها همچنین می تواند به توقف عفونت های باکتریایی نیز کمک کند. این مکمل ها حاوی سیر، عصاره پوست درخت چریش، بیوتین، روی، سلنیوم و لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس هستند.

به یاد داشته باشید که مکمل های گیاهی می تواند هزینه زیادی داشته باشند و برخی از آنها مجوزهای لازم را نیز ندارند. اگر می خواهید از این مکمل ها استفاده کنید با یک پزشک متخصص مشورت کنید .

 

روش سوم: تشخیص علت بوی بد واژن

 

10-به بوی بد ماهی مانند یا ترشح خاکستری یا سفید به همراه سوزش در هنگام ادرار توجه کنید:

تمامی این موارد نشانه واژینوز باکتریال (BV) است که یک عفونت شایع واژن می باشد. دلیل شناخته شده ای برای این نوع عفونت وجود ندارد اما ممکن است به خاطر رشد بی رویه باکتری های موجود در واژن باشد.

بیشتر زنانی که به این عفونت مبتلا هستند معمولا هیچ بوی بدی در ناحیه واژن ندارندو برای تایید این بیماری باید به یک پزشک متخصص مراجعه شود.
فعالیت های خاص همچون رابطه جنسی محافظت نشده و دوش واژینال مکرر می تواند خطر ابتلا به واژینوز باکتریال را افزایش دهد.

 

11-بوی بد واژن به همراه ترشح زرد یا سبز رنگ را بررسی کنید:

شما ممکن است به هنگام ادرار درد داشته باشید. این موارد ممکن است نشانه تریکومونیازیس باشد. این بیماری عفونتی است که از طریق روابط جنسی منتقل می شود.مردانی که مبتلا به این بیماری هستند معمولا هیچ نشانه ای را از خود بروز نمی دهند بنابراین هر دو طرف باید تحت درمان قرار گیرند.

همچنین باید به هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.

 

12-بوی شبیه مخمر به همراه ترشح سفید و ضخیم باید مورد بررسی قرار گیرد:

شما ممکن است به همراه این موارد خارش، سوزش و درد را به هنگام ادرار داشته باشید. تمامی این موارد نشانه عفونت مخمری است. این عفونت زمانی رخ می دهد که مخمر ها در ناحیه واژن رشد بی رویه ای داشته باشند.

 

13-اگر بوی بد و ترشح آبکی دارید موارد زیر را بررسی کنید:

این موارد ممکن است به خاطر تغییرات هورمونی در طول دوران قاعدگی یا بین تخمک گذاری و دوره بعدی آن باشد. در طول این دوره معمولا واژن بوی بدی دارد.

بسته به سن و سابقه پزشکی، شما ممکن است سایر تغییرات هورمونی را نیز تجربه کنید. زنان معمولا در دوران یائسگی نیز این بوی بد را تجربه خواهند کرد.

 

14-بعد از ورزش یا عرق کردن بوی بدی از واژن دارید:

زمانی که کل بدن عرق می کند، واژن شما ممکن است بد بو شود. در اندام تناسلی خارجی غده خاصی به نام آپوکرین قرار دارد که در آرنج، نوک سینه ها، کانال گوش و پلک نیز یافت می شود. این غدد یک مایع روغنی را منتشر می کنند که توسط باکتری های موجود در سطح پوست متابولیزه می شوند و همین امر موجب ایجاد بوی بسیار بد در واژن می شود.

پوشیدن لباس های تنگ می تواند این بو را بدتر کند. اگر اضافه وزن دارید، ممکن است آزاد شدن بو به خاطر وزن اضافی دشوار باشد.

 

15-مطمئن شوید که تامپون را خارج کرده اید:

اگر خارج کردن تامپون را فراموش کنید، ممکن است باعث تجمع باکتری های بد در این ناحیه شود. این تجمع نیز باعث ایجاد سوزش و خارش می شود.

اگر خارج کردن تامپون را فراموش کرده اید حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

 

روش چهارم: درمان های دارویی

 

16-اگر فکر می کنید مبتلا به واژینوز باکتریال هستید حتما با یک پزشک مشورت کنید:

aid3355898-728px-Get-Rid-of-Vaginal-Odor-Fast-Step-16-Version-2

دکتر شما یک معاینه لگنی انجام می دهد و یک نمونه از ترشحات واژن را برای تایید BV مورد بررسی قرار خواهد داد. در صورت تایید، ممکن است قرص یا کرم های مخصوصی را تجویز کند.

پزشک ممکن است مترونیدازول را تجویز کند. این دارو به صورت ژل و قرص در دسترس است. پزشک همچنین ممکن است کلیندامایسین را تجویز کند.

از نوشیدن الکل به همراه مترونیدازول و تینیدازول خودداری کنید.

عود علایم BV در طول درمان سه الی 12 ماهه شایع است اما شما می توانید با پزشک خود صحبت کنید تا از گزینه های درمانی دیگر استفاده کند.

 

17-اگر به بیماری تریکومونیازیس مبتلا هستید پزشک داروهایی را تجویز خواهد کرد:

پزشک ممکن است نمونه ای از مایع واژن را برای تایید این بیماری تست کند. سپس مترونیدازول یا تینیدازول را تجویز خواهد کرد. اگر شریک جنسی دارید باید او نیز تحت درمان قرار گیرد.

یک هفته بعد از درمان از برقراری رابطه جنسی پرهیز کنید تا عفونت به طور کامل درمان شود. نباید الکل بنوشید.

 

18-اگر عفونت مخمری دارید از پزشک بخواهید آن را درمان کند:

پزشک یک معاینه لگنی انجام خواهد دارد تا وجود عفونت مخمری تایید گردد.

اگر عفونت مخمری بدون عارضه داشته باشید که نشانه های آن معتدل است پزشک کرمهای ضد قارچ ، پماد ، قرص یا یک شیاف تجویز می کند.

اگر عفونت مخمری همراه عوارض دیگر باشد، پزشک ممکن است کرم های واژینال،پماد، قرص یا سایر موارد را برای هفت الی ده روز تجویز نماید.

 

در ادامه روش های خانگی و سنتی را به شما آموزش میدهیم تا از شر این بوها راحت شوید.

ماست بخورید

ماست بخورید تا مانع رشد باکتری های بد شود. ماست حاوی پروبیوتیک طبیعی است که می تواند به تعادل ترشحات باکتریایی واژن و سایر قسمت های بدن کمک به سزایی کند. اگر در بدنتان عفونت دارید، توصیه میکنیم هر روز ماست بخورید.، گزینه ی سالمی که برای از بین بردن بوی ناشی از عفونت قارچی واژن معجزه می کند. حتما از ماست های طبیعی و با کیفیت خوب استفاده کنید .

 

از خوردن مواد غذایی بودار اجتناب کنید

غذاها و نوشیدنی های خاص می تواند روی تغییر بوی واژن شما اثر بگذارد . از خوردن غذاهایی که می تواند باعث انتشار بوی بد در بدنتان شود ,اجتناب کنید.

 

اگر واژن تان بو می دهد از نوشیدن قهوه و الکل خودداری کنید.

همچنین نباید پیاز ، مواد غذایی پر ادویه , ترشی جات قوی، گوشت قرمز و یا فراورده های لبنی بخورید .

 

با آب گرم ,نمک و سرکه حمام کنید

یکی از درمان های طبیعی دیگر,اضافه کردن نصف فنجان سرکه سفید و نصف فنجان نمک به آب گرم در تشت یا وان است. بهتر است کمی در این ترکیبات بنشینید و بگذارید pH ناحیه واژنتان به حالت نرمال برگردد .این طوری بوی بد واژن از بین می رود.با این حال، این درمان به طور کوتاه مدت موثر است و باعث خلاص شدن موقت شما از بوی واژن می شود.

 

استفاده از مکمل های گیاهی

مکمل گیاهی Femanol فرموله شده برای کمک به زنان در خلاص شدن از شر بوی واژن و جلوگیری از عفونت های واژن مانند واژینوز باکتریال است . این مکمل شامل سیر، عصاره پوست درخت چریش، بیوتین، روی، سلنیوم، و لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس است. Femanol ادعا می کند می تواند به ایجاد باکتری های خوب در واژن , کمک به سیستم ایمنی بدن و مبارزه با هر گونه عفونت کمک کند.به خاطر داشته باشید مکمل های گیاهی کمی گران هستند و توسط اداره دارو و فدرال کنترل نشده اند، بنابراین بهتر است با احتیاط مصرف شوند.

 

برای درمان عفونت واژن از سیر استفاده کنید

سیر می تواند مخمرها و بوی بدن واژن را از بین ببرد.سیر آنتی بیوتیک طبیعی است و خواص ضد قارچی قوی دارد.برای استفاده از این خاصیت می تواند سیر را به غذاهای روزانه خود اضافه کنید.همچنین می توانید یک حبه سیر را در داخل واژن قرار داده و 2 ساعت بعد خارج کنید. توجه داشته باشید قبل از استفاده ، سیر را با استفاده از یک نخ تمیز ببندید تا خارج کردن آن آسان باشد .

 

روغن نارگیل روغن

نارگیل خواص ضدباکتری ، ضد ویروس و ضد قارچ خوبی دارد. روغن نارگیل می تواند باکتری های عامل عفونت واژینوز را از بین ببرد.ولی توجه داشته باشید که برای رفع بوی بد واژن و درمان عفونت واژن حتما باید از روغن نارگیل 100 درصد طبیعی و اصل استفاده شود. برای استفاده از این خاصیت می توانید از روش های زیر استفاده کنید.

روش اول : روغن نارگیل و تامپون تامپون را به روغن نارگیل آغشته کرده و استفاده کنید و بعد از چند ساعت خارج کردن و محل مورد نظر را با آب گرم بشویید.

روش دوم : دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با چند قطره اسانس اسطوخودوس مخلوط کرده و در یخچال بگذارید. قبل از خواب ، نوار بهداشتی را به این مخلوط آغشته کرده و استفاده کنید و صبح روز بعد بردارد سپس محل مورد نظر را با آب گرم بشویید.استفاده از روغن نارگیل در رژیم غذایی نیز می تواند برای درمان عفونت واژن مفید باشد. روغن درخت چای روغن درخت چای یک ضد قارچ قوی است. همچنین خواص ضد عفونی کنندگی زیادی دارد. در نتیجه می توان برای از بین بردن بوی ناخوشایند واژن مورد استفاده قرار گیرد.سه قطره روغن درخت چای به یک فنجان آب اضافه کنید. روزانه یا چند بار در هفته با استفاده از این محلول واژنتان را شستشو دهید.وش دیگر، یک تامپون بردارید و آن را در روغن زیتون بزنید و سپس مقدار کمی روغن درخت چای بر روی آن بریزید. تامپون را در واژن قرار دهید و حداقل یک ساعت بگذارید بماند. این کار را چندین بار در هفته تکرار کنید.

 

جوش شیرین

جوش شیرین ماده دیگری است که می تواند به متعادل کردن سطح pH بدن کمک کند. هنگامی که سطح pH در بدن تعادل دارد، مشکل بوی بد واژن از بین خواهد رفت. نیم فنجان جوش شیرین به آب درون وان یا تشت اضافه کنید.به مدت 20 دقیقه درون این آب بنشینید.با یک حوله تمیز به طور کامل خود را خشک. این درمان به از بین عفونت قارچی کمک خواهد کرد به سرعت از شر بوی بد خلاص شوید.

جدیدترین مطالب

مطالب بیشتر
مطالب پربازدید هفته
دوستان ما