علت وجود خون و رگه‌های خونی در مدفوع + راهکار های درمانی

علت وجود خون و رگه‌های خونی در مدفوع + راهکار های درمانی

علت وجود خون و رگه‌های خونی در مدفوع + راهکار های درمانی

خون در مدفوع یا هماتوشزیا یکی از مشکلات هراس انگیز و پیچیده ای است که می تواند از عوامل بسیاری نشات گیرد، علت وجود خون در مدفوع می تواند از بیماری های شایع ولی کم خطر مثل بواسیر تا بیماری های خطرناک و نادر مانند سرطان متغیر باشد. مشاهده خون بسته به رنگ آن می تواند تا حدودی شما را با قسمتی از دستگاه گوارش که دچار خونریزی شده است، آشنا نماید. در هر حال این مشکل نشانه ای اختلال در بدن است و نیاز به بررسی های پزشکی دارد.

 

وجود خون در مدفوع

خون در مدفوع می تواند ناشی از قسمت های مختلفی از دستگاه گوارش باشد، اما مدفوع قیری رنگ یا خون به رنگ تیره نشان دهنده ی خونریزی از قسمت بالایی دستگاه گوارش است در حالی که خون تازه در مدفوع بیانگر خونریزی از قسمت پایین دستگاه گوارش است. این نوع از خونریزی معمولاً به علت بیماری هایی از جمله بواسیر، شقاق یا دایورتیکولیت و … روی می دهد.

 

علائمی که مدفوع خونی به همراه دارد کدام است؟

1-ضعف

2-سختی تنفس و تپش قلب

3-کاهش وزن

4-درد شکم

5-استفراغ و اسهالعلت وجود خون و رگه‌های خونی در مدفوع + راهکار های درمانی

نحوه تشخیص خون در مدفوع:

1-(هموروئید ) بواسیر

شایع ترین علت وجود خون در مدفوع ابتلا به بواسیر است، این بیماری در صورت وارد آمدن فشار بیش از اندازه به عروق در اثر یبوست یا عواملی دیگر ایجاد شده و تورم عروق در این ناحیه را به دنبال دارد.

 

2-شقاق (فیشر)

شقاق مانند هموروئید بیماری مقعدی است که عامل آن نیز در اغلب موارد ابتلا به یبوست است. شقاق موجب بروز شکاف در ناحیه خارجی مقعد می شود.

 

3-ایسکمی روده

سندروم ایسکمی روده به علت انسداد عروق خونی در این ناحیه بر اثر تجمع چربی و پلاک خون ایجاد می شود.

 

4-زخم معده

نوعی بیماری معده است که موجب بروز زخم در دیواره معده یا قسمت ابتدایی روده یا همان اثنی عشر می شود، زخم معده در اثر برخورد اسید با آن دچار خونریزی می شود.

 

5-عوارض جانبی رادیوتراپی نواحی مانند رحم یا پروستات

6-ابتلا به سرطان کولورکتال یا سرطان روده

7-بیماری IBD یا بیماری های التهابی روده

8-آنژیو دیسپلازی (عروق نازک شده)

9-مشکلات مری

10-دایورتیکولیت (التهاب دیورتیکول ها یا برجستگی های دیواره اندام های بدن)

11-وجود پولیپ در روده بزرگ یا کوچک

12-شوک یا ضربه

 

علت وجود خون در مدفوع کودکان و نوزاد چه میتواند باشد؟

دیدن خون در مدفوع کودکان و نوزادان مشکل نسبتاً شایعی محسوب می شود و علت آن در اغلب موارد یبوست کودکان است، از علت خون آمدن از مقعد در کودکان می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

1- زخم بودن نوک پستان مادر هنگام شیر دادن

2- مصرف قطره های ویتامین و فلوراید برای اولین بار

3- ورم مخاط روده بزرگ و اختلالات روده

4- مصرف شیرگاو و آلرژی مصرف این شیر برای نوزادان مناسب نبوده و ممکن است باعث ایجاد لخته خون در مدفوع شود. همچنین در برخی از کودکان مشاهده شده که بدن آنها به خوراکی هایی مانند شیر یا سویا آلرژی داشته و واکنش نشان میدهد.

5- یبوست، شایع ترین علت خون در مدفوع نوزادان ابتلا به یبوست است که با درد شدیدی همراه خواهد شد.

6- ورود عوامل میکروبی و بیماری زا به بدنعلت وجود خون و رگه‌های خونی در مدفوع + راهکار های درمانی

نحوه درمان مدفوع در خون کودک و بزرگسال

اگر میزان خونریزی زیاد است باید جهت درمان به اورژانس مراجعه کنید ولی اگر میزان این خون کم است می توانید از درمان های گیاهی و تغییر رژیم غذایی شامل مصرف کمتر ادویه و گنجاندن فیبر در رژیم غذایی بهره ببرید و در زمان مناسب با پزشک خود در رابطه با تشخیص علت این عارضه مشورت نمایید.

 

درمان دارویی و درمان گیاهی وجود خون در مدفوع

همان طور که اشاره کردیم برای درمان بایستی به پزشک مشورت کنید اما در مورد درمان دارویی این بیماری باید بگوییم مصرف آنتی بیوتیک می تواند جهت بهبود هلیکوباکتر پیلوری، داروهای خنثی کننده اسید معده و یا داروهای ضد التهاب برای درمان التهاب روده بزرگ کاربرد داشته باشد. همچنین نشستن در آب گرم و تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی می تواند در بهبودی بیماری هایی نظیر هموروئید و شقاق موثر باشد.

 

جهت درمان لخته خون در مدفوع یک دستور گیاهی خاص وجود دارد که شامل ترکیب موادی از جمله صمغ عربی ، شادنج سنگی ، بلوط و پوست سبز پسته و کتیرا گل محمدی و مازو و همچنین پوست خشک انار و سماق به اندازه ی سی گرم و در نهایت بیست گرم از گل ارمنی است این مخلوط را باید یک قاشق غذاخوری، ۳ بار در روز میل کنید.

 

توضیحاتی درباره جراحی به علت خون در مدفوع

استفاده از درمان جراحی برای بهبودی خون در مدفوع زمانی صورت می گیرد که ابتلا به بیماری هایی نظیر پولیپ روده در شخص تشخیص داده شود و نیاز به جراحی تایید شود. درمان سایر بیماری ها مانند بواسیر یا شقاق نیز در مراحل حاد نیاز به درمان جراحی خواهد داشت.

مطالب داغ هفته اخیر