فواید نماز خواندن برای سلامتی جسم و روح از نظر علمی و پزشکی

فواید نماز خواندن برای سلامتی جسم و روح از نظر علمی و پزشکی

فواید نماز خواندن برای سلامتی جسم و روح از نظر علمی و پزشکی

در این مطلب درباره اثرات نماز خواندن بر زندگی و سلامت جسم و روح و همچنین رسیدن به سعادت و خوشبختی با خواندن نماز را می خوانید. آیا تا بحال از فواید نماز خواندن برای جسم و سلامتی فکر کرده‌اید. بله! نماز خواندن از نظر علمی و برای جسم انسان نیز فواید بسیار زیادی دارد. هم چنان کـه چندی پیش هم بعضی محققان از فایده هاي سجده برای تمرکز و آرامش درونی سخن گفته بودند، امروز نیز فواید بیشتری از اقامه نماز را برای شـما شرح می‌دهیم، همچنین امروز فواید معنوی نماز خواندن را هم بشما خواهیم گفت. با ما در سایت فرهنگی تفریحی فراناز همراه باشید.

 

اصولی پایه‌ ای نماز

نماز یکی از 5 رکن اصلی اسلام اسـت، کـه پایه و اساس زندگی اسلامی را تشکیل می دهد و بـه جا آوردن آن واجب محسوب می شود. این پنج رکن اصلی اصول دین یا پنج ستون اسلام نامیده میشوند. خود نماز از حرکات و بیاناتی بنام رکعت تشکیل می شود کـه تکرار میشوند. اصولا «بـه ترتیبی مشخص» یک رکعت نماز تشکیل می شود از:

 • اقامه «ایستادن»
 • خم شدن «رکوع»
 • اقامه دوم «دوباره ایستادن»
 • بـه خاک افتادن «سجود/سجده»
 • نشستن
 • بـه خام افتادن دوباره «سجود/سجده‌ي دوم»
 • دوباره نشستن

 

تمام این حرکات یک رکعت محسوب می شوند. بخاطر تفاوت‌ در تفسیرهای صورت گرفته از اسلام چندین مکتب «مذهب» دراین دین وجوددارد، و هر یک احتمالا در جزئیات مربوط بـه آیین نیایش تفاوت‌هاي اندکی باهم دارند. بر مسلمانان واجب اسـت پنج وعده در روز نماز بخوانند، و هر وعده از چند رکعت تشکیل شده اسـت. این پنج وعده نماز روزانه عبارتند از:

 • فجر «نماز صبح»، در سپیده دم یا طلوع آفتاب، ۲ رکعت نماز واجب
 • ظهر، بعد از میانه‌ي روز، ۴ رکعت نماز واجب
 • عصر، در بعدازظهر، ۴ رکعت نماز واجب
 • مغرب، بعد از غروب آفتاب، ۳ رکعت نماز واجب
 • عشاء، لحضاتی بعد از غروب آفتاب یا فرارسیدن شب، ۴ رکعت نماز واجب

 

تعداد رکعت‌هاي غیر واجب یا مستحب در مذاهب مختلف متفاوت اسـت، و اگر مسلمانی یکی از این نمازها را ادا نکند، باید بعداً قضای آن رابه جا آورد. سوای نمازهای واجب، مسلمانان نمازهای مستحب «اختیاری» نیز دارند، مانند نماز سنت، نماز نافله، نماز استغفار و غیره. هر مسلمانی کـه همه ی‌ي اینها رابه طور منظم بـه جا بیاورد مسلما فایده‌هاي زیادی نسیبش خواهد شد، هم بـه لحاظ معنوی و هم بـه لحاظ جسمی.

فواید نماز خواندن برای سلامتی جسم و روح از نظر علمی و پزشکی

فواید نماز خواندن از نظر علمی و پزشکی برای بدن و جسم

همانگونه کـه همه ی می دانیم، هدف از ورزش منظم آن اسـت کـه توانایی‌هاي جسمی بدن‌مان را التیام ببخشیم. بخاطر مقدار بالای فعالیت‌هاي جسمی لازم و ماهیت تکرارپذیر آن، نماز خواندن قطعا مثل یک نوع ورزش کردن منظم اسـت. بنابر این، هرچند نماز بـه معنی آیین پرستش اسـت، اما میتواند همان فوایدی را برای جسم شـما داشته باشد کـه ورزش منظم دارد.

 

سلامت قلب و عروق با نماز خواندن

هر ورزشی، وقتی کـه منظم انجام شود، سوخت و ساز بدن را افزایش خواهد داد کـه بـه نوبه‌ي خود، سلامت کلی دستگاه قلب و عروق را التیام می‌بخشد.

 

چون انجام رکعات نماز شبیه بـه ورزش کردن اسـت، و وادار هستید بیش از یک‌بار آنرا تکرار کنید، این امر میتواند تاثیر چشمگیری بر افزایش سلامت قلب و عروق‌تان داشته باشد.

 

تقویت تمیزی و آراستگی

مرسوم اسـت کـه قبل از نماز خواندن آیین وضو گرفتن انجام شود. شـما میتوانید از آب «وضو» یا خاک «تیمم» برای وضو گرفتن استفاده کنید. وضو گرفتن برای تمیزی بدن از هرگونه آلودگی مانند میکروب‌ها، گرد و خاک و غیره لازم اسـت.

 

شخصی کـه وضو می گیرد باید دستان، دهان، بینی، دست‌هاي «تاآرنج» خودرا بشوید، و موی سر، و پاها را مسح بکشد، تا این کـه در بالاترین سطح بهداشتی قرار بگیرند.

 

از آنجایی کـه تعداد زیادی از مردم هنگام وضو گرفتن کمی دهان خودرا با آب غرغره می کنند و می‌شویند، اینکار می تواند بـه تقویت و التیام سلامت دهان و گلو نیز کمک کند. غرغره کردن خطر عفونت‌هاي ویروسی را کاهش میدهد و بوی بد دهان را نیز از بین می برد.

 

نماز خواندن درد مفاصل را تسکین می‌دهد

حالت و وضعیت بدن در رکعت‌ها شامل خم شدن، بـه خاک افتادن و دولا شدن میشود. اگر مفاصل‌تان آسیب دیده باشد یا مشکل داشته باشد هنگام انجام این کارها با دشواری‌ بسیاری مواجه خواهید شد. اقامه‌ي نماز بـه صورت منظم مطمئنا بـه تسکین این دردها کمک می کند.

 

نماز خواندن درد کمر را کاهش می‌دهد

انجام حرکات نماز بـه ویژه رکوع درد کمر را نیز کاهش خواهد داد، و بـه مانند یوگا بـه آرامسازی رباط‌ها و عضلات کمک خواهد کرد. تعداد زیادی از تمرین‌هاي ورزشی نیز شامل این حرکت‌ می شوند چون حرکت دو لا شدن برای ستون فقرات و باسن مفید اسـت.

 

 

با نماز خواندن عضلات شکمی بهتری بسازید

تعداد زیادی از حالت‌‌ها و ضعیت‌ها در نماز بـه عضلات شکمی خوب و قوی نیاز دارند. بعنوان مثال موقع خم شدن برای رکوع باید هردو دست روی کاسه‌هاي زانو گذاشته شود و بـه جلو خم شویم.

 

بـه منظور حفظ صاف نگه داشتن پاها و ستون فقرات باید بعضی از عضلات شکم‌تان کشیده شود و کش بیاید. تغییر حرکات بین حالات مختلف نیز عضلات شکم‌تان را تمرین می دهد.

 

خواندن نماز جریان خون را بهبود می‌بخشد

مجموعه حالات و حرکات بـه خصوص سجده کمک خواهد کرد خون بـه نحو بهتری در بدنتان جریان پیدا کند. همین کـه بدن تان را رو بـه جلو خم می کنید تا پیشانی‌تان مهر را لمس کند، خون بـه بخش‌هاي فوقانی بدن مانند چشم‌ها، گونه‌ها و … جاری میشود.

 

نماز خواندن دستگاه گوارش را تقویت می‌کند

حالت نشستن در نماز حرکات لوله‌ي گوارش را در امحا و احشاء‌تان تحریک میکند، و از این طریق باعث التیام عملکرد دستگاه گوارش‌تان میشود. این حرکت همچنین بـه عملکرد زهر‌زدایی بدن نیز کمک میکند.

 

نماز شکل و حالت بدن را بهتر می‌کند

اکثر آدم‌ها بخاطر عادات روزانه‌شان، مثل حمل کردن بار سنگین روی پشت‌شان در تمام طول روز شکل بدنی نادرستی بخود میگیرند و ممکن اسـت دچار گوژپشتی شوند. از آنجایی کـه هر حرکتی در نماز حالت و شکلی صاف و درست دارد و هر روزه انجام می شود قطعا بـه بهتر شدن شکل و حالت بدن تان کمک خواهد کرد.

 

نماز خواندن نوعی ورزش یوگا است

هر حرکت و تمام حرکات موجود در رکعات نماز فایده‌هاي خاص خودشان را دارند، مـن جمله وضعیت ایستادن. اجرای یک حالت صاف و ایستاده برای یک مدت مشخص با تقویت ستون فقرات‌تان باعث خواهد شد حالت بدنی بهتری پیدا کنید.

 

خواندن نماز تمیزی بدن را افزایش می‌دهد

انجام وضو قبل از برگزاری نماز خود بخود تمیزی بدن را افزایش می دهد چون در اجرای آن باید دهان، دست‌ها، سر بینی و پاها را بشویید.

 

نماز خواندن، باعث تمیزی صورت می‌شود

در نتیجه، یکی از قواعد وضو گرفتن ۳ بار شستن صورت اسـت، کـه با اینکار، چربی روی صورت‌تان پاک خواهد شد و از جوش یا آکنه پیشگیري میشود.

 

فواید نماز خواندن برای سلامتی جسم و روح از نظر علمی و پزشکی

فواید نماز خواندن از نظر معنوی

هدف اصلی نماز پرستش خداوند اسـت. بنابر این، این کاملا طبیعی اسـت کـه بـه جا آوردن منظم نماز بـه لحاظ معنوی نیز برای مـا خوب باشد.

 

نماز خواندن خشوع و فروتنی را افزایش می‌دهد

در مطالعه‌اي آشکار شده اسـت کـه نماز خواندن بـه صورت روزانه میتواند منیت و خود پرستی را در انسان‌ها کاهش و خشوع و فروتنی را افزایش دهد. یعنی اگر بـه شیوه‌ي درست انجام شود، نماز می تواند آگاهی فرد را نسبت بـه خوب مطلق و وجود برتر افزایش دهد و از این رو از خودخواهی بکاهد. بـه این ترتیب مرتبا نماز خواندن هرروز کـه می‌گذرد خشوع را در انسان بیشتر افزایش میدهد.

 

نماز خواندن وضعیت ذهنی را آرامش می‌بخشد

نماز روحیه‌ي شـما را تقویت می کند تا بـه خداوند نزدیک‌تر شوید. با انجام اینکار، ذهن‌تان آرام‌تر و آسوده‌تر خواهد شد. یک وضعیت ذهنی آرام می تواند بـه طرز چشمگیری از سطح استرس شـما بکاهد و باعث تنویر افکارتان شود.

 

نماز خواندن بصیرت را افزایش می‌دهد

با آرام شدن ذهن‌تان و قدرت تفکر شفاف‌تر، نسبت بـه تعداد زیادی از چیزها صاحب بینش و بصیرت بخصوصی خواهید شد. بصیرت فقط برای کسانی اتفاق خواهد افتاد کـه ذهنی مه‌آلود و غبارآلوده نداشته باشند یا قضاوت‌هاي غیر منطقی نکنند، در نتیجه بینش و بصیرت شـما هنگام نماز خواندن قطعا افزایش پیدا خواهد کرد.

 

خواندن نماز خشم را کاهش می‌دهد

هدف اصلی نماز یا پرستش پرستش خداوند اسـت. هر شخصی کـه عقل سلیم داشته باشد می داند کـه با خشم و خشونت نمی تواند بـه آن دست پیدا پیدا کند. پیش از آنکه کسی نماز بخواند، باید تدارکاتی فراهم آورد مانند از بین بردن خشونت و غضب در دل و مغز خود.

 

نماز مهارت‌ های اجتماعی را بهبود می‌بخشد

اکثر مسلمانان برای نماز خوان بـه مسجد یا مصلی می روند. بـه خصوص در روز جمعه، کـه هر هفته نماز جمعه اقامه می شود. با انجام منظم نماز، قطعا با آدم‌هاي بسیاری آشنا خواهید شد و بر اثر تعامل با مسلمانان دیگر مهارت‌هاي اجتماعی‌تان التیام پیدا میکند.

 

نماز خواندن مثبت اندیشی را افزایش می‌دهد

کسانی کـه مدام نیایش می کنند و اینکار رابه درستی انجام می دهند بـه نوعی از احساس هدفمندی در زندگی دست پیدا میکنند. این احساس بشما اجازه می دهد خوشبین‌تر باشید و جهان را از منظر مثبت تری بنگرید.

 

نماز خواندن پشتکار را افزایش می‌دهد

بعنوان یک مسلمان خوب، قطعا نمیتوانید انسان تنبلی باشید. پنج وعده‌ي نماز واجب روزانه، کـه هر وعده رکعت‌هاي واجب مخصوص بـه خودش را دارد پشتکار خوبی را می‌طلبد. لازم بـه ذکر نیست کـه نمازهای مستحب دیگری نیز داریم. این مسئله ممکن اسـت در ابتدا کسل کننده بنظر برسد، اما از طریق پشتکار، ثابت خواهد شد این کارهای روزمره اصلا کسل کننده نیستند.

 

نماز مراقبه‌ شخصی و فردی

فارغ از چیستی آن، نماز خواندن بهترین راه برای تمرین مراقبه‌ي فردی اسـت. در طول گذر زمان ممکن اسـت متوجه شوید کـه غرق در تفکر و اندیشه در مورد خود هستید تا بـه انسان بهتری تبدیل شوید.

 

نماز در کل برای سلامتی مفید است

هدف از نماز داشتن آرامش، هارمونی، و تعادل در زندگی اسـت.

 

نماز خواندن نوعی مراقبه‌ قلبی است

همچنین، نماز خواندن ممکن اسـت راه دیگری برای نگاهی عمیق بـه قلب‌تان باشد تا بتوانید پاسخ هر چیزی را در آن بیابید. مهم ترین چیزی کـه باید یادتان باشد آن اسـت کـه هدف اصلی از نماز خواندن پرستش خداوند اسـت، نه این کـه فایده‌هایي مانند تسکین درد مفاصل، و غیره ازآن بـه دست آوریم. با همه ی‌ي این ها، و علم بـه تمام فایده‌هاي نماز خواندن قطعا مسلمانان بـه ادای منظم و سر وقت این فریضه‌ي الهی بیشتر ترغیب خواهند شد.

 

فواید نماز خواندن برای سلامتی جسم و روح از نظر علمی و پزشکی

فواید نماز اول وقت و تاثیر آن بر خوشبختی :

نماز اول وقت از جمله اعمال مستحبی اسـت کـه توصیه زیادی بـه آن شده اسـت. بـه طوری‌كه میتوان سعادت دنیا و آخرت را در خواندن نماز اول وقت دانست. نماز اول وقت از جمله اعمالی اسـت کـه توصیه هاي فراوانی بـه آن شده اسـت. روایات متفاوتی وجوددارد کـه هر کدام بـه یکی از فضائل و برکات خواندن نماز در اول وقت اشاره دارد. در ادامه بـه عده اي از این روایات میپردازیم:

 

رضایت خدا

امام صادق «ع»: «اول وقت، خشنودی خدا و آخر آن، عفو خداست، و عفو نمی باشد مگر از جهت گناه. ودر مقابل، تأخیر نماز موجب خشم خداست چرا كه پیامبر اكرم «ص» بـه حضرت علی «ع» فرمودند: نماز رابا وضوی كامل و شاداب در وقتش بجای آور كه تأخیر انداختن نماز بدون جهت، باعث غضب پروردگار اسـت.»

 

راندن شیطان

پیامبر «ص»: «شیطان تازمانی كه مؤمن بر نمازهای پنج گانه در وقت آن محافظت كند، پیوسته از او در هراس اسـت؛ پس چون انها را ضایع نمود بر وی جرأت پیدا كرده و را در گناهان بزرگ می اندازد.»

 

امام صادق «ع»: «ملك الموت در هنگام مردن، شیطان را از محافظ بر نماز دور می كند و شهادت بـه یگانگی خدا و نبوت پیامبرش را در آن هنگامه بزرگ بـه او القا می‌نماید.»

 

بر آورده شدن حاجات

امام حسن عسکری «ع»: «خداوند متعال با حضرت موسی تكلم كرد، حضرت موسی فرمود: خدای مـن! كسی كه نمازها را در وقتش بجای آورد چـه پاداشی دارد؟ خداوند فرمود: حاجت و درخواستش رابه او عطا می كنم و بهشتم را برایش مباح می گردانم.»

 

رفع گرفتاری ها

پیامبر «ص»: «بنده اي نیست كه بـه وقت هاي نماز و جاهای خورشید اهمیت بدهد، مگر این كه مـن سه چیز را برای او ضمانت می كنم: برطرف شدن گرفتاری ها و ناراحتی ها، آسایش و خوشی بـه هنگام مردن و نجات از آتش.»

 

بهشتی شدن

امام باقر «ع»: «هر كس نماز واجب را در حالی كه عارف بـه حق آن اسـت در وقتش بخواند، بـه گونه اي كه چیزی دیگر را بر آن ترجیح ندهد، خداوند برای وی برائت از جهنم مینویسد كه وی را عذاب نكند و كسی كه در غیر وقتش بـه جا آورد در حالی كه چیزی دیگر را بر آن ترجیح دهد، خداوند می تواند وی را ببخشد یا عذابش كند.»

 

رفع بلاها

پیامبر «ص»: «هنگامی كه خداوند از آسمان آفتی بفرستد، سه گروه ازآن، در امان میمانند: حاملان قرآن، رعایت كنندگان خورشید یعنی كسانی كه وقت هاي نماز را محافظت می كنند و كسانی كه مساجد را آباد می نمایند.» از دیگر برکات نماز اول وقت بـه این شرح اسـت:

زیاد شدن عمر

زیاد شدن مال و اولاد صالح

مرگ راحت

نورانی شدن چهره

راحت شدن حساب روز محشر

رضایت خدا و درود دادن خدا بـه او

نماز اول وقت در قرآن

 

خداوند در آیه 238 سوره بقره می فرماید:

«حَافِظُوا عَلَى الصَّلَوَاتِ وَ الصَّلَاةِ الْوُسْطَىٰ وَ قُومُوا لِلَّهِ قَانِتِينَ» «در انجام همه ی نمازها «بـه خصوص» نماز وسطی [=نماز ظهر] کوشا باشید و از روی خضوع و اطاعت، برای خدا بپاخیزید»

 

فضیلت نماز اول وقت از زبان آیت الله بهجت

از آیت الله بهجت سوال کردند: چـه کنیم کـه نماز صبح مان قضا نشود؟ ایشان جواب داد: «کسیکه باقی نمازهایش را در اول وقت بخواند خدا وی را برای نماز صبح بیدار خواهد کرد.»

 

تاثیر نماز اول وقت بر ازدواج

جوانی از شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی پرسید: سه قفل در زندگی ام وجوددارد و سه کلید از شـما می خواهم! قفل اول این اسـت کـه دوست دارم یک ازدواج سالم داشته باشم، قفل دوم این کـه دوست دارم کارم برکت داشته باشد و قفل سوم این کـه دوست دارم عاقبت بخیر شوم.

 

شیخ نخودکی پاسخ داد: برای قفل اول، نمازت را اول وقت بخوان. برای قفل دوم نمازت را اول وقت بخوان و برای قفل سوم هم نمازت را اول وقت بخوان! جوان با تعجب پرسید: سه قفل با یک کلید؟! شیخ جواب داد: نماز اول وقت «شاه کلید» اسـت.

 

نماز اول وقت در رساله توضیح المسائل

علمای دینی بر این عقیده اند کـه اول وقت بودن نماز یک امر عرفی اسـت، یعنی زمانی کـه وقت نماز داخل شد، فرد شروع بـه نماز کند. در رساله توضیح المسائل می‌خوانیم: «مستحب اسـت انسان نماز را در اول وقت بخواند و هرچه بـه اول وقت نزدیک‌تر باشد بهتر اسـت، مگر آن کـه تأخیر آن از جهتى بهتر باشد، مثلا صبر کند کـه نماز رابه جماعت بخواند.»

 

نماز اول وقت چه زمانی است؟

شاید این سوال برای شـما هم پیش آمده باشد کـه منظور از نماز اول وقت دقیقا چـه زمانی اسـت؟ یعنی از موقعی کـه اذان گفته می شود تا کی اول وقت محسوب می شود؟ مـا این سوال را بر اساس نرم افزار نجومی آیت الله سیستانی بشما پاسخ خواهیم داد:

 • وقت فضیلت نماز صبح

از اذان صبح بـه مدت 21 دقیقه

 • وقت فضیلت نماز ظهر

از اذان ظهر بـه مدت یک ساعت و 40 دقیقه

 • وقت فضیلت نماز عصر

2 ساعت و 50 دقیقه بعد از اذان ظهر بـه مدت 42 دقیقه اسـت.

 • وقت فضیلت نماز مغرب

از اذان مغرب بـه مدت 51 دقیقه

 • وقت فضیلت نماز عشا

51 دقیقه بعد از نماز مغرب بـه مدت 3 ساعت و 10 دقیقه

مطالب داغ هفته اخیر

تبلیغات متنی