قطاب رو با این روش درست کن + عکس

قطاب رو با این روش درست کن + عکس

آموزش درست کردن قطاب یزدی + عکس شیرینی قطاب خانگی

حتما همه شما اسم قطاب این شیرینی خوشمزه را شنیده اید و خورده اید.حتما بار ها تلاش کردید که در منزل درستش کنید اما موفق نشدید الان ما به شما روشی را آموزش میدهیم که به عالی ترین صورت ممکن این شیرینی جذاب را درست کنید و لذت ببرید. قطاب یکی از شیرینی های معروف شهر یزد که بسیار خوشمزه و لذیذ می باشد. این شیرینی خود به انواع و مدل های مختلفی تقسیم بندی می شود.

 

قطاب از جمله شیرینی های اصیل ایرانی است که در شهرهای مختلف دستور پخت یکسانی دارد. بهتر است در تهیه این نوع شیرینی از مواد تازه استفاده شود. شما عزیزان می توانید با استفاده از مراحل زیر انواع قطاب را به راحتی در منزل درست کنید.

 

*برای تهیه این شیرینی جذاب لازم است مراحل زیر را انجام دهید.با ما در فراناز همراه باشید.

1-در این مرحله باید بکینگ پودر و ماست را در داخل ظرفی بریزید و به یکدیگر به خوبی مخلوط نمایید. در یک ظرف دیگر سفیده تخم مرغ و زرده آن را از هم جدا کنید.

 

مهم است که رعایت کنید: برای درست کردن این شیرینی فقط به زرده آن احتیاج داریم.

در ظرفی که زرده ها را در آن گذاشتیم ماست و روغن را اضافه می کنیم و به خوبی هم می زنیم. در این مرحله احتیاجی به هم زن نیست و می توانید به کمک قاشق این کار را انجام دهید.

 

در این زمان آرد را طی سه نوبت الک کنید. دقت داشته باشید که آرد شما حتما باید طی سه مرحله الک گردد زیرا این کار باعث می شود تا بافت شیرینی شما لطیف گردد. زمانی که آرد را الک کردید آن را به مواد مورد نظر اضافه می کنیم.

 

باید دقت داشته باشید که باید آرد را به صورت آرام به مخلوط اضافه نمایید و از ریختن یکباره آن به ظرف خودداری کنید.

 

اگر آرد یکدفعه به مایع مورد نظر اضافه شود باعث می شود تا خمیر شما توده توده گردد و ظاهر زشتی به شیرینی شما می دهد.

 

2-در این مرحله بعد از اضافه کردن آرد خمیر مخصوص شیرینی کاملا آماده است. زمانی که خمیر آماده شد آن را به خوبی ورز دهید. اگر دیدید خمیر به دست شما می چسبد مقدار بیشتری آرد به آن اضافه کنید تا بافت خمیر شما محکم تر گردد. خمیر را به مدت 10 دقیه با دست خود ورز دهید.

 

بعد از این که خمیر را ورز دادید روی آن را با یک پارچه تمیز بپوشانید و دو ساعت به آن زمان دهید تا خمیر شما به خوبی استراحت کند.آموزش درست کردن قطاب یزدی + عکس شیرینی قطاب خانگی

در این مدت باید مواد میانی قطاب را درست کنید. برای تهیه این مواد نصف لیوان مغز بادام پودر شده و هم چنین نصف لیوان مغز پسته پودر شده را با همراه پودر قند با یکدیگر مخلوط کنید. زمانی که این مواد را به خوبی با یکدیگر مخلوط کردید هل و گلاب را نیز به آن اضافه نمایید.

 

اگر می خواهید که مواد میانی قطاب خشک باشد می توانید گلاب را به آن اضافه نکنید. برای درست کردن مواد میانی این شیرینی می توانید از پودر گردو نیز استفاده کنید.

 

بعد از این خمیر استراحت کرد کمی دیگر آن را ورز می دهیم و به کمک وردنه آن را باز می کنیم. ضخامت خمیر شما باید دو الی سه سانتی متر باشد. به کمک قالب مخصوص شیرینی پزی خمیر ها قالب بزنید.

 

3-در این مرحله زمانی که شیرینی ها را قالب زدید، فر را روشن کنید تا به خوبی گرم شود. برای پخت این شیرینی خوشمزه به 20 تا 15 دقیقه زمان نیاز است.

 

درجه حرارت فر برای پخت قطاب باید 170 درجه سانتی گراد باشد. می توانید برای قالب زدن خمیر مخصوص قطاب از لیوان استفاده کنید. مواد میانی را در داخل خمیر می گذاریم و دهانه آن را به خوبی می بندیم تا مواد از آن خارج نشود.

 

می توانید بجای استفاده از فر قطاب ها را در داخل روغن سرخ کنید. بعد از این که قطاب ها به خوبی پخته شوند آن ها را در پودر قند قرار دهید تا همه جای آن به پودر قند آغشته گردد.آموزش درست کردن قطاب یزدی + عکس شیرینی قطاب خانگی

لازم به ذکر است که اگر قطاب ها سر باشند پودر قند به آن نمی چسبد و اگر بسیار داغ باشند حالت خمیری پیدا می کند. به همین دلیل بهتر است که قطاب ها نه بسیار داغ و نه بسیار سرد باشند. این شیرینی خوشمزه را در کنار خانواده و دوستان خود درست کنید و لذت ببرید. امیدواریم از این مطالب کمال استفاده را داشته باشید. نوش جان.توجه داشته باشید که این شیرینی و دستور پخت برای 5 نفر کافیست.

مطالب داغ هفته اخیر
تبلیغات متنی
جدیدترین عکس نوشته های خاص برای پروفایل
جدیدترین عکس نوشته های خاص برای پروفایل
مشاهده بیشتر