ماساژ گواشا چیست؟ همه چیز درباره ماساژ چینی گواشا

ماساژ گواشا چیست؟ همه چیز درباره ماساژ چینی گواشا

همه چیز درباره ماساژ گواشا + عوارض و فواید آن

گواشا یک روش درمانی طبیعی و جایگزین است که شامل خراشیدن پوست شما با یک ابزار ماساژ برای بهبود گردش خون است. این روش شفابخشی باستانی چینی ممکن است رویکردی بی نظیر برای سلامتی بهتر ارائه دهد و به مواردی مانند درد مزمن بپردازد.

 

گواشا چیست؟

گواشا روش درمان طبیعی و شفابخش چینی است که توسط ابزارک منحصربفردی به ماساژ پوست نواحی بدن می‌پردازند. در واقع در این روش ابتدا پوست با روغن‌های مختلف یا کرم‌های ماساژ صورت همچون کرم شاینینگ اکلادو و… چرب می‌شود، سپس  با ابزاری دندانه‌دار با لبه‌های صیقلی ماساژ داده خواهد شد. جنس ابزار استفاده شده برای گواشا از چوب، سنگ، پلاستیک و… می‌باشد. ماساژ با این ابزار موجب می‌شود تا جریان خون ناحیه‌ای از بدن زیاد گردد و سپس با روان‌سازی خون در مسیر‌های مهم بدن به درمان بیماری‌های مختلف  بپردازد.

ماساژ گواشا چیست؟ همه چیز درباره ماساژ چینی گواشا

ماساژ گواشا چیست؟

گواشا نوعی ماساژ و روش درمانی است که برگرفته از طب سنتی آسیای شرقی می‌باشد. در این روش از ابزارکی استفاده می‌گردد که به نواحی مختلف بدن فشاری یکسانی اعمال می‌کند و موجب برطرف‌سازی انرژی راکد بدن می‌شود و در نتیجه درد و تنش ماهیچه‌های بدن تا حد زیادی برطرف می‌گردد. معمولا درمان و ماساژ با گواشا در نواحی گردن، کمر، باسن، بازوها و زانو انجام می‌شود که به کاهش التهاب این نواحی می‌پردازد، بنابراین ماساژ گواشا موجب می‌شود، درد این نواحی به طور خود به خود درمان می‌شود و اثر درمانی گواشا تا مدت‌ها برجا بماند.

 

در گواشا ، یک تکنسین برای تحریک میکروسیرکولاسیون بافت نرم ، پوست شما را با حرکات کوتاه یا بلند خراش می دهد و این باعث افزایش جریان خون می شود. آنها این خراش ها را با یک ابزار لبه صاف که به عنوان یک ابزار ماساژ گوا شناخته می شود ایجاد می کنند. تکنسین روغن ماساژ را روی پوست شما قرار می دهد و سپس از این ابزار استفاده می کند تا به طور مکرر پوست را با حرکتی رو به پایین بکشید.

 

گواشا انجام می شود تا انرژی راکد بدن بنام چی (Chi) در بدن برطرف شود که پزشکان معتقدند ممکن است مسئول التهاب در بدن باشند. التهاب علت اصلی چندین بیماری مرتبط با درد مزمن است. تصور می شود که مالیدن سطح پوست باعث از بین رفتن این انرژی ، کاهش التهاب و تقویت بهبود بدن می شود.

 

گواشا به طور کلی بر روی کمر ، باسن ، گردن ، بازوها و پاهای فرد انجام می شود. یک نسخه ملایم از آن حتی بر روی صورت استفاده می شود. تکنسین شما ممکن است فشار خفیفی اعمال کند و به تدریج فشار را افزایش دهد تا مشخص کند چه مقدار نیرویی را می توانید تحمل کنید.

ماساژ گواشا چیست؟ همه چیز درباره ماساژ چینی گواشا

گواشاتراپی چیست؟

گواشاتراپی در واقع نوعی ماساژ چینی محسوب می‌شود و‌ در طب سنتی چین بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. این شیوه در حقیقت نوعی درمان پزشکی سنتی چینی باقدمت می‌باشد، بنابراین ابزارک گواشا برای ماساژ نقاط مختلف بدن، بر روی پوست به آرامی کشیده می‌شود، فشار وارد شده با ابزارک در همه نقاط بدن یکسان است.

بسیاری از متخصصان اعتقاد دارند که از طریق گواشاتراپی بسباری از عناصر ناسالم بدن دفع می‌گردد که فواید زیادی برای بدن دارد که از جمله بهبود گردش خون است. همچنین متخصصان طب چینی معتقدند که انرژی بدن یک فرد باید توازن مناسبی داشته باشد تا سلامتی فرد تضمین گردد، بدین ترتیب گواشاتراپی راهی مناسب جهت برقراری این توازن است.

 

کاربرد گواشا در ماساژ

کاربرد گواشا در ماساژ گسترده است چرا که بیشترین استفاده از این روش در درمان و تقویت عضلات است. معمولا گواشا جهت فشار و ماساژ نواحی گوناگونی از بدن استفاده می‌شود. بنابراین به طور کلی برخی از کاربردهای گواشا در ماساژ به قرار زیر است:

 • گواشاتراپی و ماساژ کمر
 • گواشاتراپی و تقویت ماهیچه‌های ران
 • گواشاتراپی و ماساژ صورت
 • گواشاتراپی و ماساژ گردن
 • گواشاتراپی و ماساژ زانو
 • گواشاتراپی و ماساژ سینه

ماساژ گواشا چیست؟ همه چیز درباره ماساژ چینی گواشا

مزایا و فواید استفاده از گواشا

گواشا ممکن است التهاب را کاهش دهد ، بنابراین اغلب در درمان بیماری هایی که باعث درد مزمن می شوند از جمله آرتروز و فیبرومیالژیا و همچنین مواردی که باعث درد عضلات و مفاصل می شوند استفاده می شود.

 • هپاتیت B

هپاتیت B یک عفونت ویروسی است که باعث التهاب کبد ، آسیب کبدی و زخم کبدی می شود. تحقیقات نشان می دهد که گواشا تراپی ممکن است التهاب مزمن کبد را کاهش دهد.

 •  سندرم پیرنوپوزال

-با نزدیک شدن زنان به یائسگی، پیرنوپوزال رخ می دهد. علائم شامل: بیخوابی، دوره های نامنظم، اضطراب، خستگی، گرگرفتگی. دانشمندان در یک مطالعه دریافتند که گواشا ممکن است علائم پیرنوپوزال را در برخی از خانمها کاهش دهد.

 • تقویت گردش خون: رگ‌های اصلی بدن که تأثیر فراوانی بر زیبایی پوست و سلامت بدن دارد، شامل تای یین و یانگ مینگ است، تای یین در ریه و طحال قرار دارد و رگ‌های یانگ مینگ در روده بزرگ و کوچک هستند. ماساژ گواشا به تقویت جریان خون در این دو مسیرهای مهم می‌پردازد، بنابراین موجب عملکرد بهتر اندام‌های بدن و سلامت بیشتر آنها می‌شود.
 • برطرف نمودن سردردهای میگرنی: گواشاتراپی برای درمان سردردهای میگرنی بسیار موثر است، مطالعات بر روی زن ۷۲ ساله که از سردردهای میگرنی رنج می‌برد، نشان داد با این روش می‌توان تنها در یک دوره ۱۴ روزه با این سردردهای مزمن خداحافظی کرد.
 • رفع مشکلات یائسگی: برخی از زنان یائسه دچار سردردهای مکرر، تعرق زیاد، بی‌خوابی، استرس و… می‌شوند، براساس تحقیقات متخصصان طب سنتی ماساژ گواشا تأثیر فراوانی بر کاهش مشکلات زنان یائسه دارد.
 • رفع شقاق سینه: بسیاری از خانم‌های شیرده با مشکل شقاق سینه مواجه می‌گردند، شقاق سینه بیشتر در هفته‌های اول بعد از زایمان با شروع شیردهی برای برخی از خانم‌ها اتفاق می‌افتد. مادران شیردهی که به دلایل مختلفی از بچه‌های خود دور می‌مانند، سینه‌هایشان متورم و دردناک خواهد شد و فرآیند شیردهی به نوزاد را سخت می‌کند، هر چند که وقوع شقاق سینه به طور موقت انجام می‌شود اما مادران دچار درد و ناراحتی می‌گردند، از این رو گواشاتراپی می‌تواند تا حد زیادی به رفع این مشکل بپردازد.
 • برطرف کردن درد گردن: اگر دچار درد گردن مزمن هستید، می‌توانید با استفاده از گواشاتراپی به برطرف نمودن این عارضه بپردازید. این موضوع با تحقیقات بر روی دو گروه به اثبات رسید. به طوری که بر روی یک گروه از روش گواشاتراپی استفاده گردید و بر روی گروه دوم هم نوعی پد گرمکن به کار گرفته شد. کسانی که از طریق روش گواشاتراپی به درمان درد گردن خود پرداختند، نسبت به گروه دوم کمترین درد را احساس کردند.
 • ریکاوری عضلات: پزشکان تحقیقات مختلفی بر روی گروهی از ورزشکاران انجام دادند و به این نتیجه رسیدند که ورزشکاران بعد از ماساژ گواشا خیلی سریع و راحت‌تر توانسته‌اند اقدام به بلند کردن وزنه نمایند، بدین ترتیب ورزشکاران دیگر برای بلند کردن وزنه‌های سنگین نیاز به کمترین تلاش داشتند.

 ماساژ گواشا چیست؟ همه چیز درباره ماساژ چینی گواشا

 

عوارض جانبی گواشا تراپی

گواشا باعث می شود رگ های خونی ریز در نزدیکی سطح پوست به نام مویرگ دچار ترکیدگی شوند. این کبودی های قرمز یا بنفشی را ایجاد می کند.

 

بهبودی کبودی ها معمولاً چند روز یا یک هفته طول می کشد و در حین بهبود ، می توانند حساس شوند. افراد می توانند از مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن برای کمک به کاهش درد و تورم استفاده کنند.

 

شخص باید از ناحیه کبود شده محافظت کند و مواظب باشد که آسیب نبیند. استفاده از کمپرس یخ می تواند به کاهش التهاب و کاهش هرگونه درد کمک کند.

 

متخصصان گواشا نباید در طول درمان پوست را زخم کند، اما این خطر وجود دارد که ممکن است این اتفاق بیفتد. زخم شدن پوست احتمال عفونت را افزایش می دهد ، بنابراین متخصصان گواشا باید همیشه وسایل خود را بین درمانها ضدعفونی کند.

 

گواشا برای همه مناسب نیست. افرادی که نباید گواشا انجام دهند شامل :

 • کسانی که شرایط پزشکی دارند که روی پوست یا رگها تأثیر می گذارند.
 • کسانی که به راحتی خونریزی می کنند.
 • کسانی که برای رقیق شدن خونشان دارو مصرف می کنند.
 • کسانی که ترومبوز ورید عمقی دارند.
 • افرادی که عفونت ، تومور یا زخمی دارند که بطور کامل بهبود نیافته است.
 • کسانی که کاشت دارند ، مانند دستگاه ضربان ساز یا دفیبریلاتور داخلی

ماساژ گواشا چیست؟ همه چیز درباره ماساژ چینی گواشا

آیا گواشا دردناک است؟

تصور نمی شود که این بیماری دردناک باشد ، اما گاهی باعث کبودی می شود که ممکن است باعث ناراحتی برخی افراد شود. این کبودی ها باید ظرف چند روز بهبود یابد.

 

استفاده از گواشا تراپی برای صورت :

انجام گواشا بر روی صورت می تواند دانه های صورت را از بین ببرد و وضعیت پوست صورت را بدون پدید آمدن شا بهبود ببخشد. در گواشا زیبایی ، قبل از خراش دادن ناحیه موردنظر از لوسیون استفاده می شود و حرکات به شکلی خیلی آهسته با زاویه ای کمتر از ۱۵ درجه انجام می شوند.

 

انواع تکنیک های استفاده از گواشا تراپی برای صورت

 • چشم سوم: چشم سوم منطقه ای بین فاصله دو ابرو است . از این قسمت شروع کنید و ابزار را به آرامی در این ناحیه به سمت بالا تا خط رویش مو ببرید و خراش را ایجاد کنید و پنج بار این کار را تکرار کنید.
 • پیشانی : این کار را از وسط پیشانی آغاز کنید و به آرامی بالای ابروها را خراش دهید. این کار را نیز پنج بار تکرار کنید.
 • زیر ابروها: قسمت منحنی ابزار گواشا برای خراش دادن زیر ابرو مناسب است و این کار را باید از قسمت داخلی ابرو آغاز کنید و به سمت بیرون ببرید و بیش از حد به چشم ها فشار وارد نکنید و تمرکزتان را روی استخوان ابرو نگه دارید.
 • زیر چشم ها : در گواشا تراپی برای قسمت پف کرده زیر چشم را خراش دهید. این کار را از اطراف بینی آغاز کنید و به آرامی به سمت گیج گاه حرکت کنید.
 • گونه ها : از کنار بینی به سمت گونه ها بروید و در کنار گوش ها کار را متوقف کنید.
 • ناحیه دهان : اطراف دهان را کمی خراش دهید و کم کم به سمت گونه و گوش ها حرکت کنید.
 • چانه : دقیقا کار را از وسط چانه در زیر لب پایین آغاز کنید و به سمت زیر گوش ها بروید.
 • زیر چانه: دقیقا زیر چانه را خراش دهید و این کار را از وسط آغاز کنید و سپس به سمت گوش ها حرکت کنید.
 • گردن : خراش را از زیر چانه تا وسط ترقوه ادامه دهید.
 • خراش بزرگ: در مرحله آخر باید چرک های ایجاد شده از خراش را از روی صورت پاکسازی کنید. دقیقا به همان ترتیبی که از اول خراش را ایجاد کرده بودید.

 

مراحل نحوه انجام ماساژ گواشا

معمولا اگر بخواهید قسمت‌های مختلف بدن را با گواشا ماساژ بدهید، باید تکنیک‌های مخصوصی را به کار ببرید، بنابراین می‌توان مراحل نحوه انجام ماساژ گواشا را این طور شرح داد:

 • گردن: برای ماساژ گردن توسط گواشا از کوتاه‌ترین گوشه ابزار استفاده کنید، اکنون از ناحیه‌ی سیب گلو با فشار کم و یکنواختی به سمت خط فک حرکت نماید، بعد از چند تکرار، حرکت را به طور معکوس و به سمت پایین انجام دهید.
 • بازوها: برای بازوها قسمتV شکل ابزار مورد نیاز است، سپس فشار یکنواختی از سمت مچ دست به سمت آرنج  داشته باشید، کم کم فشار را به سمت شانه‌ها ادامه دهید.
 • ترقوه: با استفاده از ابزار گواشا حرکت ملایمی از شانه‌ها به سمت داخل ترقوه انجام می‌شود‌.
 • سینه: حرکت ابزار گواشا از وسط سینه شروع شده و با فشار زیاد به سمت بالایی سینه انجام می‌‌شود، برای زیر سینه هم حرکت ابزار به سمت بالا شروع شده و به کناره‌های سینه و زیر بغل ختم می‌گردد.
 • شکم: ابزارک از قسمت زیرین معده باید حرکت داده شود، حرکت باید با فشار آرام و یکنواختی همراه باشد و از بالا به پایین و به سمت زیر شکم انجام شود، اما از روی ناف رد نگردد.
 • ران: حرکت ابزار باید بر روی ران و در قسمت بالایی زانو با فشار ملایمی از پایین به بالا انجام شود، اما در قسمت منحنی ران، حرکت باید با فشار قوی به سمت خط باسن صورت گیرد.
 • زانو: با ابزار از وسط زانو شروع کرده و به طرفین حرکت کنید.
 • ساق پا: حرکت را از مچ پا شروع کنید و آن را به سمت بالا و ناحیه ساق پا امتداد دهید.

 

سخن پایانی :

گواشا یکی از موثرترین متدهای ماساژ درمانی است که برای برطرف نمودن بسیاری از اختلالات و بیماری‌های بدن به کار گرفته می‌شود. امروزه بسیاری از افراد از گواشا جهت زیبایی و جوانی پوست خود به صورت روزانه استفاده می‌کنند، همچنین این روش طب سنتی جهت کاهش درد عضلات تاثیر فراوانی دارد. از این رو استفاده از شیوه گواشاتراپی روز به روز بیشتر می‌شود، به همین دلیل این مقاله در سایت فراناز برای آشنایی مخاطبان با گواشا گردآوری شده است تا آنها با فواید و عوارض این شیوه درمانی بیشتر آشنا شوند.

مطالب داغ هفته اخیر

تبلیغات متنی