چه چیزهایی باعث کاهش هوش میشود؟

چه چیزهایی باعث کاهش هوش میشود؟

چه چیزهایی باعث کاهش هوش میشود؟

ممکن است به این مسئله برخورده باشید که عواملی مثل غم، ناراحتی، استرس و افسردگی قدرت مغز را تحلیل می‌برند. حتی میزان تمرکز و  حافظه کوتاه مدت را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهند. در کنار اینها، موارد دیگری نیز هستند که قدرت و کارکرد مغز و هوش را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند که باید تا حد امکان از آنها دوری کنید.

 

1- ضربه فیزیکی که به سر وارد میشود

یکی دیگر از مواردی که مغز را به طور موقت از کار می‌اندازد، ضربه دیدن سر است. وقتی به سر فردی ضربه وارد می‌شود با توجه به شدت ضربه، ممکن است بخشی از حافظه خود را از دست بدهد. دلیل آن نیز این است که متابولیسم گلوکز مغز قطع می‌شود و نمی‌تواند اطلاعات وارده را تحلیل و ثبت کند.

 

2- هیجان بالا

هیجان و اشتیاق زیاد چه برای شادی بیش از حد باشد و چه برای غم، ما را از دنیای واقعی یک قدم عقب‌تر نگه می‌دارند. این مساله را می‌توانید در نوجوان‌هایی که به تازگی عاشق شده‌اند به خوبی ببینید و حس کنید. آنها دایم در دنیای خیال هستند و خیلی زود عصبی و بی‌حوصله می‌شوند. قدرت تمرکز خود را نیز تا اندازه زیادی از دست می‌دهند.

 

افرادی که عاشق می‌شوند، هورمون‌های اکسی توسین و اندروفین در مغز آنها بیشتر ترشح می‌شود که موجب افزایش حس سرخوشی است. این مساله باعث می‌شود دایم به عشق خود فکر کنند و همین مساله حواسشان را پرت می‌کند و نمی‌توانند به خوبی روی مسایل زندگی تمرکز کنند. حتی موجب آسیب رسیدن به حافظه آنها نیز می‌شود. البته همه این مسایل در مورد عشق‌های آتشین و هیجانی مصداق دارد و اگر فرد بتواند عواطف خود را کنترل کند، در معرض آسیب کمتری قرار خواهد داشت.

 

3- ضربه عاطفی

تغییر شخصیت، استرس، افسردگی، عدم توانایی در تمرکز، دو بینی چشم و از دست دادن حافظه کوتاه مدت از جمله عوارض آسیب‌های روحی است که به فرد وارد می‌شود. این نشانه‌ها سه ماه پس از این رویداد تازه خودنمایی می‌کنند و اگر درمان نشوند حتی ممکن است تا آخر عمر گریبانگیر فرد باشند. خشم و استرس کارکرد مغز را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند

 

4- مصرف بالای مواد مخدر و الکل

زیاده‌روی در هر امری آسیب‌های جبران‌ناپذیری به دنبال دارد. از جمله باید به سو مصرف مواد مخدر و الکل اشاره کرد که منجر به از بین رفتن حافظه می‌شوند. این افراد در تمرکز کردن نیز مشکلات زیادی خواهند داشت و میزان صبر آنها را نیز کاهش خواهد داد.

 

5- کم‌خوابی

از دیگر دزدهای مغز باید به بی‌خوابی اشاره کرد. یک فرد سالم باید در طول شبانه‎روز دست‌کم 7 ساعت خواب کامل داشته باشد. 7 تا 9 ساعت ایده‌آل‌ترین زمان خواب برای هر انسانی به شمار می‌رود. کمتر و بیشتر از آن به عملکرد مغز آسیب می‌رساند. افرادی که دچار کم‌خوابی هستند، روی عواطف خود کنترل ندارند و میزان یادگیری آنها به طرز محسوسی کاهش پیدا می‌کند. حتی ممکن است به بدبینی و ترس نیز منجر شود.

 

6- استرس و خشم

خشم و استرس نیز کارکرد مغز را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند. افرادی که به طور دایم تحت استرس هستند، بخش هیپوکامپوس مغز آنها آسیب می‌بیند و نمی‌توانند اطلاعات را در حافظه خود ذخیره کنند. این افراد به دلیل ترشح بیش از اندازه کورتیزول، دایم در حالت خستگی، ترس و حواس‌پرتی قرار دارند.

 

7- بیماری لایم (LYME DISEASE)

این بیماری نوعی تورم است که با خارش، سردرد، تب و لرز خودش را نشان می‌دهد و به بدن درد منتهی می‌شود. لایم که نوعی بیماری باکتریایی است موجب می‌شود تا تمرکز فرد بیمار دچار آسیب بشود و حافظه کوتاه مدت خود را  در طول بیماری از دست بدهد.

 

8- رژیم غذایی ناسالم

هنوز به طور دقیق تاثیر غذاهای سالم و ناسالم مشخص نیست. اما دانشمندان کشف کرده‌اند ویتامین‌هایی همانند اسیدهای چرب امگا 3 که در ماهی، کتان، سویا، آجیل و … یافت می‌شوند آمینو اسید لازم برای سلامت مغز را تامین می‌کنند و باعث می‌شوند تا کارکرد مغز انسان بهبود بیابد. سلامت سلول‌های مغزی نیز علاوه بر افزایش حافظه موجب بیشتر شدن حس‌های مثبت و خوش‌بینی نیز می‌شود.

 

9- بهت و تعجب زیاد

وقتی مساله‌ای همانند سوپرایز ناگهانی تمرکز عادی مغز را به هم می‌ریزد، ممکن است بخشی از فکر و حافظه از بین برود. یا وقفه‌ای در روند فکر کردن ایجاد شود که کاملا موقتی است. ترشح بیش از اندازه آدرنالین، باعث می‌شود تا تمرکز شما در یک موضوع واحد جمع شود. این مساله موجب می‌شود تا وقایع جانبی را به یاد نیاورید.

 

10- کمبود اکسیژن

مغز به اکسیژن نیاز مبرم دارد و هرگونه کمبودی موجب کم‌کاری سلول‌های مغز می‌شود. وقتی مغز دچار کمبود اکسیژن می‌شود قلب سریع‌تر می‌تپد و تا خون بیشتری به آن برساند. تغییرات ناگهانی یا سیگار کشیدن موجب کاهش میزان اکسیژن مغز می‌شوند. اما به محض جبران اکسیژن فرد دوباره به حالت عادی باز خواهد گشت. اما نتیجه آن آسیب دیدن حافظه مغز است.چه چیزهایی باعث کاهش هوش میشود؟

 

در ادامه شما را با چند عامل افزایش هوش آشنا میکنیم.با ما در فراناز همراه باشید.

 

1-مسواک زدن با دست غیر غالب:

تحقیقات دانشمندان نشان داده است ،اگر هنگام مسواک زدن از دست غیر غالب،مثل دست چپ برای راست دست ها استفاده کنید،قسمت هایی از قشر خارجی مغز که اطلاعات لمسی را از دست دریافت میکنند ،به سرعت و به میزان زیادی گسترش میایند استفاده از این دست برای انجام کارها،باعث فعال شدن قسمت مخالف مغز میشود.

 

2-با چشم های بسته دوش بگیرید:

وقتی در حمام چشم های خود را میبندید و بدن خود را میشویید،قسمت ها و بافت هایی از بدن خود را لمس خواهید کرد که قبلا متوجه آنها نمی شدید و این باعث ارسال پیام به مغرتان میشود. سعی کنید فقط از حس لامسه خود استفاده کنید.البته مراقب باشید لیز نخورید و آسیب نبینید فقط باحس لامسه خود شیر دوش را پیدا کرده و دمای آب را کم با زیاد کنید،بعد با چشمان باز به شست و شو و اصلاح بپردازید.

 

3-جای خود را سر میز غذا عوض کنید:

در اکثر خانواده ها،هر نفر جای مخصوص خود را سر میز غذا دارد اما میتوان با عوض کردن جا، مغز را تحربک کرده و پرورش دهید. هر از گاهی جای خود را بر سر میز غذا را با یکی از اعضای خانواده عوض کنید،تا هم به غذاهای مختلف و نمک و فلفل از زوایای گوناگون دسترسی داشته باشید و هم زاویه دیدتان نسبت به اتاق عوض شود.

 

4-پنجره ماشین خود را پایین نگهدارید:

هیپو کامپ مغز،یعنی آن ناحیه از مغز که خاطرات را پردازش میکند،برای ساختن نقشه های ذهنی عطرها،بوها،صداها،و تصاویر را با هم مرتبط میسازد. هم زمان با اینکه در خودروی خود نشسته اید و مسیر را طی میکنید،سعی کنید با باز نگهداشتن پنجره ماشین،بوها و صداهای جدید را شناسایی کنید ؛ باز نگهداشتن پنجره،مواد خام بیشتری را در اختیار مدارهای هیپو کامپ مغز قرار میدهد. البته تحقیقات نشان داده است که پیاده روی هم،یکی از بهترین تمرینات برای مغز است.

 

5-کالاهای داخل قفسه های فروشگاه های سوپر مارکت را وارسی کنید:

چیدمان فروشگاه های جوری است ،که جنس های سود آورتر ،در مقابل چشم مردم قرار دارد و وقتی وارد راه روها میشوید، کالاهای مورد نظرتان را پیدا نمیکنید. در راهروی فروشگاه بایستید،و یک قفسه را از بالا تا پایین نگاه کنید اگر محصول جدیدی را دیدید،آن را بردارید و مواد تشکیل دهنده آن را بخوانید و درباره اش فکر کنید.لازم نیست که حتما آن را بخرید ؛ بلکه با این کار از روزمره گی خود جدا میشوید و چیز جدیدی را تجربه میکنید.

 

6-در طی روز ،ارتباطات اجتماعی بیشتری را برقرار کنید

تحقیقات علمی،پیوسته ثابت کرده اند ،که انزوای اجتماعی تاثیرات مخربی بر توانایی های شناختی فرد دارد. وقتی به سوپر مارکت میروید،به جای اینکه سرتان را پایین بیندازید یا اطراف را نگاه کنید ،با فروشنده خوش و بش کنید.

 

7-تمرکز و آرامش داشته باشید

افراد بسیاری به خاطر استرس و هیجان زیاد با وجود هوش سرشار فرصت های بیشماری را از دست داده اند، اکثر افرادی که در امتحانات پایان ترم مدارس یا حتی ورودی دانشگاه ها رتبه های ضعیف بدست می آورند، به خاطر استرس و هیجان بالا نتوانسته اند از قدرت تحلیل و پردازش ذهن خود استفاده کنند.

 

8-مکمل هایی برای افزایش هوش خود بخورید:

برخی مواد غذایی و مکمل های طبیعی می توانند به صورت پیشرفته سبب افزایش سطح هوش افراد شوند، از جمله مصرف انواع توت ها، عسل، خرما، شکلات تلخ، کافئین، اسید های چرب امگا 3 و دانه های آجیل تاثیر بسیار مطلوبی بر سطح هوش می گذارند.

 

9-با افراد نابغه و باهوش دوست شوید
زمانی که از اجتماع فاصله بگیرید و با افراد جدید و خلاق آشنا نشوید به تدریج دچار پسرفت در هوش و استعداد می شوید، بسیاری از افراد عادی با معاشرت با افراد خلاق و دانشمند دچار شکوفایی هوش و دانش و در آینده نزدیک خود نیز یک ایده پرداز خلاق شده اند.

برچسب ها:
مطالب داغ هفته اخیر
تبلیغات متنی
بهترین روش ماساژ آلت تناسلی مرد (ویژه بانوان)
بهترین روش ماساژ آلت تناسلی مرد (ویژه بانوان)
مشاهده بیشتر