کاپ قاعدگی چیست؟ مزایا و معایب کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی چیست؟ مزایا و معایب کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی چیست؟ مزایا و معایب کاپ قاعدگی

کنترل خونریزی در دوران قاعدگی، یکی از مهم ترین نکات رعایت بهداشت توسط خانم ها است. از قدیم تا به امروز محصولات متنوعی برای جلوگیری از نشت خونریزی در دوره عادت ماهیانه برای بانوان روی کار آمدند. از نوار بهداشتی های قابل شستشو بگیرید تا نوار بهداشتی های نازک، تامپون و کاپ قاعدگی است. کاپ قاعدگی از زمان ورود خودش به بازار، بحث های زیادی را به وجود آورد. چون طبق ادعای تولید کنندگان این کاپ ها، آن‌ها می توانند جایگزین خوبی برای تامپون و نوار بهداشتی های موجود باشند. با این حال آیا واقعا کاپ پریودی مفید است و می توان آن را تحت هر شرایطی مورد استفاده قرار داد یا اینکه این کاپ ها نیز دارای معایبی هستند؟ اگر برای خرید کاپ های قاعدگی مردد هستید، حتما این مقاله را تا انتها بخوانید تا با پشت پرده های این محصول آشنا شوید. ما این مطالب را به کمک سایت دکترمهندس تهیه کرده ایم تا شما را تا حد امکان با این محصول آشنا کرده و به سوالات شما پاسخ دهیم.

 

کاپ قاعدگی چیست؟

محصولات متنوعی در بازار وجود دارند که برای کنترل خونریزی در عادت ماهیانه مورد استفاده قرار می گیرند ه یکی از مدرن ترین و جدیدترین این محصولات، کاپ قاعدگی است. کاپ های قاعدگی در واقع فنجان های پلاستیکی شکل و قابل انعطافی هستند که با جنس لاتکس طبیعی ساخته شده اند. این کاپ ها مانند یک فنجان خونریزی شما را جمع آوری می کنند و دیگر با کمک آن ها نیازی به استفاده از نوار بهداشتی و یا تامپون نخواهید داشت.

 

در واقع کاپ های قاعدگی می توانند در دوره پریودی در داخل واژن قرار بگیرند و خون ترشح شده را جمع آوری کنند. این کاپ ها قابل شستشو هستند و باید پس از هر بار استفاده شسته شوند و دوباره مورد استفاده قرار گیرند. جنس و اندازه این محصولات می تواند با یکدیگر متفاوت باشد. از این رو در هنگام خرید آن ها باید دقت کافی روی جزئیات این محصولات داشته باشید.

 

کاپ قاعدگی چیست؟ مزایا و معایب کاپ قاعدگی

 

مزایای کاپ قاعدگی

در سال های اخیر تقاضای مردم برای خرید کاپ قاعدگی بسیار افزایش پیدا کرده است و این موضوع نشان دهنده این است که اکثر مردم مزایای این محصول را درک کرده اند. استفاده از این محصول در دوره قاعدگی آنقدر شما را راحت و بی دغدغه می کند که دیگر مشتری پر و پا قرص این محصول می شوید. با این حال منطق به ما می گوید که تمامی مزایای استفاده از این کاپ ها را به شما توضیح دهیم و انتخاب را به خودتان بسپاریم. شما می توانید برای دریافت اطلاعات تخصصی تر با کارشناسان مجموعه دکترمهندس نیز صحبت کنید. در ادامه مزایای کاپ قاعدگی را برای شما شرح می دهیم.

 

 • حفظ سلامت محیط زیست

یکی از مهم ترین مزایای این کاپ ها یکبار مصرف نبودن آن هاست. پس می توان تا مدت ها از این محصولات استفاده کرد، بدون اینکه به سلامت محیط زیست آسیبی وارد نمود. در واقع با کمک آن ها ضایعات محیط زیست مانند تامپون و نوار بهداشتی کاهش پیدا می کند.

 

 • کاهش دردسر تعویض زودهنگام

اگر خونریزی زیادی داشته باشید، احتمالا مجبور هستید که هر دو یا سه ساعت یک بار پد بهداشتی خودتان را عوض کنید. ولی کاپ های قاعدگی گنجایش زیادی برای جمع آوری خون دارند و می توانند تا 50 گرم خون را در خود نگه دارند.

 

 • کاهش خطر ابتلا به عفونت

یکی از معایب استفاده از تامپون و پدهای نواری بهداشتی جمع آوری خون توسط آن هاست. این خون ساعت ها در تماس با بدن قرار می گیرد و حتی ممکن است جذب شود. ولی کاپ های قاعدگی خون را در خودشان جمع می کنند و باعث بروز این مشکل نمی شوند و خطر ابتلا به عفونت را کاهش می دهند.

 

 • کاهش هزینه های ماهانه خانم ها

کاپ قاعدگی مقرون به صرفه تر از سایر روش های کنترل خونریزی در دوره قاعدگی است. چرا که هر دوره نیازی به خرید پد و تامپون نخواهید داشت. شاید در ابتدای کار برای خرید کاپ قاعدگی هزینه بیشتری کنید، اما در دراز مدت در هزینه های شما صرفه جویی می شود.

 

 • امکان برقراری رابطه جنسی و رفتن به استخر

اگر دوست ندارید به شریک جنسی خودتان در دوران قاعدگی نه بگویید، می توانید از کاپ قاعدگی استفاده کنید. این کاپ ها به شما امکان برقراری رابطه جنسی را نیز می دهند. همچنین اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که باید هر هفته و هر روز در استخر باشید، این کاپ ها به شما این امکان را می دهند تا در دوره پریودی خودتان نیز بدون دغدغه در استخر حضور پیدا کنید.

 

کاپ قاعدگی چیست؟ مزایا و معایب کاپ قاعدگی

 

آیا استفاده از کاپ قاعدگی معایبی دارد؟

کاپ های پریودی که با جنس ضد حساسیت و مرغوب تولید می شوند هم می توانند معایبی را نیز به همراه داشته باشند. البته اگر زندگی را سخت نمی گیرید و می خواهید خیلی راحت فعالیت های روزمره خودتان را در دوران پریودی ادامه دهید، خرید یک کاپ قاعدگی باکیفیت برای شما هیچ ضرری ندارد. اما اگر می خواهید کمی منطقی تر فکر کنید و برای شما معایب این محصولات نیز مهم است، با ما همراه باشد تا مزایای آن را به شما توضیح دهیم.

 

 • احتمال ابتلا به عفونت

یکی از مهم ترین معایب کاپ های قاعدگی یکبار مصرف نبودن آن‌هاست. در واقع بانوان هر بار پس از خارج کردن این محصولات، باید آن ها را ضد عفونی کنند و اگر این کار را به درستی انجام ندهند، احتمال بروز عفونت واژن افزایش پیدا می کند. به همین خاطر شستشوی دست قبل از تمیز کردن کاپ و ضد عفونی کردن دقیق کاپ و خشک کردن آن اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

 • زخم و التهاب در واژن

اگرچه این محصولات با مواد طبیعی ساخته شده اند؛ اما اگر به درستی ضد عفونی نشوند و یا خشک و بدون روغن در واژن استفاده شوند، می توانند واژن را تحریک نمایند. در چنین شرایطی احتمال بروز زخم و التهاب در واژن افزایش پیدا خواهد کرد. برای جلوگیری از حساسیت واژن، می توانید قبل از وارد کردن این محصول به داخل واژن مقداری ژل لوبریکانت به آن بزنید.

 

 • نگهداری سخت کاپ قاعدگی

کاپ های قاعدگی باید پس از هر بار مصرف جوشانده شوند و در یک کیسه نخی نگهداری گردند. ضد عفونی این کاپ ها برای شما دردسر درست می کند. ولی اگر با این موضوع مشکلی ندارید، هیچ نگرانی برای استفاده از این محصولات وجود ندارد.

 

 • سخت پیدا شدن سایز مناسب کاپ

سایز بدن هر فردی با فرد دیگر متفاوت است و نمی توان کاپ های قاعدگی را برای همه افراد مورد استفاده قرار داد. ممکن است هر یک از افراد بر اساس سن، شرایط جسمی، عمل جراحی و شدت خونریزی نیاز به کاپ هایی با سایز متفاوت داشته باشند؛ اما هنوز آنقدر تنوع در سایزبندی این محصولات زیاد نیست و شاید برای شما سخت باشد تا بتوانید سایز مناسب آن ها را خریداری کنید.

 

 • عدم امکان برداشتن کاپ در همه شرایط

یکی از معایب کاپ قاعدگی این است که در همه زمان ها نمی توان آن را تخلیه کرد. به هر حال احتمالا شما دوست دارید که در خانه خودتان این کاپ را خارج و تخلیه کنید. ولی ممکن است سر کار یا در محیط های عمومی متوجه پر شدن آن ها شوید. در چنین شرایطی احتمال نشت کردن خون به بیرون بسیار افزایش پیدا می کند و ممکن است شرایط شما به گونه ای نباشد که بتوانید کاپ را خارج و تخلیه کنید.

 

 • عدم امکان استفاده برای دختران

کاپ قاعدگی باید درون واژن قرار بگیرد و قطعات دختران به دلیل داشتن پرده بکارت، نمی توانند از این کاپ ها استفاده کنند. حتی برخی از بانوان نیز ممکن است پس از استفاده از این کاپ ها احساس ناخوشایندی به دلیل به کار رفتن یک جسم خارجی در بدن خودشان داشته باشند.

 

در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعات جامعی در رابطه با کاپ قاعدگی در اختیار شما قرار دهیم. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجموعه دکتر مهندس در ارتباط باشید و برای خرید کاپ های قاعدگی نیز می توانید از طریق همین مجموعه اقدام کنید. متخصصان دکتر مهندس در کنار دادن مشاوره رایگان شما را برای داشتن خریدی عالی همراهی می کنند.

مطالب داغ هفته اخیر