کبد چرب چیست ؟ کارهایی که برای کبد چرب ضرر دارد

کبد چرب چیست ؟ کارهایی که برای کبد چرب ضرر دارد

کبد چرب چیست ؟ کارهایی که برای کبد چرب ضرر دارد

کبد یکی از مهم ترین اعضای بدن است که وقتی با مشکل مواجه شود علایم بسیار ناراحت کننده اي در بدن پدیدار خواهد شد. برای افراد مشکوک به کبد چرب انجام یک‌سری آزمایش تجویز میشود مثل قندخون، چربی خون، شمارش گلبول قرمز و سفید، شمارش پلاکت و بررسی آنزیم‌هاي کبد. اگر قندخون بالاست، درمان می شود‌.

 

اگر چربی خون بالا باشد قابل درمان است‌. کسیکه آنزیم‌هاي کبدی‌اش بالاست احتمال خطر بیشتر از زمانی است که آنزیم‌ها بالا نیست. البته اگر آنزیم‌ها نرمال است هم نباید بیماری را رها کرد.عملکردهای مختلف کبد چیست؟ ساخت هورمون، دخالت در ایمنی، ساخت آلبومین که مهمترین پروتئین بدن است، تغییر در متابولیسم موادغذایی و داروها و دفع سموم بدن.

 

چه عواملی سلامت کبد را به خطر می‌اندازد؟

برخی بیماری‌ها که مختص خود کبد است. کبد در جریان برخی بیماری‌هاي عمومی تحت تاثیر قرار می گیرد. اگر میزان چربی‌ها یا تری‌گلیسیرید درکبد حداقل ۵درصد باشد،کبد چرب اطلاق میشود.

 

عوامل موثر بر کبدچرب کدام است؟

بیشترین تئوری مقاومت به انسولین است. وقتی سوخت و ساز چربی در کبد مختل شود، کبد چرب ایجاد میشود. علت مقاومت به انسولین، وزن بالا، بی‌تحرکی، تری‌گلیسیرید بالا، افزایش سایز دورکمر وکاهش اچ ـ دی ـ ال خون است.مقاومت به انسولین باعث میشود چربی‌اي که باید از خون خارج شود در کبد ذخیره شود. به دنبال این قضیه، پدیده التهاب درکبد ایجاد می شود. اگر فرد درمان نشود به دنبال التهاب و تجمع سلول‌هاي التهابی فیبروز ایجاد میشود.

 

اینجاست که کبد آسیب میبیند و نهایتا ممکن است فرد به سرطان مبتلا شود. بنابر این پرهیز از چاقی، انجام ورزش و تحرک بدنی و اصلاح شیوه زندگی به افراد توصیه می شود. حدود ۷تا۸ درصد افراد مبتلا به کبد چرب چاق نیستند. ورزش منظم روزانه که حداقل نیم ساعت در روز باشد مفید است‌. پیاده‌روی باید تند باشد، طوری‌كه فرد تعریق داشته باشد و ضربان قلب او افزایش یابد. پیاده‌روی معمول اگرچه موثر است، اما کافی نیست.

 

دراین افراد کاهش وزن باید تدریجی و مداوم باشد. کاهش وزن ناگهانی کبد چرب را تشدید میکند. حداکثر ۵ تا ۷ درصد کاهش وزن طی شش تا ۱۲ ماه، کبد چرب را اصلاح می کند. حداکثر کاهش وزن نباید از سه تا چهار کیلو گرم در ماه بیشتر باشد. کاهش وزن سریع را نمیتوان حفظ کرد و اثر عکس هم دارد.

 

در برخی افراد در شرایطی نمونه‌‌برداری از کبد لازم است‌. گاه نیاز به سونوگرافی احساس می شود. بهترین روش تشخیصی برای میزان آسیب کبد، نمونه‌برداری است‌. انجام ام.آر.آی در برخی افراد که در دسترس خطر پیشرفت هستند، میتواند جای گزین نمونه‌برداری شود.کبد چرب چیست ؟ کارهایی که برای کبد چرب ضرر دارد

 

آیا افرادی که سابقه اعتیاد دارند، به کبد چرب مبتلا می شوند؟

اگر هپاتیت ویروسی نگرفته باشد به کبد چرب هم مبتلا نمیشوند، مگر این‌که چاق باشند،‌ اما ارتباط مستقیم بین کبد چرب و اعتیاد وجود ندارد.

 

آیا فرد مبتلا به ام اس به کبد چرب مبتلا می شود؟

ارتباطی مستقیم بین این دونیست. اگر بیمار داروی استروئیدی مصرف کند و دچار افزایش وزن و بی‌تحرکی نیز باشد، مستعد کبد چرب می شود.

 

آیا مصرف سیر، روغن گیاهی و استفاده از طب‌سنتی به درمان کبد چرب کمک می کند؟

بله این ها کمک‌کننده است؛ اما تا به حال دارویی که 100 درصد موثر باشد، شناخته نشده است.

 

آیا ویتامین E در درمان کبد چرب مفید است‌؟

بله اما شرایط خاص برای مصرف آن وجوددارد؛ این‌که نمونه‌برداری از کبد انجام شده، بیماری پیشرفته باشد و فرد نیز دیابت نداشته باشد‌. دراین صورت فقط با تجویز دکتر باید مصرف شود.

مطالب داغ هفته اخیر