با خون بند ناف 80 نوع بیماری درمان می شود

با خون بند ناف 80 نوع بیماری درمان می شود

خون بند ناف، کاربردش چیست؟

عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با بیان اینکه سلول های بنیادی به سه دسته سلول های بنیادی خون بند ناف، بالغین و جنینی تقسیم می شوند، اظهار کرد: خون بند ناف را بلافاصله بعد از تولد می توان جمع آوری کرد.

 

هادی موسوی روز چهارشنبه در همایش آموزشی ‘بخشندگان خون، ضامنان سلامت’ در سنندج افزود: امروزه در جهان حدود 80 نوع بیماری توسط خون بند ناف درمان می شود و در زمان حاضر در کشور ما این مهم تنها برای بیماری های خونی و سرطان های خون جوابگو است.

وی با اشاره به اهمیت ذخیره سازی خون بند ناف، گفت: اکنون در دنیا در زمینه استفاده از خون بند ناف برای درمان بیماری های فلج مغزی نیز اقدام هایی در حال انجام و این مساله در کشور ما نیز در دست بررسی است.

وی در دسترس بودن تعداد زیادی واحد خونی در بانک خون، کاهش خطر آلودگی های ویروسی و کاهش میزان بروز بیماری پیوند را از مزایای ذخیره سازی خون بندناف عنوان کرد و گفت: نمونه گیری از بند ناف هیچ صدمه ای به نوزاد وارد نمی کند.

موسوی همچنین یک بار قابل استفاده بودن، خطر انتقال بیماری های ژنتیکی و حجم پایین میزان سلول را از معایب ذخیره سازی خون بند ناف ذکر کرد.

وی بانک خون را شامل دو بانک خصوصی و عمومی دانست و اظهار کرد: بانک عمومی عام المنفعه است و خون بند ناف رایگان ذخیره شده و مالکیتی روی آن وجود ندارد.

به گفته موسوی در بانک خصوصی هزینه ای بابت ذخیره سازی دریافت شده، مالکیت بر روی خون ذخیره شده وجود دارد و شارژ سالیانه نیز توسط متقاضی پرداخت می شود.

معاون فنی سازمان انتقال خون کردستان نیز در این همایش گفت: امروزه باورها و اطلاعات غلط منجر به کاهش میزان تعداد مراجعه کنندگان اهدای خون بویژه بانوان شده و این مساله نیازمند اطلاع رسانی بیشتر است.

معصومه سوری افزود: برخی از بانوان بدون انجام بررسی های پزشکی و آزمایشگاهی و صرفا به دلیل احساس ضعف و نظرات و تجربیات ناصحیح دیگران تصور کم خونی دارند و از اهدای خون صرف نظر می کنند در حالی که کم خونی در افراد باید با روش آزمایشگاهی تایید شود.

وی ترس از سوزن و خون، ضعیف شدن و ترس از ابتلا به بیماری های خونی را از دیگر عوامل کاهش میزان اهدا کنندگان خون در میان بانوان دانست و اظهار کرد: مراحل خونگیری کاملا استرلیزه انجام می شود و اهدای خون به هیچ عنوان با خطر ابتلا به بیماری عفونی همراه نیست.

معاون فنی سازمان انتقال خون کردستان افزود: افزایس اهدای خون بانوان گامی مهم در توسعه اجتماعی است لذا بانوان با مشارکت بیشتر در امر اهدای خون نقش محوری در ارتقای سلامت جامعه ایفا می کنند.

سوری بر تلاش برای تغییر نگرش و باورهای نادرست در این راستا تاکید کرد و گفت: اطلاع از اهمیت اهدای خون و نیاز جامعه به خون سالم منجر به افزایش تعداد اهداکنندگان خواهد شد.

همایش آموزشی ‘بخشندگان خون، ضامنان سلامت’ در محورهای اهدای خون بانوان، بانک خون بند ناف و بیماری های قابل انتقال از راه خون روز چهارشنبه در سنندج برگزار شد.

 

گردآوری : فراناز

مطالب داغ هفته اخیر
تبلیغات متنی