بالأخره دلار ارزان می شود یا نه؟

بالأخره دلار ارزان می شود یا نه؟

البته قرار است با اجرای این طرح قیمت دلار تا حدی کاهش پیدا کند تا تولیدکنندگان کشور دچار زیان نشوند و همچنین قیمت این ارز خارجی موجب رشد قیمت کالاهای وارداتی نشود.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در مراسم روز ملی صادرات خبر از برنامه های جدید دولت تدبیر و امید برای تعادل بخشیدن به نرخ ارز کشور داد. جهانگیری با اشاره به این موضوع که قرار است ارز حاصل از صادرات کشور به قیمت بازار آزاد به بانک ها فروخته شود، نشان داد که دولت برای تنظیم قیمت دلار به میانه روی بسنده کرده است.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنانش گفت:« براساس تصمیم دولت این موضوع در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته است، ضمن اینکه قرار است تسهیلات بانکی به خریداران کالاهای بادوام به روش اعتبار خریدار صورت گیرد.» این در حالی است که اگر این کار به مرحله عملیاتی شدن برسد، قیمت دلار در بازار آزاد روند کاهشی پیدا می کند ولی با توجه به اینکه اختیار این تصمیم به بانک مرکزی واگذار شده، بعید به نظر می رسد که روند کاهشی با سرعت پیش رود.
در همین حال مهدی پورقاضی، عضو و نایب رئیس کمیسیون صنعت و معدن بر این باور است که تصمیم دولت یازدهم در خصوص فروش ارز حاصل از صادرات به قیمت بازار آزاد به بانک ها کاری بسیار عاقلانه و تصمیمی درست و کارآمد از سوی دولت است.
پورقاضی گفت:« اگر دولت این تصمیم را اجرایی کند صادرات به راحتی کارش را انجام می دهد و نگران نرخ فروش ارز نخواهند بود.»
عضو و نایب رئیس کمیسیون صنعت و معدن در ادامه افزود:« تا پیش از این ارز حاصل از صادرات را زمانی که با نرخ ارز آزاد به بانک ها می دادند به هیچ عنوان قبول نمی کردند و به قیمت مبادله ای ارز را خریداری می کردند اما این تصمیم می تواند تا حدود بسیار زیادی بانک ها را بخه این امر مجاب کند.»
وی با اشاره به تصمیمات تازه و البته درستی که دولت یازدهم در چند وقت اخیر گرفته است، گفت:« دولت نباید در درست بودن این تصمیم شکی داشته باشد زیرا این کار باعث آزاد شدن امور صادراتی کشور می شود و نتیجه این امر اقتصاد کشور را با تحولی دوباره رو به رو خواهد کرد.»
همچنین رضا حمزه لو، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در خصوص ایده جدید دولت درخصوص ارز گفت:« اگر کل ارز صادارت به قیمت واقعی ارز به فروش برسد باعث افزایش عرضه می شود و ارز بیشتری نیز به کشور باز می گردد.»
حمزه لو با اشاره به مثبت تلقی کردن گفته های اسحاق جهانگیری افزود:« یکی از ایده های بسیار خوبی که تا به حال از سوی دولت یازدهم مطرح شده است همین فروش ارز حاصل از صادرات به بانک ها آن هم به قیمت بازار است. این موضوع کاملا بدیهی است که هر چقدر ارز کمتری وارد بازار شود قیمت ها متعادل تر خواهند شد.»
به گزارش خبر آنلاین، وی در ادامه خاطر نشان کرد:« این ایده باعث می شود که قیمت ها به سمت واقعی شدن پیش روند مشکلی که در چنذ سال گذشته گریبان گیر اقتصاد کشورمان بود. از سوی دیگر مسئله قاچاق هم با این کار تا حدودی برطرف خواهد شد.»

 

گردآوری : فراناز

مطالب داغ هفته اخیر
تبلیغات متنی
یک خوشه از این انگور 27 میلیون تومان است!!!
یک خوشه از این انگور 27 میلیون تومان است!!!
مشاهده بیشتر