کاربران اینترنت مراقب باشند،فعالیتشان زیر نظر است

کاربران اینترنت مراقب باشند،فعالیتشان زیر نظر است
گروهی از پژوهشگرانی دانشگاه پرینستون آمریکا و لوون بلژیک به کاربران اینترنت هشدار دادند که یک سیستم ردگیری جدید،فعالیت هایشان در اینترنت را زیر نظر دارد و ابزارهایی که برای جلوگیری از ردگیری طراحی شده اند را ناکارآمد می کند.

به گزارش ایرنا از بی بی سی ، این هشدار از سوی گروهی از پژوهشگران صادر شده که متوجه استفاده از این سامانه ردگیری روی هزاران وب سایت شده اند.

این سامانه با سوء استفاده از کدهایی که زیربنای وب را تشکیل می دهد می تواند برای ردگیری هر کاربر یک شناسه منحصر به فرد تولید کند.

مشخص شده که پورتال های دولتی، فروشگاه های آنلاین از این سامانه ردگیری استفاده می کنند.

در مقاله منتشر شده از سوی این پژوهشگران آمده است: مکانیسم های ردگیری که ما مطالعه کرده ایم از این جهت پیشرفته به شمار می آیند که تشخیص و کنترل آن ها سخت است و در برابر حذف یا مسدود شدن مقاوم هستند.

این گروه از پژوهشگران، روش های ردگیری استفاده شده در 100 هزار وب سایت پرطرفدار را تحلیل کرده اند. آن ها متوجه شده اند که بسیاری از وب سایت ها استفاده از سامانه های شناخته شده مثل فایل های کوچکی که ˈکوکیˈ نام دارد را کنار گذاشته و به روش های زیرکانه تری روی آورده اند.

بیش از 5 درصد از وب سایت های مورد مطالعه این گروه به روشی به نام ˈانگشت نگاری از بومˈ (canvas fingerprinting) روی آورده اند.

ˈبومˈ در اصطلاح برنامه نویسی به بخشی از مرورگر گفته می شود که تصویر وب سایت را نمایش می دهد.

این روش مرورگر را مجبور به تولید یک تصویر مخفی از بوم خود می کند. تفاوت های ظریف در تنظیمات هر کامپیوتر باعث می شود که تصویر تولید شده برای هر کاربر با دیگران متفاوت باشد و این امکان شناسایی هر کامپیوتر را فراهم می کند.

از جمله وب سایت های پرطرفداری که از این روش استفاده می کنند می توان وب سایت کاخ سفید و روزنامه سان فرانسیسکو را نام برد.

بسیاری از مرورگرهای امروزی ابزارهایی دارند که به کاربران اجازه می دهد که جلوی ردگیری خود توسط وب سایت هایی که از آن ها بازدید می کنند را بگیرد. بسیاری از شرکت های تبلیغاتی به دنبال راهی برای دسترسی به تاریخچه اینترنت گردی کاربران اند تا بتوانند از این طریق تبلیغات خود را به شکلی هدفمندتر ارائه کنند.

این گروه همچنین روش هایی برای جلوگیری از انگشت نگاری از بوم را بررسی کرده ولی گفته اند که هیچ کدام از مرورگرهای آزمایش شده نتوانسته جلوی استفاده از این سامانه را بگیرد.

در این میان تنها مرورگر ˈتورˈ موفق به شناسایی این روش انگشت نگاری شده و از کاربران می پرسد که آیا مایل به ادامه استفاده از وب سایت هستند یا خیر.

مطالب داغ هفته اخیر