برای داشتن مغز سالم،هفته ای 1بار ماهی کبابی بخورید

برای داشتن مغز سالم،هفته ای 1بار ماهی کبابی بخورید

در حال حاضر، بسیاری از ما آگاه هستیم که اسید چرب امگا 3 در ماهی وجود دارد اما یک مطالعه جدید که در مجله آمریکایی طب پیشگیری منتشر شده نشان می دهد که ماهی خواص درمانی متعددی دارد. خوردن انواع پخته یا کبابی از ماهی در هفته برای مغز خوب است مهم نیست که چقدر اسید چرب امگا 3 دارد.
این تحقیق توسط محققان در دانشگاه پیتزبورگ دانشکده پزشکی پنسیلوانیا نشان می دهد شواهدی وجود دارد که عواملی در شیوه زندگی می تواند روی سلامت مغز در مراحل بعدی زندگی تاثیر بگذارد شاید حتی سبب کاهش خطر ابتلا به زوال عقل شود.
مطالعات قبلی نشان داده اند که اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی، دانه ها، مغزها و روغن های خاص اثر آنتی اکسیدان دارد که با بهبود سلامت مغز مرتبط است.
اما برای بررسی بیشتر ارتباط بین رژیم غذایی و سلامت مغز، پژوهشگران اطلاعات حاصل از 260 شرکت کننده با وضعیتی شناختی طبیعی از مطالعه سلامت قلب و عروق (CHS) استفاده شد. این شرکت کنندگان دارای اطلاعات مصرف رژیم غذایی بودند و تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) اسکن مغز تحت وضوح بالا انجام شد.
در مجموع، مطالعه سلامت قلب و عروق CHS 10 ساله، یک مطالعه چند مرکزی است که در سال 1989 شروع به بررسی عوامل خطر بیماری های قلبی برای افراد بالای 65 سال کرده بود.
خوردن ماهی هفتگی سبب افزایش ماده خاکستری بیشتر در مناطق حافظه و نواحی شناخت مغز می شود این گروه دریافتند که شرکت کنندگانی که ماهی پخته یا کبابی در هر هفته خوردند ماده خاکستری در مناطق از مغز که مسئول حافظه و شناخت است حداقل یازده حجم بزرگتر بود.
این تحقیق نشان می دهد که عوامل سبک زندگی، خوردن ماهی، عوامل بیولوژیکی تغییرات ساختاری مغز مشارکت دارند.  

مطالب داغ هفته اخیر
تبلیغات متنی
دختر 12و پسر 13ساله ایرانی صاحب فرزند شدند(عکس)
دختر 12و پسر 13ساله ایرانی صاحب فرزند شدند(عکس)
مشاهده بیشتر