یک روز جدید در تقویم کشور توسط روحانی ثبت شد

یک روز جدید در تقویم کشور توسط روحانی ثبت شد

27 آذر ماه روز مبارزه با خشونت و افراطی گری

شورای عالی انقلاب فرهنگی روز 27 آذر مصادف با هجدهم دسامبر را به مناسبت تصویب پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران مبنی بر «جهان عاری از خشونت و افراطی گری» در مجمع عمومی ملل متحد، به نام ‘روز مبارزه با خشونت و افراطی گری’، تعیین و تصویب کرد.

این نامگذاری سه شنبه شب در نشستی به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری و با اتفاق آرای اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید.

دکتر روحانی که ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی را بر عهده دارد، در این نشست با اشاره به سالروز ترور شهید دکتر محمد مفتح در 27 آذر که به نام روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری شده است، به مصادف شدن زمان تصویب پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران مبنی بر «جهان عاری از خشونت و افراطی گری» در مجمع عمومی ملل متحد در سال گذشته با این روز اشاره کرد و گفت: تصویب این پیشنهاد در مجمع عمومی سازمان ملل آن هم با اجماع دستاورد گرانقدری است.

وی تصریح کرد: امروز دیگر هیچ کس تردید ندارد و نمی تواند منکر شود که جمهوری اسلامی ایران پیشتاز مبارزه با تروریست ها در منطقه است و همه جا با خشونت و افراط و ترور مقابله می کند تا ندای رحمانی اسلام به گوش جهانیان برسد.

 

بزرگترین اجتماع اسلامی تاریخ اسلام در کربلا

دکتر روحانی در ابتدای این جلسه با اشاره به فرارسیدن اربعین حسینی و شور و شوق چشمگیر و بیش از پیش هر ساله مسلمانان برای انجام زیارت اربعین تصریح کرد: اجتماع اربعین بی نظیرترین و بزرگ ترین اجتماع مسلمانان است.

رییس جمهوری با بیان اینکه پیش بینی می شود امسال بزرگ ترین اجتماع اسلامی در تاریخ اسلام در شهر مقدس کربلا به مناسبت اربعین برگزار شود، خاطرنشان ساخت: این اجتماع پیام های متفاوتی برای دوست و دشمن دارد و در عین حال که اقتدار مسلمانان را به رخ دشمن کشیده و در دل آنها رعب و وحشت می افکند، برای مسلمانان پیام آور وحدت، اتحاد و عشق به خاندان عصمت و طهارت(ع) است.

دکتر روحانی گفت: با توجه به افزایش همه ساله شمار زائران اربعین باید به فکر تامین امکانات و مقدمات لازم برای تسهیل سفر امن و همراه با آسایش آنان باشیم.

 

نظام آموزش و پرورش باید متحول شود

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سالروز تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی در 19 آذر اظهار داشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی نهاد بسیار مهمی است که امیدهای فراوانی به آن بسته شده چرا که این نهاد جایی است که صاحب نظران فرهنگ برای تدبیر امور فرهنگی کشور در آن مجتمع شده اند و باید با سیاست گذاری و تلاش برای گسترش فرهنگ انقلابی و اسلامی پاسخ مناسبی به این امید بدهیم.

دکتر روحانی با اشاره به بررسی و تصویب سه سند مهم نقشه مهندسی فرهنگی، سند تحول بنیادین در نظام آموزش و پرورش و نقشه جامع علمی کشور در این شورا اضافه کرد: اگر بتوانیم اهداف این سه سند مهم را محقق کنیم، دستاورد بسیار بزرگ، سازنده و موثری است، به خصوص تحول در نظام آموزش و پرورش که شخصیت فرزندان ما را در مدت 12 سال شکل و قوام می دهد.

رییس جمهوری همچنین به دکتر محمد فرهادی وزیر جدید علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان عضو حقوقی جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی که سابقه عضویت در این شورا را نیز دارد، خوشامد گفت.

دکتر روحانی در پایان جلسه امروز شورا و پس از ارائه گزارش ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ضمن تشکر از زحمت دست اندرکاران این ستاد بر ضرورت توجه هم زمان به ساز و کارهای اجرایی و همچنین مهارت افزایی و کارآفرینی در سیاستگذاری های نظام آموزشی تاکید کرد.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین از عملیاتی و اجرایی نشدن سیاست های مصوب شورا اظهار نگرانی کرده و خواستار حفظ سطح کار ستادهای تخصصی، از جمله ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در سطح سیاست گذاری همراه با آینده نگری شد.

دکتر روحانی با تاکید بر لزوم پیوند دانشگاه ها با بخش تولید و جذب دانشجویان نخبه به بخش های مرتبط به ویژه در عرصه صنعت و تولید، خواهان هماهنگی ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور با وزارتخانه های علوم و بهداشت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سایر دستگاه های اجرایی مرتبط با عنایت به ظرفیت های بودجه ای و امکانات در اختیار دولت شد.

رییس جمهوری و تعدادی دیگر از اعضای شورا در این نشست با تاکید بر اهمیت موضوع آمایش سرزمینی در حوزه آموزش عالی تاکید کردند که آموزش عالی باید بر اساس مزیت های جغرافیایی و استعدادها، امکانات و ظرفیت های هر منطقه در کشور توزیع و گسترده شود.

 

گردآوری : فراناز

مطالب داغ هفته اخیر