آشنایی با بازی قام قام باشک “قایم باشک”

مجموعه : سینما و فرهنگ
آشنایی با بازی قام قام باشک “قایم باشک”

آشنایی با بازی قام قام باشک “قایم باشک”

فراناز: در زمان های قدیم سرگرمی بچه های کوچک بازی های محلی و جالبی همچون بازی قام قام باشک که همان “قایم باشک” امروزی است بود. برای این بازی بچه ها به به دو گروه تقسیم می شدند و قرعه کشی می کردنند ببیند کی قایم بشه و کی باید پیدا کنه و بقول خودمان ژالاق می زدنند.

 

یک نفر هم از هر گروه بعنوان راهنما منصوب می شد. وقتی مشخص می شد که کدام گروه بای قایم بشوند آن گروه وارد شور می شد و هر کس جایی را که می خواست قایم بشود را به راهنما می گفت. این بازی معمولا بعد از تاریکی هوا و در شب انجام می شد.

 

محل اختفا هم دور تا دور ده بود یعنی گاه برای پیدا کردن و یا قایم شدن 3 الی 4 کیلومتری باید می دویدیم. اما وقت حرکت راهنما همراه گروهی که پیدا کننده بود حرکت می کرد .

 

راهنما وظیفه داشت که هم به این گروه بفهماند که درست می روند یا نه هم به آن گروه بفهماند که این ها نزدیک هستند یا دور برای این منظور راهنما همراه گروهی که باید پیدا کند راه می افتاد وقتی گروه از مسیر اشتباه می رفت و نمی توانست آنها را پیدا کند فریاد میزد قام باش قام باش منظور این بود که خیالتان راحت که فعلا نمی توانند پیداتون کنند ولی وقتی گروه جوینده نزدیک گروه مخفی میشد راهنما فریاد میزد شیر گیر شیرگیر منظور این بود که مواظب باشید گیر نیفتید.

مطالب داغ هفته اخیر
تبلیغات متنی
پیدا شدن نوزادی زنده از سطل زباله + عکس
پیدا شدن نوزادی زنده از سطل زباله + عکس
مشاهده بیشتر