چگونه یک مکمل مناسب انتخاب کنیم؟

چگونه یک مکمل مناسب انتخاب کنیم؟

در میان انواع مکمل، مکمل هائی هستند که “اساسی” محسوب میشوند و مصرف آنها برای هر بدنسازی که حداکثر پیشرفت مطلوب اوست ضروری است.بغیر از مکمل هائی که ما آنها را در اینجا “ضروری” مینامیم، مصرف سایر مکملها با نظر مربی و با در نظر گرفتن شرایط بدنی واهداف هر شخص بطور جداگانه تجویز میشود. اکنون به ذکر مکملهای ضروری میپردازیم :

 

۱ – پروتئین وی
تأمین مقدار پروتئین لازم برای افراد غیر ورزشکار کار دشواری نیست و حتی اگر حداقل مقدار پروتئین لازم برای افراد عادی هم از طریق غذا تأمین نشود در کوتاه مدت آسیب جدی به آنها نمیرسد ولی در مورد افراد ورزشکار و بویژه بدنسازان که روزی ۳ الی ۵ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن نیاز دارند، رساندن این مقدار پروتئین بوسیله غذا تقریبا غیر ممکن است و حتی اگر کسی بتواند این مقدار پروتئین را در غذای روزانه خود بگنجاند مسلما به خود آسیب میرساند، چون همراه با مواد غذایی پروتئینی، مواد ناخواسته و مضر دیگری نظیر چربیهای اشباع شده حیوانی وارد بدن شده که باعث فشار زیاد به دستگاه گوارش و انباشت این مواد مضر در بدن میشود که آسیبهای جدی را به همراه دارد. ضمن اینکه امکان رعایت نسبت آمینواسیدها در غذای عادی وجود ندارد که باعث عدم جذب بسیاری از این اسیدهای آمینه میشود که از نظر اقتصادی هم مقرون به صرفه نخواهد بود. بنابراین وجود مکمل غذائی وی پروتئین در برنامه روزانه بدنسازان اکیدا توصیه میشود.

 

۲ – گلوتامین
گلوتامین نوعی اسید آمینه است که بیشترین درصد را در تشکیل ساختار عضلات اسکلتی دارا میباشد. زمانیکه بدن تحت فشار تمرین با وزنه است گلوتامین موجود درفیبرهای عضلانی آزاد شده و همین امر موجب از دست رفتن آب عضله یا (دی هیدراسیون) میشود که دراین صورت پروتئینهای موجود در ماهیچه کاتالیزه یا تجزیه میشوند. با مصرف گلوتامین جذب آب و سنتز پروتئین توسط عضلات افزایش یافته که نهایتا منجر به افزایش حجم سلولهای عضلانی میگردد. گلوتامین همچنین موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده که با قرار گرفتن بدن در شرایط سخت تمرین با وزنه بسیار حیاتی میباشد. بعلاوه این اسید آمینه غده هیپوفیز را در مغز تحریک به ترشح بیشتر هورمون رشد میکند.ذیگر اینکه مقدار ناقل عصبی “گاما آمینو بوتریک اسید” بوسیله گلوتامین افزایش میابد و این امر موجب بازتوانی سریع بدن پس از تمرین با وزنه میشود.

 

۳ – کراتین
کراتین از متداول ترین و محبوب ترین مکملهای ورزشی-غذایی میباشد. انرژی مصرفی عضلات در تمرین با وزنه و بسیاری از ورزشهای دیگر بوسیله سیستم فسفو کراتین تأمین میشود. تحقیق بر روی ورزشکاران قدرتی نظیر پرورش اندام نشان داده است که مصرف روزانه ۱۰ گرم کراتین مونوهیدرات باعث افزایش قابل توجه حجم عضلات میشود. هنگامیکه این مکمل همراه با روزانه ۱۰ گرم گلوتامین و ۴۰ تا ۶۰ گرم وی پروتئین مصرف شود اثر آنابولیک آن برروی رشد ماهیچه مضاعف میشود.

 

۴ – مولتی ویتامین
علاوه بر مکملهایی که ذکر شد مصرف یک مولتی ویتامین خوب نیز توصیه میشود. خوشبختانه امروزه در داروخانه های سراسر ایران مولتی ویتامین های مرغوب و اصل در دسترس همگان قرار دارد ولی نکته ای که باید در مصرف اینگونه مکملها در نظر گرفته شود اینکه بدن شما نسبت به هیچ یک از ترکیبات آن حساسیت نداشته باشد چون مولتی ویتامینها علاوه بر انواع ویتامین حاوی عناصر و املاحی هستند که بعضی از افراد ممکن است به آنها واکنش حساسیتی نشان دهند. بنابراین بهتراست در موقع خرید مولتی ویتامینها دقت کنید به هیچ یک از ترکیبات آنها حساسیت نداشته باشید یا حداقل در هنگام مصرف، بدن خودرا بدقت رصد کرده تا هرگونه تغییر غیر طبیعی مثل ناراحتی دستگاه گوارش و دردهای احتمالی در نقاط مختلف بدنفورا تشخیص داده شوند. بعلاوه اگر شما سابقه بیماری خاصی دارید باید قبل از مصرف مولتی ویتامین با پزشک خود مشورت کنید. بعنوان مثال اگر کسی سابقه بیماری بزرگی پروستات داشته باشد در مصرف مولتی ویتامینهای حاوی عنصر”روی” باید دقت کند مقدار روی موجود در آن بیشتر از ۱۵ میلی گرم مصرف روزانه نباشد. برنامه صحیح مصرف مکمل یکی از عوامل مهم پیشرفت بدنسازان است که در کنار تغذیه مناسب و ورزش منظم موجب حصول نتایج مطلوب میگردد. مصرف همزمان بعضی از مکملها باعث میشود اثر مثبت آنها بر رشد عضلات بیشتر شود و همچنین مصرف همزمان بعضی از آنها ممکن است تنها موجب اتلاف پول شود. همانطور که گفته شد مکملهایی که در بالا ذکر شد نمونه هایی هستند که تقریبا برای همه بدنسازان لازمند (مگر آن دسته از افرادیکه مشکلات پزشکی خاصی داشته باشند که دراین صورت باید با پزشک خود مشورت کنند) و باعث پیشرفت هرچه سریعتر آنها میشوند. اگر قصد مصرف مکمل دارید بهتر است با یک مربی مجرب مشورت کنید.

 

گردآوری : فراناز

جدیدترین مطالب

مطالب بیشتر
مطالب پربازدید هفته
دوستان ما