ماست در رژیم غذایی ضروری است یا نه؟

ماست در رژیم غذایی ضروری است یا نه؟

به گزارش فراناز، تاکنون تحقیقات فراوانی درباره مزایا و خواص گوناگون ماست انجام شده و محققان به نتیجه های جالبی هم رسیده اند. اگر تمایل دارید اطلاعات خود را در مورد این محصول لبنی پرخاصیت افزایش دهید، نگاهی به این ۶ پرسش و پاسخ بیندازید.

1. آیا مصرف ماست باعث کاهش کلسترول می شود؟
مصرف روزانه و منظم ماست کم چرب یا بدون چربی، می تواند از افزایش کلسترول خون پیشگیری کند. هنوز ثابت نشده خوردن ماست می تواند باعث پایین آمدن کلسترول خون هم بشود اما محققان می گویند همین که یک محصول لبنی که بر پایه پروتئین و چربی حیوانی تولید می شود، باعث افزایش کلسترول خون نشود، باعث می شود بتوان مصرف آن را به عنوان محصولی مفید و قابل اطمینان به تمام مردم جامعه پیشنهاد کرد.

 

 

2. آیا مصرف ماست باعث کاهش فشارخون می شود؟
نتیجه تحقیقات جدیدی که روی ۵ هزار اسپانیایی در طول ۲ سال انجام شد، نشان داد احتمال ابتلا به فشارخون بالا در افرادی که روزانه ۲ تا ۳ وعده شیر یا ماست کم چرب مصرف می کنند، نسبت به گروهی که شیر و ماست در برنامه غذایی شان جایی ندارد، ۵۰ درصد کمتر است.

 

 

3. آیا مصرف ماست های پروبیوتیک می تواند مشکل عدم تحمل به لاکتوز را از بین ببرد؟
ماست های پروبیوتیک مانند دیگر محصولات پروبیوتیک، دارای میکروارگانیسم های پروبیوتیک هستند ولی ماست های ساده این باکتری ها را ندارند. یکی از مهم ترین فواید مصرف این محصولات، کاهش عوارض عدم تحمل به لاکتوز است بنابراین افرادی که به لاکتوز موجود در شیر، ماست و سایر محصولات لبنی حساسیت دارند و مثلا با خوردن شیر نفخ می کنند، می توانند با خیال راحت و بدون نگرانی محصولات پروبیوتیک را مصرف کنند. متخصصان تغذیه آمریکایی می گویند اگر افراد دچار عدم تحمل لاکتوز، ۲ تا ۳ وعده ماست پروبیوتیک در روز مصرف کنند، نه تنها مشکل نفخ پیدا نمی کنند بلکه از خواص محصولات لبنی مانند کلسیم، پروتئین مرغوب و ویتامین های۲ B و ۱۲ B هم بهره مند خواهند شد.

 

4. مصرف ماست برای سرماخورده ها خوب است؟
معمولا برای بیشتر افرادی که سرما می خورند، آنتی بیوتیک تجویز می شود اما آنتی بیوتیک ها می توانند باکتری های خوب دستگاه گوارش را هم از بین ببرند. به همین دلیل اگر سرما خورده اید و آنتی بیوتیک مصرف می کنید، برای حفظ تعادل باکتری های خوب بدنتان، مصرف روزانه ماست کم چرب را فراموش نکنید. ماست، حاوی باکتری های خوب و مفید برای بدن است و این باکتری ها باعث بهبود عملکرد سیستم گوارش بدن می شوند و از عفونت ادراری پیشگیری می کنند و جلوی ترش کردن مداوم را می گیرند.

 

5. آیا هضم ماست از شیر راحت تر است؟
تحقیقات بسیاری ثابت کرده اند هضم لاکتوز موجود در ماست به علت تخمیری که در فرآیند تولید روی آن انجام می شود، بسیار ساده تر از هضم لاکتوز موجود در شیر است بنابراین ممکن است فردی دچار عدم تحمل لاکتوز شیر باشد اما با مصرف ماست، مشکلی پیدا نکند. پس اگر دچار عدم تحمل لاکتوز شیر هستید، ابتدا ماست های معمولی را امتحان کنید و در صورتی که با مصرف آنها هم دچار مشکل شدید، سراغ ماست های پروبیوتیک بروید. ماست می تواند باکتری های مضر را از روده ها خارج و در نتیجه هضم و جذب غذا را آسان تر کند.

 

 

6. آیا مصرف ماست می تواند باعث درمان اسهال شود؟
مصرف ماست برای رفع اسهال از گذشته های دور میان مردم خاورمیانه، آسیا و اروپای شرقی رواج بسیاری داشته است. محققان می گویند مصرف خوراکی های تخمیری مانند ماست می تواند به درمان سریع تر اسهال، به خصوص در کودکان، کمک کند. آنها معتقدند باکتری های فعال موجود در ماست های پروبیوتیک، نقش مهمی در درمان سریع تر اسهال دارد.

 

گردآوری : فراناز

مطالب داغ هفته اخیر
تبلیغات متنی
جدیدترین عکس نوشته های خاص برای پروفایل
جدیدترین عکس نوشته های خاص برای پروفایل
مشاهده بیشتر