مدیتیشن و فواید جادویی آن برای جسم و روان

مجموعه : روانشناسی
مدیتیشن و فواید جادویی آن برای جسم و روان

در این مطلب از سایت فراناز قصد داریم شما را با مدیتیشن و فواید جادویی آن برای جسم و روان آشنا کنیم. با فراناز همراه باشید.

 

استرس بیش ازحد، کارزیاد، اضافه وزن؟ همه اینها را فراموش کرده و مراقبه را امتحان کنید . یک سری تحقیقات پیشرفته نشان می دهد که یک استراحت کوتاه در هر روز فقط برای نشستن بی سر و صدا و تنفس ، یکی از بهترین و ساده ترین راه ها برای بهبودی خلق و خو ، سلامت و حتی ظاهر شماست .

 

دراینجا 5 دلیل بزرگ برای این کار وجود دارد :

 

1. مدیتیشن می تواند شما را هوشمندتر می کند

همانند اثر ورزش روزانه برای بدن ، مدیتیشن نیز اثر مشابهی روی مغز دارد. پس از چند هفته تمرین منظم، شما متوجه می شوید که تمرکز ، شفافیت و هوشیاری خود را بهبود بخشیده اید. اسکن های مغزی مراقبه کنندگان نشان می دهد که آنها امواج مغزی گاما بیشتری تولید می کنند، یک مقدار فوق العاده بالا از جریان الکتریکی که در تمرکز، حافظه و ایجاد ارتباط بین بخش های مختلف مغز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

2. مدیتیشن می تواند استرس را کاهش دهد

از طریق تمرین روزانه مدیتیشن ، شما به آرامی یاد می گیرید که واکنش اتوماتیک “مقابله یا گریز” را با آنچه که استاد دانشگاه هاروارد ،دکترهربرت بنسون با نام “واکنش آرامش” ابداع کرده ،جایگزین کنید . به جای افزایش آدرنالین و ضربان قلب شدید ،سیستم عصبی سمپاتیک شما آرام باقی می ماند .آزمایشات خون نشان داده اند که مراقبه طولانی مدت، حقیقتا ترشح هورمون کورتیزول که منجر به استرس می شود را تا پایان روز، پایین نگه می دارد .وقتی که شما ، مثلا، با مخالفت بهترین دوست خود مواجه می شوید، مدیتیشن به شما کمک خواهد کرد که آرامش خود را حفظ کنید و انتخاب کنید که چگونه می خواهید واکنش نشان دهید .

 

3. مراقبه یک ضد افسردگی طبیعی است

تحقیقات در این زمینه اثبات می کند که مدیتیشن به راستی راه شما را برای رها شدن ازافسردگی آسان می کند. دو تحقیق جدید نشان داده اند که علایم افسردگی در افرادی که به مدت 20 دقیقه و دو بار در روز مدیتیشن می کنند ،  50 درصد کاهش یافته است . مراقبه توان روحی شما را به دو شکل بالا می برد، کارشناسان معتقدند که :مراقبه باعث تغییر در مغز به گونه ایست که منجر به آزاد شدن مواد شیمیایی تولید کننده احساسات خوب می شود ،و همینطور کمک می کند تااز الگوهای تفکر منفی که عامل اصلی خلق و خوی بد است ،خارج شویم.

 

4. مدیتیشن می تواند به بهبود پوست شما کمک کند

اگر شما فردی هستید که با استرس می شکند ، می توانید برای مقابله با جوش های ناشی از آن در حالت نیلوفر بنشینید.در یک بررسی جالب ،در درمان با نور ماوراء بنفش روی افرادی که از پسوریازیس( بیماری که باعث می شود پوست دچار خارش شده و پوسته پوسته شود ) رنج می بردندودر عین حال با گوش دادن به نوار مدیتیشن،نتایج زیر حاصل شد: آنها چهار برابر سریع تر از کسانی که مراقبه نمی کردند ،درمان شدند . چرا؟ کارشناسان معتقدند که مراقبه باعث توانایی بدن برای بازسازی خودش و همچنین کاهش استرس می شود. (استرس می تواند منجر به ظهور ناگهانی پسوریازیس یا آکنه شود)

 

5. مراقبه ممکن است به شما در کاهش وزن کمک کند

خیر ، امکان ندارد که هرشب یک گالن شکلات بستنی بخورید و سایزتان تغییر نکند. اما مدیتیشن با ایجاد خود آگاهی می تواند خوردن بدون فکر را که منجر به اضافه وزن می شود ، کاهش دهد . در یک مطالعه ، خوش خوراک هایی که به تمرین مراقبه می پرداختند، توانستند میل به خوردن را تابیشتر از نصف کاهش دهند! با طرز فکر”این نیز خواهد گذشت” ، آنها قادر به تشخیص میل خود به افراط در خوردن بدون بها دادن به آن شدند.

 

چگونه مدیتیشن کنیم ؟

با چشمان بسته ،روی صندلی ، بالش و یا زمین بنشینید ،طوری که راحت باشید. از تنفس خود که در بدن شما حرکت می کند و از آن خارج می شود آگاه باشید .شما به احتمال زیاد با صدای بوق ماشین ،خارش مچ پای راست ویا فکر غذای شام ،تمرکزتان را از دست می دهید ولی سعی کنید هرفکری که بالامی آید را ببینید و بدون قضاوت ،تمرکزتان را برروی تنفس دنبال کنید . شما می توانید با هرنفس بگویید “اوووم ” یا فقط سکوت کنید . با 5 دقیقه شروع کنید وآن را به 15 یا 20 دقیقه افزایش دهید . روزی یک یا دوبار این تمرین را انجام دهید و نتایج آن را ببینید .

 

تهیه و تنظیم : فراناز

 

مطالب مرتبط :

 

روش های مدیتیشن برای لاغری و کاهش وزن

 

تکنیک مدیتیشن چوپرا، برای کاهش وزن سریع

مطالب داغ هفته اخیر
تبلیغات متنی
شورت و سوتین و لباس زیر زنانه و دخترانه جذاب و زیبا مخصوص شب زفاف
شورت و سوتین و لباس زیر زنانه و دخترانه جذاب و زیبا مخصوص شب زفاف
مشاهده بیشتر