درباره نحوه صحیح شامپو کردن موها بیشتر بدانید

درباره نحوه صحیح شامپو کردن موها بیشتر بدانید

در اینجا می‌خواهیم کمی برای‌تان از شست‌وشوی موها بگوییم و اینکه آیا واقعا شامپوهای گیاهی اثربخشی بیشتری دارند؟

 

موهای چرب را چنگ نزنید
پوست سر بیشتر مردم چرب است اما پوست برخی چربی کمتری دارد و برخی بیشتر که تا حد زیادی بستگي به رفتار فرد با موهایش دارد. اين نوع موها را فقط يك روز در ميان بدون چنگ زدن، ماساژ دادن و برس كشيدن بايد شست و ‌شو داد تا غدد چربی کف سر تحریک نشوند؛ به این طریق كه موها را در كف دست‌ها قرار داده و به‌طور دوراني پوست سر را بشویید بي‌آنكه ناخن‌ها يا نوك انگشتان با پوست سر تماس حاصل كند. دو دست شست‌وشو در هر بار استحمام كافي است؛ بعد از زدن شامپو، با آب ولرم یا حتی آب کمی سرد موهای‌تان را کاملا آبکشی کنید. یادتان باشد شامپویی با PH 7-6 و بیشتر یا شامپوی مخصوص موهای چرب را استفاده کنید. موهای چرب نیاز به مواد نرم‌کننده ندارند چون این مواد، چربی موها را بدتر می‌کنند.

 

موي خشك داريد از آب داغ استفاده نکنيد
افراد کمی هستند که پوست کف سرشان خشک است و از خشكي بيش از اندازه موها رنج مي‌برند؛ برای این نوع از موها نیز شامپو و نرم‌کننده مخصوص موهای خشک توصیه می‌شود. در اين افراد تعداد دفعات شست‌وشو بايد به حداقل کاهش یابد و اکیدا از شست‌وشو با آب داغ پرهیز شود، ضمنا از حجم مناسب شامپو هنگام شست‌وشو استفاده شود. استفاده از شامپوهای کرمی یا روغن‌ها و کرم‌های تقویت‌کننده مو برای موهای خشک توصیه می‌شود. یادتان باشد شما هم بايد بسیار آرام و بدون چنگ زدن و برس كشيدن موها پوست سر را بشویید.

 

موهای معمولی‌؛یک روز درمیان
برای شست‌وشوی موهاي معمولي، كه پوست سر نه چرب و نه خشك است، بين روش شست‌وشوي موهاي چرب و خشك عمل مي‌شود. برای نگهداری این نوع مو بهتر است از شامپوهای مناسب برای موهای معمولی استفاده شود و به صورت یک روز درمیان شست‌وشوی مو صورت پذیرد. موقع شست‌وشو بايد موها را در كف دست‌ها قرار داد و به‌طور دوراني پوست کف سر را شست. اين روش شست‌وشو يك قانون كلي است و كساني‌كه از اين روش پيروي كنند حداقل از نظر شست‌وشو ريزش غيرطبيعي نخواهند داشت.

 

موی آسیب‌  دیده به دنبال اسیدیته شامپو
اگر موهاي شما بر اثر مواد مختلف مثل مواد مش يا فر يا به هر دليل ديگري، آسيب ديده یعنی بر اثر دستكاري بيش از حد دچار تخريب شده و پيوندهاي گوگردي ساختمان آن تغيير كرده به‌طوري كه داراي خشكي، زبري و عدم‌ استحكام است، بهتر است به اسيديته شامپو دقت کنيد. اسيديته شامپوها بين قليايي متوسط تا اسيدي سبک تنظيم مي‌شوند. شامپوهاي خنثي يا شامپويي با اسيديته سبک یعنی شامپوهایی با 6PH تا 7 مو را کمتر متورم کرده و لايه خارجي کوتيکولي مو را کمتر به هم مي‌ريزد.

 

چقدر شامپو استفاده كنيم؟
اين بستگي به حجم موهاي هر فردي دارد. مثلا آقايان كه موي كوتاه‌تري دارند، حتي يك‌بار شامپو كردن هم براي‌شان كافي است اما خانم‌هايي كه موهاي‌شان بلند است معمولا با بار اول شامپو كردن، ‌تنها آلودگي‌هاي سطحي از موهاي‌شان پاك مي‌شود و شايد لازم باشد كه يك‌بار ديگر هم به موهاي خود شامپو بزنند تا بتوانند احساس تميز شدن موها را خوب درك كنند.

 

شامپو بچه برای حساس‌ها
شامپوهای بچه‌ها حالت قليايي ندارند و بيشتر اسيدي هستند، به همين دليل براي پوست لطيف بچه‌ها، آزاردهنده نيستند. حالا كساني هم كه پوست و موي حساسي دارند و پس از هر بار شست‌وشوي مو با شامپوهاي معمولي دچار خارش و خشكي پوست سر و موهاي‌شان مي‌شوند، مي‌توانند از شامپوي بچه استفاده كنند.

 

شامپو چند دقيقه روي موها  بماند؟
اصلا ضرورتي ندارد كه شامپو روي مو باقي بماند. همان زماني كه براي شست‌وشوي موهاي‌تان با ماساژ دادن شامپو روي آن صرف مي‌كنيد، كافي است و ديگر نمي‌خواهد شامپو را روي سرتان نگه داريد. اما كانديشنرها بايد مدت كمي روي مو بمانند و بعد آبكشي شوند. درمورد شامپوهاي درماني نيز لازم است شامپو به‌مدت 5-3 دقيقه براي اعمال اثر دارو روي سر باقي بماند و سپس آبكشي شود.

 

چقدر شامپوی چندکاره موثر است؟
اگر موهای‌تان به نرم‌کننده احتیاج دارد از یک حالت‌دهنده پس از شامپو استفاده کنید نه از یک شامپوی حاوی حالت‌دهنده. چراکه مشکل است یک شامپو 2 عمل کاملا متضاد را با هم انجام دهد؛ موها را تمیز کند و در عین حال لایه‌ای روی موها باقی بگذارد. به‌علاوه این پسمانده‌ها روی مو تجمع پیدا کرده و تشکیل چربی (Gareasis) می‌دهد. علاوه بر اینها گمان نکنید شامپویی که «غنی» و «غلیظ» تبلیغ شده، بهتر است. هدف تولیدکنندگان از افزودن مواد سفت‌کننده یا نرم‌کننده به فرآورده‌های خود و غلیظ و غنی کردن آنها، زیباتر کردن شکل ظاهری فرآورده و بازاریابی آنهاست.

 

استفاده از شامپوهاي گياهي بهتر از شامپوهاي شيميايي است؟
اين يك باور و ادعاي علمي نيست چون شامپوهاي گياهي هم داراي تركيبات شيميايي هستند. بد نيست بدانيد كه عصاره‌گيري از گياهان به‌منظور توليد شامپو هم با روش‌هاي شيميايي صورت مي‌گيرد، ضمن اينكه شيميايي بودن يك محصول، به‌خودي‌خود مذموم نيست و اين كار (تهيه محصولات شيميايي) هم يك نوع علم محسوب مي‌شود.

 

آیا شامپوي سير براي درمان ریزش مو مفید است؟
همه ما مي‌دانيم كه سير، براي درمان بسياري از بيماري‌ها مانند كاهش قند يا چربي خون مفيد است. اما متاسفانه ما عادت داريم كه يك ماده را همه‌كاره كنيم تا كارمان راحت شود! در مورد شامپوي سير هم همين حالت وجود دارد. مصرف اين شامپو ضرري ندارد اما فايده چشمگيري هم براي استفاده از آن گزارش نشده است. همان‌طور كه قبلا هم اشاره كرديم، براي اثبات اثربخشي يك كالا مانند شامپوي سير، بايد آزمون‌هاي علمي كافي صورت بگيرد تا بتوان آن را تاييد كرد.

 

شامپوهاي نارگيل، زيتون و بادام برای موهای خشک است؟
بله. به‌طور كلي اين نوع از شامپوها مي‌توانند براي افرادي كه موهاي خشكي دارند، مورد استفاده قرار بگيرند. براي پيشگيري از سرعت افزايش موخوره فقط لازم است موها از آن حالت خشكي شديد، خارج شوند و روش اين كار (استفاده از روغن يا شامپو) ديگر به سليقه و ميل افراد بستگي دارد.

 

کدام شامپوي گیاهی برای کدام مو؟
كساني كه موهاي‌شان رطوبت كافي ندارد، مي‌توانند برای حفظ رطوبت مو از شامپوي آلو‌ورا استفاده كنند يا آنهايي كه موهايي زبر و خشن دارند، مي‌توانند مصرف شامپوي آووكادو را برای نرم کردن موها تجربه كنند. شامپوي فلفل هم براي آن دسته از افرادي كه پوست سر و موهاي‌شان بيش از اندازه چرب است، مي‌تواند مفيد باشد چراکه تاحدی چربی پوست سر و مو را کاهش مي‌دهد.

 

حنا و شامپوي حنا براي تقويت موها مفيد است؟
حنا به شرطي براي مو خاصيت دارد كه تميز و عاري از هرگونه آلودگي محيطي و قارچي باشد. اگر مواظب باشيد كه حناي‌تان آلوده نباشد و پوست و موي شما را مبتلا به انواع ناراحتي‌هاي قارچي نكند، استفاده از آن اشكالي ندارد. شامپوي حنا هم كه چون در محيط استاندارد كارخانه تهيه مي‌شود، آلودگي خاصي ندارد و شما مي‌توانيد با خيال راحت آن را مصرف كنيد.

 

شامپوي بابونه برای جلوگيري از خارش موها مفید است؟
بله. به‌نظرم مطالعاتي هم براي اثبات اين مسئله صورت گرفته و اثر ضد‌خارش بابونه و شامپوي آن مورد تاييد قرار گرفته است.

 

شامپوي جنسينگ جلوي سفيد شدن موها را می‌گيرد؟
خير. ادعا در مورد اثربخشي شامپوي جنسينگ يا قرص و شامپوي سلنيوم كه مي‌گويند جلوي سفيد شدن موها را مي‌گيرند، هنوز به اثبات نرسيده بنابراين نمي‌توان آن را تاييد كرد.

 

گردآوری : فراناز

مطالب داغ هفته اخیر

تبلیغات متنی