مسمومیت حاملگی چیست و چگونه اتفاق می افتد؟

مسمومیت حاملگی چیست و چگونه اتفاق می افتد؟

در حالت طبیعی در فرد بارداری كه در سه ماهه‌ی دوم حاملگی قرار دارد، فشار‌خون كمی‌كمتر از حد طبیعی است و به تدریج در باقیمانده‌ی دوران بارداری، به حالت طبیعی باز می‌گردد. با این وجود، در 10% زنان باردار بعد از هفته‌ی بیستم بارداری، فشار خون شروع به افزایش می‌كند. این افزایش فشار خون در اثر بارداری ایجاد می‌شود كه به آن پراكلامپسی (‌مسمومیت بارداری) گفته می‌شود.

 در موارد نادری این اتفاق در نخستین روزهای پس از تولد نوزاد رخ می‌دهد. ممكن است علت این فشار بالا، بارداری باشد كه در این صورت گذرا خواهد بود و یا اینكه فرد قبلاً فشار بالا داشته و از آن مطلع نبوده‌است و در این صورت در دوران پس از بارداری نیز فشار خون فرد بالا خواهد بود. بالا بودن فشار خون به صورت مزمن، احتمال ابتلا به پراكلامپسی را افزایش می‌دهد. 25% زنانی كه مبتلا به فشار خون مزمن بوده‌اند، طی حاملگی دچار پراكلامپسی می‌شوند.در حالیكه تنها 5% زنان ممكن است به پراكلامپسی مبتلا شوند. به همین دلیل اگر برای اولین بار فشار خون در دوران بارداری بالا باشد پزشك نمی‌تواند پیش بینی كند كه آیا فشار خون در همین حدود باقی می‌ماند، افزایش پیدا می‌كند یا به سمت پراكلامپسی پیش می‌رود. اگر فرد مبتلا به پراكلامپسی شود، تست ادراری افزایش سطوح پروتئین را نشان می‌دهد و تورم در پاها و دستها رخ می‌دهد. این علامت نشان می‌دهد كه كلیه‌ها‌ی فرد تحت تاثیر فشار خون بالا قرار گرفته‌اند. پراكلامپسی بر روی ‌كبد، خون، كلیه‌ها، مغز و جفت تاثیر می‌گذارد. پراكلامپسی ممكن است خفیف یا شدید باشد. ممكن است سریعاً و یا به تدریج پیشرفت كند. در مواردی مادر و جنین هر دو در معرض خطر جدی هستند.

 

اكلامپسی چیست؟

 اكلامپسی آخرین و شدیدترین مرحله‌ی پراكلامپسی است و زمانی روی می‌دهد كه پراكلامپسی درمان نشده باقی بماند. در اكلامپسی علاوه بر علائم پراكلامپسی، تشنج نیز روی می‌دهد. ممكن است حتی منجر به كما و مرگ مادر و جنین شود.

 

علت ایجاد اكلامپسی و پراكلامپسی چیست؟

علت دقیق ایجاد اكلامپسی و پراكلامپسی هنوز مشخص نشده‌است. اگرچه برخی محققان تغذیه‌ی بد، چربی زیاد در بدن، و نارسایی در جریان خون رحم را ذكر می‌كنند.

 

چه كسی در خطر ابتلا به پراكلامپسی قرار دارد؟

پراكلامپسی در اولین بارداری، در زنان با سن بسیار كم و نیز در زنان بالای 40 سال بیشتر دیده می‌شود.  سایر عوامل مستعد كننده شامل این موارد هستند:

* سابقه‌ی فشار خون بالا پیش از بارداری

* سابقه‌ی پراكلامپسی در مادر یا خواهران

* چاقی پیش از بارداری

* بادرادری دو یا چند قلو

* سابقه‌ی دیابت، بیماری كلیوی، لوپوس و روماتیسم مفصلی

 

علائم پراكلامپسی كدامند؟

* بالا بودن فشار خون

* تورم پاها، رانها و دستها

* وجود پروتئین در ادرار

* افزایش سریع وزن در اثر افزایش مایع در بدن

* درد شكمی

* سردرد شدید و یا سر گیجه

* كاهش میزان ادرار یا قطع شدن ادرار

* وجود خون در ادرار

* تهوع و استفراغ مفرط

 

آیا وجود تورم اندامها نشان دهنده‌ی پراكلامپسی است؟

برخی موارد تورم اندامها طی حاملگی طبیعی است. اما اگر تورم با استراحت برطرف نشود و یا همراه با علائم گفته‌شده نیز باشد باید بلافاصله با پزشك خود مشورت كنید.

 

گردآوری : گروه اینترنتی فراناز

مطالب داغ هفته اخیر