دلیل علمی که چرا کوالا درخت را بغل می کند چیست؟

دلیل علمی که چرا کوالا درخت را بغل می کند چیست؟

دلیل علمی که چرا کوالا درخت را بغل می کند چیست؟ تنها کوالا نیست که درخت را بغل می‌کند تا خنک شود حیوانات دیگری مانند گربه وحشی بعضی پرندگان هم این کار را می‌کنند. به گزارش فراناز، در اینجا می خواخیم بدانیم که چرا حیوان کوالا درخت را بغل می کند و دلیل علمی این کار کوالاها چیست؟ برای حیواناتی که آب زیاد نمی‌نوشند مانند کوالا که بیشتر آب مورد نیاز خود را از برگ‌های اوکالیپتوس دریافت می‌کنند و بدنشان با مو پوشیده شده‌است خنک کردن دمای بدن مسئله حیاتی است.

 

تحقیقات جدید نشان داده که کوالا تنه ی درخت را که دمای پایین تری از محیط اطراف دارد بغل می کند تا خنک تر شود. دقیقا مثل ما انسان‌ها که در روزهای داغ تابستان جلوی کولر زانو می‌زنیم و یا سرمان را در یخچال می‌کنیم کوالا هم به دنبال آرامش و خنکی از گرمای خفه‌کننده است. طبق نظر جانورشناسان کوالا برای خنک شدن خودش تنه درخت را بغل می‌کند.

 

کوالاهای وحشی در مناطقی از استرالیا زندگی می‌کنند که درجه دمای هوا به ۱۰۰ درجه فارنهایت می‌رسد. محققان دانشگاه ملبورن تعدادی از کوالاها را برای مدت طولانی و تمام فصول سال با دوربین مشاهده کردند. آنها متوجه شدند که وقتی دمای هوا بالا می‌رود کوالاها از شاخه‌های درخت اوکالیپتوس پایین می‌آیند و تنه درخت را بغل می‌گیرند.

 

دانشمندان دلیل آن را کاملا واضح کشف کردند تنه درخت بسیار خنک‌تر از دمای هوای اطراف است که دلیل آن این است که آب از ریشه درخت جذب می‌شود و باعث می‌شود تنه درخت خنک شود. برای حیواناتی که آب زیاد نمی‌نوشند مانند کوالا که بیشتر آب مورد نیاز خود را از برگ‌های اوکالیپتوس دریافت می‌کنند و بدنشان با مو پوشیده شده‌است خنک کردن دمای بدن مسئله حیاتی است.

 

نکته جالب این است که تنها کوالا نیست که درخت را بغل می‌کند تا خنک شود حیوانات دیگری مانند گربه وحشی بعضی پرندگان هم این کار را می‌کنند. با این کشف دانشمندان دید وسیعتری درباره شیوه انطباق حیوانات با شرایط آب و هوایی و زیستی به دست آوردند.